Skocz do zawartości

Generator makr dla AVR - worklog


Pomocna odpowiedź

Tak naprawdę nic nie wiem o tym mierniku, po prostu wpisałem unit - rs232. Ja przymierzam się do tego brymena jako drugi multimetr polowy, głównie do zadań na ciepłowni gdzie serwisuję automatykę. Tak wiem że to nie ten zakres cenowy

Link do komentarza
Share on other sites

Zobaczymy. Ja do pracy na szczęście potrzebuję tylko słabego kompa z dostępem do netu - ale nie samą pracą człowiek żyje. Padł mi ostatnio akumulatorek w moim gadającym pseudomierniku i teraz czuję się jak bez ręki... a wypłata daleko 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 21.10.2021 o 15:21, ethanak napisał:

Zobaczymy. Ja do pracy na szczęście potrzebuję tylko słabego kompa z dostępem do netu - ale nie samą pracą człowiek żyje. Padł mi ostatnio akumulatorek w moim gadającym pseudomierniku i teraz czuję się jak bez ręki... a wypłata daleko 😞

A gdyby tak podpiąć się pod wyświetlacz? zinterpretować co jest wyświetlane? Tu są schematy: https://subcase.ru/en/cifrovoi-pribor-dt-830b-shema-i-remont-shemy-multimetrov-principialnaya.html. Trochę roboty by było - raczej wykonalne i dużo tańsze. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

Oj nie wiem - ja tam cenię swój czas 🙂

Raczej myślałem, że potraktujesz taki projekt jako zabawę. Bo widzę, że dużo ciekawych rzeczy robisz. Tak - byłoby to sporo pracy. Jak czasu nie masz to oczywiście trzymam kciuki za syntezator mowy do mierników z RS232. 

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, pmochocki napisał:

Raczej myślałem, że potraktujesz taki projekt jako zabawę.

Tylko to żadna zabawa... gadacz jest gotowy, potrzebny byłby tylko jakiś kod do odczytu danych z miernika, ot - takie składanie z trzech klocków.

11 minut temu, pmochocki napisał:

trzymam kciuki za syntezator mowy do mierników z RS232

Na razie moje potężne zasoby finansowe pozwalają mi na zakup akumulatorków do tego co mam (i to mi musi wystarczyć). Natomiast zastanawiam się, czy nie popełnić po prostu biblioteki do ESP32/Arduino która implementowałaby najpotrzebniejsze funkcje (typu "say"), myślę że byłoby z tego więcej pożytku niż z konkretnej przystawki do konkretnego miernika... Ale to raczej temat na osobny wątek.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak tak pomyśleć,  może to nie jest jednak tak dużo roboty. Miernik z układem ICL7106 lub ICL7107.

image.thumb.png.9dc68d8779ee714019714a6dcf5e6620.png

Do tego 4 x PISO (Parallel-in serial-out) SNx4HC165 lub stary SN74LS597

Zatrzasnąć, odczytać szeregowo i zdekodować. 

Gdyby mieć tylko pewność, że układ ICL7106/ICL7107 jest w obudowie DIP, żeby nie było za dużo roboty z dolutowaniem drutów... 

EDIT: Zapotniałem o kropce dziesiętnej.

PS: Bardzo przepraszam autora wątku, bo już za bardzo popłynęliśmy. Może jakiś miły Admin mógłby wydzielić do innego wątku? 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ przydała by się lista z wyborem procków a po prawej stronie grafika układu, który został wybrany. Samą grafikę można by było pobrać z dokumentacji. Fajnie by było dodać też opcję generowania gotowego pliku main bez konieczności robienia kopiuj/wklej. Gdyby jeszcze była inicjalizacja peryferiów i nowe procki megaAVR 0-series to było by świetne narzędzie. Nowe procki avr mają wsparcie w Mplab X iDE i można generować kod z mcc ale zniechęciłem się po tym jak zobaczyłem , że generator nie generuje tego go co ma zaznaczone. Swoją droga to widać , że starsze avr też już idą w odstawkę

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Miałem taki pomysł aby zrobić coś na wzór STMCubeMX aby można było generować prosto z widoku mikrokontrolera, no ale pojawia się pytanie o sens takiego narzędzia kiedy małe ośmiobitowce powoli odchodzą do lamusa, takie narzędzie byłoby super tak z 15lat temu a teraz? W każdym razie na pewno przydało by się coś do konfiguracji peryferiów - zwłaszcza timerów gdyż to zwykle sprawia największe trudności. Program chwilowo nie jest rozwijany na korzyść sanwa link no ale ten projekt jest już na finiszu, także będę mógł popracować nad generatorem makr.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Wcześniej też słyszałem o atmel start ale myślałem , że to tylko obsługuje 32bit procki. Sprawdziłem na atmega328p z AS7 i dfp 1.7 i działa to bardzo fajnie. Trochę mało wygodny jest wybór timierów z listy komponentów. Nie znalazłem opcji wyboru konkretnego timera. Trzeba je kolejno dodawać np: jeśli chcę wybrać timer1 to dodaję timer (pierwszy jest timer0) , ponownie dodaje timer i pojawia się timer1 (wtedy usuwam timer0 z listy komponentów). Ogólnie osobiście oceniam bardzo pozytywnie. Ciekawą opcja jeśli chodzi o atmel start jest auto zapis projektu. Jeśli zamknę przeglądarkę z wygenerowanym projektem i otworzę ją na nowo to z automatu generuje ustawienia ostatniego projektu. @_LM_ dzięki za to info i faktycznie dalszy rozwój generatora makr raczej mija się z celem. W kolejnych dniach będe dalej testował to narzędzie

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.