Skocz do zawartości

Osobny dział dla "jeździdeł"


wsowa

Pomocna odpowiedź

Witam,

Na pewno nie tylko ja zauważyłem, że duża część "osiągnięć" forumowiczów to zdalnie sterowane (albo i nawet nie) zabawki wykonane przez 12 latków. Tematy takie są często kasowane, albo spotyka je natychmiastowa krytyka ze strony dojrzalszych konstruktorów.

O ile zgadzam się, że sensowne jest dbanie o nie zalanie forum robotyki tego typu projektami to muszę przyznać, że brakuje w tym podejścia pedagogicznego.

To że 10-cio czy 12-to latek (czyli nawet nie gimnazjum) buduje "robota" z silniczka, kółka i gumki recepturki jest już jakimś wyczynem. Uważam, że eliminacja takich osób z forum to trochę podcinanie skrzydeł bardziej uzdolnionym dzieciom. Na pewno wszyscy się zgodzą, że lepiej, żeby dzieci bawiły się silniczkami i klockami niż szwendały się nie wiadomo gdzie i z kim. Być może z takiego młodego pasjonata w kilka lat wyrośnie młody inżynier, a nie młody pracownik znanej sieci z hamburgerami.

Chcąc pogodzić interes utrzymania forum na poziomie, a jednocześnie propagować wśród dzieci zainteresowanie inżynierią moglibyśmy wprowadzić na Diodzie osobny dział czy pod forum dla takich prostych "jeździdeł" zrobionych przez dzieci. Z odrobiną działań administracyjno-moderatorskich moglibyśmy oddzielić "poważną robotykę" od dziecięcych zabawek. Dla najmłodszych wprowadziło by to dodatkową motywację. Wszak każdy 12 latek chciałby rozwinąć swojego "robota" na tyle, żeby mógł awansować z Diody Junior na prawdziwą Diodę.

Thoughts?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To można go czyścić ze wszystkich postów, powiedzmy co pół roku.

Co pół roku? Ostatnio nie wypowiadam się zbyt często na forum, ale nadal nierzadko tu bywam i widzę, że niekiedy są problemy jak się "nie czyści forum" przez okres 3 dni. Zastanawia mnie tylko czy stworzenie takowego działu nie spowoduje, iż znajdzie się następna osoba, która wpadnie na pomysł założenia działu kity i forum powoli zacznie się przekształcać w elektrodę.

Według mnie forum ma ostro narzuconą tematykę i jeśli chce zachować porządek powinno się tego trzymać. Osoby prezentujące swoje "jeździdła" mogę się przecież udzielać na elektrodzie, ale i tak w większości wypadków są to osoby, które mają w głębokim poważaniu porady innych i podążają tak czy siak własną ścieżką, o czym nie raz się wszyscy przekonali. I żeby nie było, nie mówię od razu o eliminowaniu 10-cio czy 12-to latków, ale zanim cokolwiek zostanie zmienione lepiej się nad tym głęboko zastanowić. Aczkolwiek nie ja tutaj rządze 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jestem za.

Proponuje nazwę "Konstrukcje - Początkujący". Jeżeli potrzebny byłby moderator do tego działu to ja mogę się podjąć.

Piszecie że zaraz będzie mnóstwo tematów zerowego poziomu, ale tutaj chodzi nie o obniżanie poziomu tylko stworzenie miejsca do pokazywania konstrukcji początkujących. (Niektóre rozwiązania są z kosmosu 🙂, sam jestem ciekaw co wymyślą nowego)

Początkujący nadal nie mogli by w nim pisać jak podłączyć diodę z baterią, a my zobaczylibyśmy wiele ciekawych rozwiązań rodem z MacGyvera. Prace początkujących nie wyświetlały by się na głównej.

[ Dodano: 29 Kwi 10 10:13 ]

Obiecuję, że sprawę jakoś załatwimy. Tylko boimy się, że dział taki może spowodować lawinę tematów o wiadomym poziomie :/

Tak jak pisałem, w tym dziale były by tylko konstrukcje początkujących, ewentualne pytania, krytyka itd. Nie było by postów bez konstrukcji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja również jestem za takim działem, dla jakichś bristlebotów, jeździdeł rc etc. No i możnaby co jakiś czas rzeczywiście czyścić całe podforum. A co do wyświetlania na głównej, myślę, że jednak powinno się pokazywać, może nie tak jak 'pełnoprawne' roboty, ale jakaś tabelka z boku jak 'ostatnie tematy' mogłaby powstać.

Link do komentarza
Share on other sites

Co pół roku?

Tak tylko strzeliłem, nie wiem jak często trzeba czyścić takie forum, chodziło mi o to żeby usuwać wszystkie posty/tematy starsze niż 'xx' dni.

A co do tego co pisał Le_Cheque, forum diody boryka się z takimi problemami praktycznie odkąd ja tu przyszedłem, a pewnie dużo dużo wcześniej. Jest jedyny sposób na sprawdzenie, czy założenie takiego działu to dobry czy zły pomysł - trzeba go założyć, a nie wróżyć z fusów co będzie a czego nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Popieram użytkownika Kaytec. Również jestem za wprowadzeniem takiego działu obok "konstrukcji nieukończonych". Warto jeszcze rozważyć kryteria. Czy np. roboty beam typu Światłolub będą tam lądować? Czy tylko zdalnie sterowane.. Im jaśniej przedstawione "granice", tym łatwiej to wszystko ogarnąć i moderować...

Link do komentarza
Share on other sites

Mnie osobiście się wydaje że światłolub a światłolub to może być całkiem spora różnica, jeżeli jest starannie i estetycznie wykonany i dobrze działa, oraz ma dobry opis konstrukcji to powinien się znaleźć w dziale "Nasze sukcesy". Jeżeli natomiast jest poskładany na jakiejś połamanej płytce uniwersalnej i ubabrany kilogramem hot-glue to ja bym go tam nie widział...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też jestem za. Ale mam pytanie. Mam 14 lat i konstruuje światłoluba ze sklejki. Z bardzo precyzyjną obudową. I czy tego typu roboty do nasze sukcesy, czy do juniora??? WOlałbym go na pierwszą stronę bo bardzo ładnie mi wychodzi. Korzystam nie z silniczków na gumce 🤣 XD tylko z serw turnigy TG9 😉

➡️ Pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Zajmę się tym po długim weekendzie.

Na razie czekam na propozycje nazwy takiego działu 😉

Jak dla mnie należało by tam przenosić konstrukcje niestarannie wykonane i "prostackie".

Link do komentarza
Share on other sites

Sorry treker, ale muszę przyoftopować.

barteq, ile widziałeś robotów z przekładnią pasową? Uważasz, że jest to rozwiązanie nieestetyczne? Zobacz sobie chociażby tę platformę z ważnych tematów, w artykule 'Jak zrobić przekładnię do robota'. Jest dużo robotów z przekładnią zrobioną w domu a estetyką wykonania powalających roboty robione na gotowych częściach. Serwa wcale nie sprawiają, że brzydko zrobiony robot będzie ładny. Nawet robot z hotglue na wierzchu i elektroniką na płytkach uniwersalnych może być ładny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.