Skocz do zawartości

Sterownik oświetlenia schodów LED - weryfikacja założeń


michal2

Pomocna odpowiedź

37 minut temu, polihedron napisał:

tam nie masz zworki na sterowniku pwm VCC na 5V, albo 3.3V? jesteś w stanie sprawdzić jakie ma zasilanie sterownik?

jest coś takiego:

image.thumb.png.86f056abe26a8232a83839e233d63b6a.png

ale jak się przyjrzeć, do domyślnie jest połączenie na 5V. Zgadzałoby się to też z instrukcją producenta:

Cytat

This shield has two power supplies. One is VCC - that is the 5V power from the Arduino, it is used to power the PWM chip and determines the I2C logic level and the PWM signal logic level.

(z https://learn.adafruit.com/adafruit-16-channel-pwm-slash-servo-shield/shield-connections)

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli masz na pinie 28 sterownika 5V, to na dowolnym wyjściu, dla 100% PWM, powinno być od 4,5V do 5V.

dla:

pwm.setPWM(pin, 4096, 0);

pin powinien być "on", a dla:

pwm.setPWM(pin, 0, 4096);

pin powinien być "off"

W przeciwnym razie sterownik nie działa prawidłowo. 

A przykład pwmtest.ino z biblioteki na ten sterownik od adafruit działa?

przykładowa aplikacja z datasheet:

Screenshot_10.thumb.png.85bac16043ba6db95cc879ab62d814a5.png

 

Edytowano przez polihedron
Link do komentarza
Share on other sites

Witam po przerwie 🙂

Po sugestiach w tym wątku zareklamowałem shield PWM i otrzymałem nową sztukę. Mam też nowe arduino (od razu z WiFi) i niestety kolejne rozczarowanie... Teraz podłączam wszystko ostrożniej, ale objaw jest dokładnie ten sam, czyli pasek LED na wyjściu PWM z shielda świeci tylko trochę (choć mogę go ściemniać), a z wyjścia PWM arduino działa jak należy.

Udało mi się jednak ustalić nowy fakt: jeśli pasek LED jest odłączony od modułu MOSFET (lub moduł w całości jest odłączony) to napięcie zmierzone na wyjściu PWM shielda wynosi 5V. Jeśli pasek LED jest podłączony, to spada do wcześniej zmierzonych ~3,5V.

Czy ktoś bardziej doświadczony może mi doradzić dlaczego tak się dzieje lub co robię nie tak?

Dla przypomnienia, shield który posiadam:

https://botland.com.pl/arduino-shield-kontrolery-silnikow-i-serw/2448-sterownik-serw-16-kanalowy-12-bitowy-pwm-i2c-shield-dla-arduino-adafruit-1411.html

oraz moduły MOSFET:

https://botland.com.pl/przelaczniki-cyfrowe/8236-modul-wykonawczy-mosfet-irf520-24v5a-iduino-st1168-5903351241212.html

 

Link do komentarza
Share on other sites

1. Sprawdzić czy masy urządzeń są uzgodnione. (V- zasilacza LEDowego powinno być połączone z masą sterowników. Wygląda mi to, że źródło tranzystora błądzi gdzieś po zasilaczu LEDowym)

2. Narysować schemat, bo może błąd jest oczywisty, a po słowach ciężko wpaść, co może być nie tak.

 

Edytowano przez Chev
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

bez schematu połączeń niewiele można podpowiedzieć, tak jak kolega wcześniej napisał.

te polecenia:

pwm.setPWM(pin, 4096, 0);    //on
pwm.setPWM(pin, 0, 4096);    //off

sterują ledami włącz / wyłącz?

może zamiast mosfeta i paska podłącz samą diodę led z rezystorem, tak bezpośrednio do wyjścia sterownika jak w specyfikacji:

 

Screenshot_1.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.