Skocz do zawartości

Licznik do owijarki bel


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
Dnia 6.12.2021 o 09:13, mwwojcik napisał:

1. Piszesz "Wyświetlacz jest sterowany przy użyciu wzmacniaczy w formie pojedynczego tranzystora." - trochę niedokładnie bo tranzystory tutaj akurat niczego nie wzmacniają tylko przełączają segmenty

wzmacniacz - «urządzenie wzmacniające sygnały doprowadzane do jego wejścia»

Zgodnie z definicją SJP jest to wzmacniacz, więc jeżeli nie zgadza się z twoim "widzi mi się" wyślij petycję do PWN. Wtedy się dostosuję 😉 (nie miej mi tego za złe). Zgodnie z definicją nawet tranzystor, który pracuje jako "przełącznik" jest wzmacniaczem, bo wzmacnia sygnał prądowy, który jest na jego wejściu. Zasilanie diod z 3.3V było odruchem, potem zapomniałem tego poprawić i tak zostało 😄 

Dnia 6.12.2021 o 09:13, mwwojcik napisał:

2. Z czego układ jest zasilany? Jeżeli z baterii 9V to fajnie byłoby jednak pokusić się o przetwornicę impulsową, z 9V na 3,3 byłby niezły zysk a tak mimo wszystko sporo mocy idzie niepotrzebnie "w powietrze"

Na to już zabrakło miejsca 😞 Dla chętnych mogą to poprawić. Poza tym układ jest zasilany z 9V na 5V, a potem wykorzystuję przetwornicę impulsową wbudowaną w płytkę. [usunięto] Mógłbym tam podłączyć też 9V, ale jakby ktoś się zapomniał i podłączył to do urządzenia z niezabezpieczonym USB mogłoby to się źle skończyć... [/usunięto]

Dnia 6.12.2021 o 09:13, mwwojcik napisał:

3. Jak z obudową, czy użyjesz tej oryginalnej ze zdjęcia w opisie czy jakiejś innej? Fajnie, że nie musisz sie tym przejmować ale myslę że każdy z nas zawsze stoi przed problemem jak urządzenie dobrze obudować i wszelkie pomysły podpowiedzi czy sprawdzone rozwiązanie tutaj byłoby super pokazać.

Wykorzystany został ukatrupiony miernik ciśnienia (oczywiście po odzyskaniu paru przydatnych elementów jak kompresor czy podświetlenie ekranu). Szkiełko zostało pomalowane na czarno i wycięte miejsce na ekran oraz przycisk. Niestety nie mam zdjęć 😞 [to nie była moja robota]

Dnia 6.12.2021 o 09:13, mwwojcik napisał:

4. Co jeśli bateryjka "padnie" podczas pracy i trzeba ją wymienić, czy zastanawiałeś się nad zapisem w EEPROMie i wznowieniem pracy od poprzedniej wartości?

Ten mikrokontroler nie ma EEPROM'u. (tak mam całe pudło kości) Początkowo było takie założenie, ale uznaliśmy je za zbędne... Po prostu jak padnie to się dowinie "na oko" i wymieni. To czy będzie 16 czy 18 owinięć nie robi większej różnicy, a jedynie zużywa się mniej folii 😉 

Dnia 6.12.2021 o 09:13, mwwojcik napisał:

Tyle przyszło mi do głowy.... pomijam już pomysł dorobienia diody podświetlającej oryginalny wyświetlacz w liczniku 😝

Wyświetlacz miał działać w zacienieniu, stąd brak podświetlenia. Te diody i tak dają nieźle po oczach z tymi rezystorkami 100R 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Mógłbym tam podłączyć też 9V,

W które miejsce?

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

jakby ktoś się zapomniał i podłączył to do urządzenia z niezabezpieczonym USB

Przecież tam siedzi dioda między VBUS i VSYS,,,

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 8.12.2021 o 04:41, H1M4W4R1 napisał:

Zgodnie z definicją SJP jest to wzmacniacz, więc jeżeli nie zgadza się z twoim "widzi mi się" wyślij petycję do PWN. Wtedy się dostosuję 😉 (nie miej mi tego za złe). Zgodnie z definicją nawet tranzystor, który pracuje jako "przełącznik" jest wzmacniaczem, bo wzmacnia sygnał prądowy, który jest na jego wejściu. Zasilanie diod z 3.3V było odruchem, potem zapomniałem tego poprawić i tak zostało 😄 

Nie mam za złe, ale trzymałbym się potocznego zrozumienia jak te tranzystory konkretnie tutaj pracują. One albo są włączone albo nie i następuje jedynie włączenie prądu z zasilania bądź wyłączenie. Ktoś mniej obeznany z elektroniką może to źle zrozumieć i to nie jest moje widzi mi się tylko praktyka 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 8.12.2021 o 04:41, H1M4W4R1 napisał:

Po prostu jak padnie to się dowinie "na oko" i wymieni. To czy będzie 16 czy 18 owinięć nie robi większej różnicy, a jedynie zużywa się mniej folii 😉 

Tak myślałem, bardzo dobre założenie w sumie - tyle że to kolejny argument żeby jednak zrobić to na Amtedze jakiejś z EEPROMem wbudowanym jeśli nie będzie można dowijać "na oko" 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, mwwojcik napisał:

Tak myślałem, bardzo dobre założenie w sumie - tyle że to kolejny argument żeby jednak zrobić to na Amtedze jakiejś z EEPROMem wbudowanym jeśli nie będzie można dowijać "na oko" 🙂 

