pyta Napisano Lipiec 14, 2021 Udostępnij Napisano Lipiec 14, 2021 Podłączenie ESP w samochodzie, układ złożony z kilku modułów I2C, kilku płytek z relayami, no i ESP32. Szukam sposobu na rozwizanie problemu stałego zasilania ESP i innych urzadzeń zasilanych z 5V. Kiedyś wymyśliłem, że najprostszym, także w kontekście niszczejcych i zużywających się akumulatorów, będzie zastosowanie powerbanka i podłaczenie go do instalacji samochodu poprzez ordynarna ładowarkę - zapalniczka > usb 5v. Ale... nie wziałem pod uwage, ze to nie do konca dziala tak jakbym sobie wymyslil - przy podlaczeniu do powerbanka zasilania z zewnatrz on jakby na chwile odlacza gniazda wyjściowe - czyt. zasilanie podłączonych urzadzen. Po chwili to zasilanie wraca. Tutaj nastęuje reset ESP i wszystkich przekaźników podpiętych do linii. Wiec na ten moment mam 2 pytania: 1. czy bywaja powerbanki ktore tej przerwy nie maja? Cos chyba ideowo podobne do UPSow 'online'? 2. Czy da sie to jakos obejsc bezpieczna metoda? Myslalem o jakims kondensatorze, jesli to w ogole ma sens. Pobor pradu nie bedzie duzy, nie wiecej niz 0,5A. ESP steruje dodatkowymi przekaznikami, więc taki kondensator należałoby zastosować i przed ESP i przed płytkami z przekaźnikami. Nie mam za dużej 'floty' powerbanków - póki co sprawdziłem że tak jest na Xiaomi i Baseusie. Może w innych tej przerwy nie będzie?
ethanak Lipiec 17, 2021 Udostępnij Lipiec 17, 2021 Jest takie coś, w Bolandzie jakieś trzy złote kosztuje, tyle że akumulatory musisz sobie sam podłączyć. Niestety, porządna przetwornica na 3.3V to jakieś dwie dychy... Poszukaj w dziale zasilanie modułu ładowarki. A jak chcesz gotowca to poszukaj choćby na allegro, jest mnóstwo powerbanków obsługujących jednoczesne zasilanie i ładowanie.
pyta Lipiec 31, 2021 Autor tematu Udostępnij Lipiec 31, 2021 Dnia 17.07.2021 o 13:43, ethanak napisał: Jest takie coś, w Bolandzie jakieś trzy złote kosztuje, tyle że akumulatory musisz sobie sam podłączyć. Niestety, porządna przetwornica na 3.3V to jakieś dwie dychy... Poszukaj w dziale zasilanie modułu ładowarki. A jak chcesz gotowca to poszukaj choćby na allegro, jest mnóstwo powerbanków obsługujących jednoczesne zasilanie i ładowanie. Dziekuje za odpowiedź. Podesłałbyś proszę jakiś indeks w botlandzie, lub linka? Nie wiem o czym piszesz niestety... No i niestety, sprawdziłem powerbanki: greencell, samsung, kilka generacji xiaomi, jakas inna podobna chinszczyzne, oraz inne tanie,chinskie powerbanki ale juz dedykowane do sprzedazy w PL - ładne pudełko, polskie opisy. Wszystkie działały w momencie podania zasilania na port IN. ALE... co dla mnie wyklucza je z użycia - w trakcie podłączania tegoż zasilania następowała przerwa w zasilaniu wyjść. Dla mnie oznacza to wyłączenie ESP i potencjalny reset relayów.
ethanak Lipiec 31, 2021 Udostępnij Lipiec 31, 2021 15 minut temu, pyta napisał: Podesłałbyś proszę jakiś indeks w botlandzie, lub linka? Nie wiem o czym piszesz niestety... https://botland.com.pl/moduly-ladowania-lipol-usb-micro-usb/6944-ladowarka-li-pol-tp4056-pojedyncza-cela-1s-37v-microusb-z-zabezpieczeniami.html https://botland.com.pl/przetwornice-step-up/1891-u1v10f5-przetwornica-step-up-5v-12a-pololu-2564.html Pytanie: czy przekaźniki muszą być zasilane w sytuacji, kiedy główny akumulator w samochodzie z jakichś przyczyn nie działa? Jeśli nie, to nie zasilasz ich z akumulatora tylko bezpośrednio z 5V przed ładowarką. Akumulatorek dłużej wytrzyma bez zasilania. Jeśli przekaźniki muszą trzymać - pomyśl o bistabilnych.
