Skocz do zawartości

Najczęściej używane i wykorzystywane moduły/czujniki/płytki prototypowe


GeMiNiPL

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich użytkowników forum. Dołączyłem niedawno do "rodziny" pasjonatów Malinki(posiadam wersję 4B z wbudowanym modułem WiFi). Mam już za sobą jeden projekt tj. stworzyłem swoją pierwszą retro konsolę(sama konsola jak i romy uruchamiają się bez najmniejszych problemów). Jednakże chciałbym zrobić coś więcej z wykorzystaniem RPi. Mam zamiar w najbliższym czasie zamówić kilka komponentów do maliny tj, zworki, rezystory oraz kilka modułów/czujników i być może ekran. W związku z powyższym mam pytania:

  1. Jakie moduły/czujniki uważacie za podstawowe do RPi?
  2. Jakich modułów/czujników używaliście/używacie do tej pory przy tworzeniu swoich projektów na Malinie?
  3. Z tym pytaniem nie wiedziałem jak rozpocząć, więc spróbuję w ten sposób: Wiem, że do tworzenia projektów potrzebne są płytki prototypowe, umożliwiające połączenie komponentów z RPi.
    Ad 1. Czy jedna płytka stykowa może być wykorzystana do tworzenia innych projektów czy jest ona przypisana do konkretnego projektu?
    Ad 2. Który rodzaj płytek będzie odpowiedni na sam początek: Stykowe czy Płytki PCB? Przy których jest mniej zachodu?

Za wszystkie odpowiedzi/uwagi/propozycje bardzo serdecznie dziękuję. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru/dnia(zależnie o jakiej porze to czytacie). GeMiNiPL(Szymon).

Link do komentarza
Share on other sites

Ja akurat z malinki rzadko korzystam (głównie jako serwer), a bardziej z Embedded (STM32, ESP etc.).

2 godziny temu, GeMiNiPL napisał:

Który rodzaj płytek będzie odpowiedni na sam początek: Stykowe czy Płytki PCB? Przy których jest mniej zachodu?

To zależy od Twojej wprawy 😉 Płytki stykowe cechują się pojemnościami, które w niektórych przypadkach zaburzają działanie układu. Plus nie są górnej jakości przez co czasem taka płytka potrafi wewnątrz złapać zwarcie i szukasz błędu... (tutaj wstaw jakąś dużą ilość godzin).

Co do PCB, to osobiście od pewnego czasu korzystam głównie z PCB na zamówienie (kwestia wygody). Prototypowe płytki PCB też są, ale odeszły do lamusa w moim przypadku (przesiadłem się prawie całkowicie na SMD, co polecam, niesamowita wygoda). Ogólnie w prototypowych wadą jest to, że musisz się pobawić w robienie zworek czy połączeń, co jest ciut trudniejsze niż w stykówkach (bo musisz lutować każdy przewód/zworkę z drutu).

2 godziny temu, GeMiNiPL napisał:

Czy jedna płytka stykowa może być wykorzystana do tworzenia innych projektów czy jest ona przypisana do konkretnego projektu?

To zależy - osobiście preferuję jedną płytkę stykową na jeden projekt (czasem wiele na jeden projekt). Oczywiście zawsze możesz wyjąć komponenty jak uznasz, że już tego projektu nie potrzebujesz, ale to kwestia gustu. Najczęściej na stykówkach testuję jakiś fragment układu, a potem zamawiam płytki drukowane w JLCPCB, na których lutuję gotowe komponenty do przetestowania. Chociaż gdzieś mam jeszcze zdezelowany konwerter USB->UART na płytce stykowej 😉

2 godziny temu, GeMiNiPL napisał:

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru/dnia(zależnie o jakiej porze to czytacie).

Zapomniałeś wymienić nocy 😉 (taki mały żart)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, GeMiNiPL napisał:

Jakie moduły/czujniki uważacie za podstawowe do RPi?

To zależy, co chcesz zrobić. Jeśli masz na widoku jakieś konkretne zastosowanie - kupujesz to co jest potrzebne lub może się przydać. Jeśli tylko do nauki - to po prostu dużo różnych 🙂

Taki podstawowy to DS18B20 (najlepiej kilka sztuk) - podłączenie jest stosunkowo proste, a można się czegoś nauczyć. Przy okazji będziesz wiedział, jak mierzyć temperaturę.

Przyda się enkoder (taki do kręcenia, z przyciskiem najlepiej). Mimo prostoty takiego urządzenia - mozliwości podłączenia jest dużo: od jakiegoś ptrogramiku w Pythonie czytającego sobie stany GPIO aż po wbudowany w kernela moduł, pozwalający odczytywać ruchy enkodera bezpośrednio z /dev/input/event*.

Tani wyświetlacz LCD 16x2 z modułem I2C. Też się można dużo nauczyć.

Jakiś konwerter A/D (też na I2C). Jako że malinka nie ma wejść analogowych nauczysz się, jak je dodać.

No i cała masa innych, co sobie tylko wymarzysz. Uważaj tylko, aby były przeznaczone do pracy z napięciem 3.3V!

13 godzin temu, GeMiNiPL napisał:

Ad 1. Czy jedna płytka stykowa może być wykorzystana do tworzenia innych projektów czy jest ona przypisana do konkretnego projektu?

Oczywiście płytka jest uniwersalna i to jej największa (o ile nie jedyna) zaleta. Wyciągasz wszystko co tam nawtykałeś i masz płytkę jak nową (no, prawie...).

