Skocz do zawartości

Tranzystor jako przekaznik ???


lukaszinfer

Pomocna odpowiedź

Witam,

Potrzebuje "przekaznik" i mam pytanie czy mozna zrobic cos takiego na tranzystorze ??

Z moich doswiadczen z BC547 wynika ze jesli na B nadamy 5V a na C 12V to na wyjsciu E bedzie 5V a nie 12V :/ Moze robilem cos zle ???

Potrzebuje cos takiego :

a jest :/

Moze doradzicie mi aby zastosowac cos innego?

Link do komentarza
Share on other sites

Radze poczytac troche o tranzystorach, poniżej link:

http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=60&meid=13

w zakładce "Poznajemy podstawowe elementy elektroniczne" jest ciąg 23 artykułów o tranzystorach i jest tam bardzo prostym językiem wytłumaczona zasada ich działania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tobie chyba chodzi o wykorzystanie tranzystora jako przełącznika, a nie przekaźnika, przecież to całkiem różne elementy.

A co ty wogóle chcesz zrobić? BC547 jest sterowany prądowo bo to bipolar zwykły jest. Jeżeli chcesz uzyskać 0-12V to da się w ten sposób, ale nie wiem do czego chcesz to wykorzystać.

[ Dodano: 18 Kwi 10 12:25 ]

Jezeli chodzi ci o te 0-12V to wystarczy pobierać stan z kolektora, a nie z emitera tranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Napięcie między bazą a emiterem wynosi ok. 0.6V.

Czyli żeby sterować czymś na 12V powinieneś podłączyć to Twoje coś między 12V, a kolektorem, a emiter do masy.

Między sygnałem sterującym, a baza dajesz rezystor tak dobrany, żeby spadek napięcia na nim wynosił ok 4.35V

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast mierzyć napięcie na emiterze, gdzie ci wychodzi 5V, zmierz sobie na kolektorze, jak tranzystor jest zamknięty i otwarty, powinieneś wtedy skumać. A jak nie to maznę schemat i ci na pw wyśle.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.