Skocz do zawartości

Zakłócenia przy podłączeniu TL074 do szyny -12V


Dombek

Pomocna odpowiedź

Witam, rozpoczynam naukę elektroniki  od zdobywania podstaw i budowy syntezatora modularnego sterowanego napięciem (bardzo fajna baza wiedzy, zwłaszcza podstaw a temat mnie interesuje). Do zasilania musiałem zbudować prosty zasilacz symetryczny +/-12VDC zasilany gniazdkowym zasilaczem transformatorowym. Układ dość gruntownie sprawdziłem przed podłączeniem i mam na nim napięcia +11,7V oraz -12V. Prostowanie jednopołówkowe może się wydawać kiepskim rozwiązaniem jednak jest to dość standardowy projekt do tego zastosowania, na bazie:
http://musicfromouterspace.com/index.php?MAINTAB=SYNTHDIY&VPW=1358&VPH=652
PSU2.thumb.png.d9c635ffa23e7dee301988ec04d8864d.png

Wszystko wydawało się być dobrze jednak mam problem podczas prototypownia pierwszego oscylatora na bazie przerzutnika Schmitta w którym użyłem WO TL074 jako bufor na wyjściu przerzutnika. Kiedy piny zasilające WO są podłączone do masy i +12V wszystko działa dobrze lecz kiedy podłączam go do szyn +/- 12V słyszę tylko zakłócenia. Chcę rozwiązać problem zanim pójdę dalej z układem

1. Coś jest nie tak z moim zasilaniem?

2. Może być to wina samego TL074? Kupiłem je w Chinach i sprawdzałem kilka z podobnym efektem.

Pisze głównie z nadzieją, że będzie to oczywiste rozwiązanie jednak jak podejrzewam, wina leży gdzieś po mojej stronie ale już nie mam pomysłu gdzie.
Oscylator w obecnej formie (jak rozwiążę obecny problem rozwijam dalej):
VCO.thumb.jpg.3e201fbe18394b11c3ae7ac38e17b1b2.jpg

Na CV jest podawane napięcie 0-5V z klawiatury/sekwencera - układ ma w przyszłości pracowac w standardzie 1V/oktawę.

Załączam nagranie różnicy dźwięku podczas zasilania V- na TL074 na masie a potem na -12V. Nagranie może być z tych głośniejszych więc proszę mieć to na uwadze.
https://drive.google.com/file/d/1Aj22gcSi09Wipek-1tJJ2HbsDH03-eiC/view?usp=sharing

Postarajcie się nie osiwieć przez schematy -pierwszy był pomocniczy w prostym programie którego użyłem do przeniesienia układu zasilania na veroboard a drugi z racji braku czasu nabazgrałem na szybko. Pobrałem KiCAD jednak jakoś brakuje mi czasu, żeby przyzwyczaić się do jego trochę dziwnego workflow.
 

Edytowano przez Dombek
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.