Skocz do zawartości

Mobilny robot edu. NANA_1


szyss

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Zasilanie jest zrealizowane za pomocą 6 ogniw typu AA (koszyczki), jednak zamiast koszyczków można podpiąć akumulatorek modelarski, akceptowany zakres napięć to 5.5-10V

Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Nom projekt bardzo ciekawy i jak tu patrzę to bardzo edukacyjny 😋, no i wielozadaniowy, bardzo fajna koncepcja. Choć ja bym poszedł jednak w stronę miniaturyzacji gabarytów 😋, jakoś tak po porostu mam ...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam. Byłbym bardzo chętny na schemacik mostka H, bo mam w tej chwili silniki modelarskie, które pobierają ~5A i poszukuję jakieś taniego sterownika (w sumie wymiary niby ważniejsze, ale cena takie VHN to 28pln/szt, co jednak odstrasza, szczególnie że 1 jest w stanie sterować tylko silnikiem :/). Robot fajny, czysty schludny, no i miłego bronienia 😋

edit: W podzięce za mostek leci piwo 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Ja właśnie chce zrobić sterowanie układami RFM12 . Powiedz jak się sprawują? Jaki jest zasięg? Czy napisanie programu do nich będzie proste? Interesuje mnie też "pulpit" . Ja chcę użyć klawiatury PS/2 ale chce zobaczyć jak Ty to zrobiłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Jagodziana, Moduły radiowe sprawiły trochę trudności w uruchomieniu, nie powiem że męczyłem się troszkę z nimi. Jednak uruchomione działają bez zarzutu, dane się nie tracą i zasięg jest wystarczający (około 50-100 w tym przeszkodą były 3 ściany, a antenki to zwykłe druciki

). Ogólnie mogę polecić te moduły, jak za tą cenę to są super. Pulpit nie zawiera nic nadzwyczajnego, jest tam RFM12, kilka przycisków i wyświetlacz 2x16, pulpit wysyła co 0.5s zapytanie do robota, a ten odpowiada przesyłając ramkę danych.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Bardzo proszę o udostępnienie programu lub jego części w ktorej zawarte jest sterowanie podczerwienia za pomoca standardu RC5... I jeśli można również schematu czujnika odbiciowego, ciekawi mnie to jak było to rozwiązane w tej konstrukcji - a niedługo sam będę do swojego robota montować taki czujnik.

Nie śpieszy mi sie 🙂

Z góry bardzo dziękuje.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem skąd wziął je autor, ale ja kupowałem kiedyś podobne w sklepie modelarskim - koła przeznaczone do modeli samolotów (np. do popularnych "wicherków"). Są wersje z oponami gumowymi i piankowymi (te drugie mają słabą przyczepność, ale za to bardzo małą masę).

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłbyś umieścić schemat, albo chociażby część z RFM12 ? Szukałem gdzieś w datasheecie coś jak połączyć, ale nigdzie nie mogę znaleźć. I może masz jeszcze bibliotekę do Eagle z nim ?? 😅

PS. może być tak?

No i proszę o filmik ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Dotli, Koła zostały zakupione w sklepie modelarskim tak jak wspominał Nawyk.

Umieszczam schemat mostka, jak zostało wspomniane zbudowany został w oparciu o tranzystory mosfet. Dolne tranzystory muszą być koniecznie z rodziny tranzystorów logicznych(małe napięcie VGS do pełnego otwarcia tranzystora). Tranzystor Q7 jest dodatkowym, a jego zadaniem jest regulacja mocy poprzez sterowanie go modulacją PWM. Zrobiłem tak, gdyż brakło by mi kanałów PWM. Bardzo ważnym parametrem zastosowanych tranzystorów jest niska rezystancja w stanie włączonym RDS(ON).

Pozdrawiam

[ Dodano: 11 Kwi 10 03:45 ]

Wstawiłem obiecany filmik;-)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Robot piekna sprawa. Naprawde zbudowałes robota jakich tutaj mało.

Zainteresowało mnie sterowanie nim, czy dobrze zrorumiałem robot zbiera jakis tam informacje i przekazuje do komputera? Ty nim sterujesz za pomoca pulpitu? Jak mam rozumiec bo na zdjeciu widać skrzyneczke z guzikami to jest ten pulpit?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.