Zwykle stosuje się 16/18 owinięć, więc raczej nie ma to większego znaczenia. Poza tym bez wykrywania utraty zasilania na poziomie sprzętowym byłoby trochę ciężko... 4 rolników * 3 sianokosy * 100 balotów * 16 owinięć = 19200 zapisów / rok. Po jakichś 5 latach pamięć kaput (przynajmniej zgodnie z dokumentacją). Druga kwestia to ceny... A trzecia dostępność 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Zwykle stosuje się 16/18 owinięć, więc raczej nie ma to większego znaczenia. Poza tym bez wykrywania utraty zasilania na poziomie sprzętowym byłoby trochę ciężko... 4 rolników * 3 sianokosy * 100 balotów * 16 owinięć = 19200 zapisów / rok. Po jakichś 5 latach pamięć kaput (przynajmniej zgodnie z dokumentacją). Druga kwestia to ceny... A trzecia dostępność 😉 

Tylko tyle? To czteropozycyjny wyświetlacz jest na zapas, chyba że kumulujesz te owinięcia dla wszystkich rolników. Tak, wykrywanie utraty zasilania trzeba byłoby dorobić oczywiście żeby nie zapisywać bez potrzeby - ja zrobiłem to kiedyś na prostym układzie i działa niezawodnie od paru lat i ciekaw jestem kiedy moja Atmega padnie 🙂 Jakby ktoś chciał schemat to mogę opublikować - piszcie.

Link do komentarza
Share on other sites

@mwwojcik Co ty tak się upierasz przy tych AtMegach? a jakby przyszło koledze @H1M4W4R1 zrobić teraz 1000 tych liczników? Skąd by te układy wziął, poza tym piszesz żeby przechowywać dane w wewnętrznym eepromie(atmegi). Powiem tak: być może w tym urządzeniu miało by to sens ze względu na małą szkodliwość kiedy dane przepadną, jednak moim zdaniem lepiej użyć eeproma zewnętrznego, gdyż w razie 'W' wymieniasz tylko kość pamięci a nie cały układ - mikrokontroler. 

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, _LM_ napisał:

@mwwojcik Co ty tak się upierasz przy tych AtMegach? a jakby przyszło koledze @H1M4W4R1 zrobić teraz 1000 tych liczników? Skąd by te układy wziął, poza tym piszesz żeby przechowywać dane w wewnętrznym eepromie(atmegi). Powiem tak: być może w tym urządzeniu miało by to sens ze względu na małą szkodliwość kiedy dane przepadną, jednak moim zdaniem lepiej użyć eeproma zewnętrznego, gdyż w razie 'W' wymieniasz tylko kość pamięci a nie cały układ - mikrokontroler. 

Ja chcę podyskutować o projekcie - po to jest to forum. Jeżeli trzeba będzie zrobić 1000 tych liczników to wszystko co pisalismy powyżej będzie bardzo potrzebne żeby nie poprawiac potem rzeczy które teraz wyłowimy. Atmegi tak samo jak RPi Pico i tak trzeba zamówić i kupić więc pytanie od którego wyszedłem było czy naprawdę trzeba zapisywac w EEPROMie czy nie. To już wyjaśniliśmy 🙂

A drażę temat bo nie robiłem jeszcze nic na R-Pi i chętnie poznam Wasze opinie jak to się spisuje w praktyce - porównuję z tym co znam, czyli z Atmegą...

Link do komentarza
Share on other sites

Możliwości jest mnóstwo. Atmegi dzisiaj raczej odpadają (chyba że chcesz oszczędzić złotówkę)

@H1M4W4R1 pokazał, jak wykorzystać dwa rdzenie - moim zdaniem świetny przykład.

Ile kosztuje atmega (razem z jakimiś tam kwarcami, przetwornicami i innymi *ami które trzeba podłączyć aby to działało)?

 

Gdybym miał zrobić 1000 takich liczników, to nie bawiłbym się w moduły tylko zaprojektował całość np. dla 2040 albo jakiegoś STM-a. Ale do jednostkowej produkcji wyjmuje się coś z szuflady.

Co do porównywania Pico i Atmegi... nie bądź śmieszny. Porównujesz Harleya z Komarem.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

...

Co do porównywania Pico i Atmegi... nie bądź śmieszny. Porównujesz Harleya z Komarem.

Rozwiń to bo mnie zaintrygowałeś. Serio aż tak bardzo Pico jest lepsze do tego zastosowania?

Link do komentarza
Share on other sites

Niekoniecznie.

 Komarem pojedziesz po flaszkę do monopolowego dwie ulice dalej. Harleyem przejedziesz parę tysięcy kilometrów traktując to jako wycieczkę.

Po prostu RP2040 i najbardziej wypasiona Atmega to dwa różne światy.

No, ale do pojechania do monopolowego Komar wystarczy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

Możliwości jest mnóstwo. Atmegi dzisiaj raczej odpadają (chyba że chcesz oszczędzić złotówkę)

@H1M4W4R1 pokazał, jak wykorzystać dwa rdzenie - moim zdaniem świetny przykład.

Ile kosztuje atmega (razem z jakimiś tam kwarcami, przetwornicami i innymi *ami które trzeba podłączyć aby to działało)?

 

Sprawdziłem na szybko i ceny zwariowały (ostatnio kupowałem ponad rok temu, nie pracuję w zawodzie) oraz pojawiła się informacja że są trudno dostępne. Do takiego prostego licznika dałbym bez kwarcu zewnętrznego i z minimum komponentów (pewnie kondensator filtrujący plus rezystor pull-up do resetu). 

Oczywiście, ja się absolutnie zgadzam z tym, że bierzemy co w szufladzie i co znamy i naprawdę podkreślam raz jeszcze - drążę temat bo nie znam Pico jeszcze. Chyba w końcu zamówię, skorzystam z linków które podesłałeś i się douczę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.