Warto zaopatrzyć się w kabelek umożliwiający podłączenie malinki do stykówki bez zbędnej plątaniny przewodów - np taki.

Zerknij też tutaj: https://botland.com.pl/401-rozszerzenia-gpio-do-raspberry-pi - a szczególnie tu:  https://botland.com.pl/617-raspberry-pi-hat-czujniki

Może coś dla siebie znajdziesz?

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Płytki stykowe cechują się pojemnościami, które w niektórych przypadkach zaburzają działanie układu

Nie zdarzyło mi się to nigdy, raczej prawdopodobieństwo jest nikłe, nie ma co straszyć początkujących🙂 za to zdarzyło się że nie było styku.

11 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Plus nie są górnej jakości przez co czasem taka płytka potrafi wewnątrz złapać zwarcie i szukasz błędu... (tutaj wstaw jakąś dużą ilość godzin).

Nie no bez przesady, jak się ma świadomość, że może się w płytce zwarcie zrobić to raczej nie będą to godziny. 

Sory, że się czepiam ale wydaje mi się że nie jest to aż takie straszne😉

14 godzin temu, GeMiNiPL napisał:

Ad 1. Czy jedna płytka stykowa może być wykorzystana do tworzenia innych projektów czy jest ona przypisana do konkretnego projektu?

Moim zdaniem płytka stykowa jest po to aby zrobić coś "na szybko" albo "na testy". A jak już działa to lutuje na uniwersalnej albo robię pcb albo na pająka.

Na dłużej taki układ jest raczej niepraktyczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Moim skromnym zdaniem czujnik gazu/czadu będzie najszybszy - łączysz czujnik z malinką i po robocie. Tylko to żadna frajda połączyć trzy druty...

Higrometr jest o tyle ciekawy, że daje sygnał analogowy który musisz odczytać (a malinka wejść analogowych nie ma). Czyli trzeba zastosować jakiś konwerter (jaki?), jakoś go ładnie oprogramować... to już ciekawsze.

Stacja meteo... oj, to bardzo szerokie pojęcie. Dla jednego to będzie termometr na zewnątrz plus sprawdzacz czy pada deszcz, dla innego pełen zestaw z termometrem, barometrem, miernikiem opadów, anemometrem i czort wie czym tam jeszcze... ot, taki temat co zaczynasz dziś i po dwóch latach stwierdzasz że więcej się tam chyba nie da wepchać 🙂

Teraz Twoja kolej - wybieraj!

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, PiotrekEl napisał:

Nie zdarzyło mi się to nigdy, raczej prawdopodobieństwo jest nikłe

Widocznie nie pracujesz z częst. 480MHz+ (przy tej częstotliwości już parę razy mi się zdarzyło, że pojemności były za duże) 😉 Przy zwykłym użytkowaniu prawdopodobieństwo jest nikłe, ale jednak wystarczy, że kolegę poniosą ambicje i już może mieć problemy 😉 

1 godzinę temu, PiotrekEl napisał:

Nie no bez przesady, jak się ma świadomość, że może się w płytce zwarcie zrobić to raczej nie będą to godziny. 

Kumpel robiąc projekt inżynierski miał przerwany jeden z przewodów pod izolacją... Trochę mu zajęło zanim doszedł do wniosku, że to może być przewód, a nie elektronika 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, ethanak napisał:

Stacja meteo... oj, to bardzo szerokie pojęcie. Dla jednego to będzie termometr na zewnątrz plus sprawdzacz czy pada deszcz, dla innego pełen zestaw z termometrem, barometrem, miernikiem opadów, anemometrem i czort wie czym tam jeszcze... ot, taki temat co zaczynasz dziś i po dwóch latach stwierdzasz że więcej się tam chyba nie da wepchać

Jeżeli chodzi o o funkcje, jakie miałaby spełniać taka stacja meteo to było by:

  1. Wyświetlanie aktualną datę, godzinę, dzień tygodnia.
  2. Temperatura na zewnątrz i w środku pomieszczenia.
  3. Wilgotność powietrze out/in
  4. Aktualna pogoda
  5. Oraz ciśnienie atmosferyczne w danej chwili

Dobrze by było, jakby taka stacja umożliwiała zapis najniższych i najwyższych wartości pomiarowych w ciągu dnia jak również dokładność pomiarów do 0.1 stopnia czy też %

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, GeMiNiPL napisał:

Chciałbym, aby moja malinka rozpoznawała warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Fajnie. A teraz zejdź na ziemię.

Jak sobie wyobrażasz np. sprawdzenie zachmurzenia? Dla przykładu: w tej chwili mam zachmurzenie ok. 80%, a słońce znalazło sobie dziurkę między chmurkami i radośnie świeci mi w okno (sąsiadowi już nie).

Może zacznij od czujnika gazu... albo dwóch DS18B20 do pomiaru temperatury in/out...

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czemu DHT22? BME280 to kombajn z barometrem, termometrem i wilgotnościomierzem na pokładzie, a DHT to taka zabawka co potrafi odróżnić zimno-ciepło i mokro-sucho...  Potrzebujesz dwóch wilgotnościomierzy? Jeśli nie, to BME i DS18B20 załatwi sprawę. . Jeśli tak, to 2xBME280.

Aha: maksymalną długość przewodów łączących BME z malinką mierzy się w centymetrach, a nie metrach. I wcale tych centymetrów dużo nie wychodzi 😞

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.