pyta Sierpień 16, 2021 Autor tematu Udostępnij Sierpień 16, 2021 Dnia 31.07.2021 o 10:00, ethanak napisał: https://botland.com.pl/moduly-ladowania-lipol-usb-micro-usb/6944-ladowarka-li-pol-tp4056-pojedyncza-cela-1s-37v-microusb-z-zabezpieczeniami.html https://botland.com.pl/przetwornice-step-up/1891-u1v10f5-przetwornica-step-up-5v-12a-pololu-2564.html Pytanie: czy przekaźniki muszą być zasilane w sytuacji, kiedy główny akumulator w samochodzie z jakichś przyczyn nie działa? Jeśli nie, to nie zasilasz ich z akumulatora tylko bezpośrednio z 5V przed ładowarką. Akumulatorek dłużej wytrzyma bez zasilania. Jeśli przekaźniki muszą trzymać - pomyśl o bistabilnych. Dziękuję za odpowiedź. Chwilę potrzebowałem na myślenie, wracam więc z wynikami tych przemyśleń... Odnosząc się do wypowiedzi @ethanak: Dziękuję - nie wiedziałem, że są takie przekaźniki, słaby jestem w risercz... Ale i tak, mimo wielu zalet nie zmieni to mojego pierwotnego założenia - że cokolwiek by się nie działo, można odciąć jedno zasilanie i wszystkie relaye staną się off. Więc tutaj bistabilne przekaźniki nie do końca mnie zadowalają bo do rozłączenia obwodu jest wymagany jeszcze jakiś impuls. Niemniej zrobiłem test - załączylem wszystkie przekaźniki użyte w konfiguracji NO. Cały układ, tj 2*pcf8154, 1*htu21d, esp32, 8*relay, 4*relay, 1*relay 30A pobiera około 800mA prądu. Dużo. No ale... już jest, więc chyba póki co zostawie i za jakiś czas wrócę do tematu zasilania. W trakcie załączonych będzie max 3 przekaźniki, bez tego dużego - 30A - który - tylko on - pobiera 0,2A. Więc... póki co wystarczy. No ale nie byłbym sobą gdybym nie zapytał co by było, gdyby te relaye wyrzucić i na ich miejsce zastosować jakieś takie SSR. Problem jest taki, że kiedyś kupiłem dużo płytek z "przekaźnikami" SSR i okazało się, po instalacji w kilku miejscach, że one wymagają zasilania 230v. Czy są jakieś takie rozwiązania pozwalające na użycie "przekaźników tranzystorowych" - wybaczcie dyletanctwo - z napięciem DC12v? Lub nawet 5v ? Mam tu na myśli napięcie do załączania/rozłączania danego obwodu. Nie pisze tu o zasilaniu samej płytki. No i ostatnie pytanie - czy one są oszczędniejsze prądowo? Tzn zamiast 800mA - używając relayów SSR mógłbym zejść np do 500-600mA ? pozdrawiam
_LM_ Sierpień 16, 2021 Udostępnij Sierpień 16, 2021 Tak ssr pobierają mniej prądu, ale skoro chcesz sterować prądami stałymi to czy nie lepiej zastosować mosfety lub igbt? Ssr w zastosowaniu stałopradowym i tak będzie pracował na jednej połówce.
pyta Sierpień 16, 2021 Autor tematu Udostępnij Sierpień 16, 2021 Przed chwilą, _LM_ napisał: Tak ssr pobierają mniej prądu, ale skoro chcesz sterować prądami stałymi to czy nie lepiej zastosować mosfety lub igbt? Ssr w zastosowaniu stałopradowym i tak będzie pracował na jednej połówce. yyyy dobre pytanie, A mógłbyś proszę podesłać jakieś przykłady ? Sorry, nawet nie wiem czego szukać. MOSFET to mi się kojarzy z jakimiś wzmacniaczami caraudio z przed 25 lat...
_LM_ Sierpień 16, 2021 Udostępnij Sierpień 16, 2021 Sądzę że przydałoby się nieco teorii https://elportal.pl/pdf/k01/54_07.pdf i https://elportal.pl/pdf/k01/55_08.pdf niema tego dużo, jeśli chodzi o przykłady to czego oczekujesz? Konkretnych tranzystorów spełniających założenia projektowe czy schematu sterowania?
H1M4W4R1 Sierpień 16, 2021 Udostępnij Sierpień 16, 2021 (edytowany) 1 godzinę temu, _LM_ napisał: Ssr w zastosowaniu stałopradowym Są SSR pod prąd stały zrobione na MOSFET'ach. Solid State Relay nie ograniczają się tylko do AC. Edytowano Sierpień 16, 2021 przez H1M4W4R1 1
ethanak Sierpień 17, 2021 Udostępnij Sierpień 17, 2021 10 godzin temu, pyta napisał: Więc tutaj bistabilne przekaźniki nie do końca mnie zadowalają bo do rozłączenia obwodu jest wymagany jeszcze jakiś impuls. To akurat można rozwiązać, ale ponawiam pytanie: Dnia 31.07.2021 o 10:00, ethanak napisał: czy przekaźniki muszą być zasilane w sytuacji, kiedy główny akumulator w samochodzie z jakichś przyczyn nie działa? Bo jeśli nie - sprawa jest prosta: Wzmacniacze przekaźników zasilasz z tego samego napięcia co ESP Same przekaźniki zasilasz z głównego akumulatora W takiej sytuacji co prawda odłączenie akumulatora spowoduje opadnięcie przekaźników, ale w chwili podłączenia wrócą do stanu, w którym były przed odłączeniem (bo przecież wzmacniacze pracują cały czas i dostają sygnał z ESP). Jeśli wzmacniacz nie wymaga zasilania (np. ULN2003) - nie trzeba nic kombinować, podłączasz wejścia ULN do wyjść ESP przez jakieś tam rezystorki, do wyjść podłączasz bezpośrednio 12-woltowe przekaźniki, druga noga przekaźnika razem z pinem COMMON ULN-a do 12V z akumulatora i po krzyku. Nawet diody nie są potrzebne, bo ULN ma je już w sobie. Tanio i skutecznie.
Pomocna odpowiedź
Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony
Utwórz konto w ~20 sekund!
Zarejestruj nowe konto, to proste!
Zarejestruj się »Zaloguj się
Posiadasz własne konto? Użyj go!
Zaloguj się »