Skocz do zawartości

Oznaczenie kondensatora w schemacie


TheWartek

Pomocna odpowiedź

Jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich 🙂

Ostatnio stanąłem przed zadaniem wymiany kondensatora na płycie głównej telefonu. W celu określenia jego parametrów udało mi się znaleźć schemat płyty do tego modelu i odnalazłem w nim ten kondensator. Mam jednak niejasność z odczytaniem jego parametrów, a w zasadzie tylko jego napięcia pracy.

Wg. schematu (fragmenty w załączniku) jest to kondensator SMD 0201 (j.imperialne) X5R 27nF o tolerancji 20%.
Jeśli chodzi o napięcie pracy to początkowo myślałem, że jest to 25V (w schemacie mała litera "v" na którą nie zwróciłem początkowo uwagi), jednak jak się dowiedziałem u jednego ze sprzedawców, takie kondensatory (rozmiar, pojemność i napięcie) nie występują w naturze 🙂 Wówczas zauważyłem, że po kliknięciu elementu otwiera się w okienku jego dokładniejszy opis, a w nim Part Type=C/0201/27/NF/6.3V/20% więc obstawiałbym chyba bardziej 6.3V.

Pytanie jednak do Was mam następujące - co oznacza w takim razie wartość 25v (przez małe 'v') umieszczona w schemacie?
Przeszukałem już pół Internetu i nie mogę nigdzie znaleźć wzmianki na ten temat.

Pozdrawiam

 

2.png1.thumb.png.d0970956e84503dfcff63b1bf4e6c3b0.png

Edytowano przez TheWartek
Link do komentarza
Share on other sites

Uhmm... mam pewne wątpliwości do do nieistnienia takich kondensatorów...

image.thumb.png.53b384a57f8f06774840f2ba5a251e2c.png

I te 25V to najprawdopodobniej napięcie kondensatora, ale ktoś zapomniał zmienić potem w schemacie (może to być schemat z okresu projektowania). Zwykle się o tym zapomina, bo ważniejszy jest numer części niż opis / nazwa na schemacie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Uhmm... mam pewne wątpliwości do do nieistnienia takich kondensatorów...

Dzięki! Czyli jednak istnieją. Wątpliwość jednak pozostaje co do tego czy ma być tam 25V czy 6.3V. W podobnym modelu w schemacie był podany dokładny model kondensatora i jest on 6.3V: http://www.mlcc1.com/product/1271012.html Chyba najlepiej będzie zrobić przeszczep z innej, uszkodzonej płyty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, TheWartek napisał:

Chyba najlepiej będzie zrobić przeszczep z innej, uszkodzonej płyty.

Teoretycznie każdy kondensator S=0201 U>=6.3V C=27nF T<=20% powinien zadziałać, ale różnie bywa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.