Skocz do zawartości

Pierwszy robot jeżdzący - jakie zasilanie silników DC


cezarg1410

Pomocna odpowiedź

15 minut temu, farmaceuta napisał:

Jezeli jest do tego jakas ladowarka i w miare to tanie bylo to jak najbardziej tez moze byc...

Ładowarka 35 PLN (w oficjalnym sklepie). Akumulatorów 2 Ah w tej chwili w sklepie nie ma, ostatnio w Lidlu kupiłem za 60 PLN na jakiejś promocji przy okazji kupowania bułek. Jeśli ktoś ma jakieś narzędzia Parkside na 20V to najlepsze rozwiązanie - akumulator można "pożyczyć" np. z piły, a dopiero jeśli się sprawdzi bawić się w kupowanie.

Jedyna trudność to gniazdo - ale na thingiversie jest tego kilka sztuk, w ostateczności można wziąć po prostu dwa męskie konektory i podłączyć sobie przewodami.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, ethanak napisał:

Jeśli ktoś ma jakieś narzędzia Parkside na 20V to najlepsze rozwiązanie - akumulator można "pożyczyć" np. z piły, a dopiero jeśli się sprawdzi bawić się w kupowanie.

Zgadza sie calkowicie...jezeli kolega by wzial silniki krokowe no to stery bez problemu uciagnal to napiecie...jesli dc to przetwornica i tez styka wszystko ladnie🙂 a podlaczenie to nie problem...jak ktos ma minimum zdolnosci manualnych to taki problem to nie problem😉

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

40 minut temu, farmaceuta napisał:

jezeli kolega by wzial silniki krokowe

Akurat w swojej laleczce mam dwa krokowce jako napęd (mniej więcej takie), sterowniki EasyDriver A3967, przydałby się większy moment bo to co jest to tak na styk - ale laleczka praktycznie tańczyć potrafi 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

11 minut temu, ethanak napisał:

Akurat w swojej laleczce mam dwa krokowce jako napęd (mniej więcej takie), sterowniki EasyDriver A3967, przydałby się większy moment bo to co jest to tak na styk - ale laleczka praktycznie tańczyć potrafi 🙂

 

Ale to takie tyci tyci silniczki😉 nema 14 nawet w rekach nie mialem...no 0.063Nm to malutko (wiadomo...zalezy do czego) nie wiem jakim momentem operuje seria nema 17 , ale pewnie modele  z 0,3Nm momentu sie znajda a to do takiego pojazdu juz nie tak malo(i ich rozmiar fajny do takiego zastosowania)...no nema 23 to juz troche duze...tu trzeba by duze kola dawac zeby silnik nie szurowal po ziemi lub przekladnie jakies(ale to juz by bylo bez sensu) no ale za to mozna by juz na nim jezdzic...😏 No dc z przekladniami fajne, kompaktowe i wogole luksus, ale jakies lepszej jakosci z dobra przekladnia to juz taka cena ze bez kitu, mozna kupic zestaw uzywek krokowcow wraz ze sterami na 4 kola w cenie tylko jednego napedu dc...

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, farmaceuta napisał:

Ale to takie tyci tyci silniczki😉

Cóż - jest to lalka (takie coś robotopodobne), nie mogę dać większych kół bo się Księżniczce pod spódnicą nie zmieszczą, a przy tych co mam (ok. 65mm średnicy, wzorowane na takich) nema17 stałby na glebie a koła kręciłyby się w powietrzu 🙂

W każdym razie ładnie działają zarówno przy zasilaniu 2x18650, jak i tym akumulatorze z Lidla.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

Cóż - jest to lalka (takie coś robotopodobne)

Ja wiem co to jest..😉 ta "kobita" to juz chyba dosyc znana na forum...😉

 

10 minut temu, ethanak napisał:

a przy tych co mam (ok. 65mm średnicy, wzorowane na takich) nema17 stałby na glebie a koła kręciłyby się w powietrzu 🙂

No nema17 ma 42mm z haczykiem to tam cm zostaje..no ale fakt ze juz nie za wiele...nie do wszystkiego sie nada taki "luz"

 

12 minut temu, ethanak napisał:

W każdym razie ładnie działają zarówno przy zasilaniu 2x18650, jak i tym akumulatorze z Lidla.

I to jest niezaprzeczalna zaleta krokowcow..ze maja bardzo szeroki zakres zasilania...🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
43 minuty temu, farmaceuta napisał:

No dc z przekladniami fajne, kompaktowe i wogole luksus, ale jakies lepszej jakosci z dobra przekladnia to juz taka cena ze bez kitu, mozna kupic zestaw uzywek krokowcow wraz ze sterami na 4 kola w cenie tylko jednego napedu dc...

Dokładnie. I mimo, że z jakiegoś wewnętrznego powodu chciałbym sobie ogarnąć to podwozie na DC to to nie ma sensu.
Załóżmy, że chciałbym porządnie: dobrej jakości silniki ze sporą mocą:

https://botland.com.pl/silniki-micro-pololu-seria-hp-high-power/64-silnik-hp-501-pololu-998.html

Przekładnia 1:50, 1,1kg/cm momentu, 640 obrotów na minutę. Wszystko to przy 6V. Prąd przy zatrzymanym wale 1,6A.

Okej: załóżmy (chociaż raczej nie jest to prawidłowe założenie), że da się to wysterować na TB6612 (praca ciągła 1,2A, chwilowo 3A).

4x silniki po 63 PLN: 252 PLN + 2 * 25 (TB6612FNG)  + ogniwa 4x15 PLN (załóżmy tą tańszą opcję z OLX) + ładowarka jakieś 80 PLN. Wychodzi ~440PLN za sam napęd. Sporo 🙂 I ani nie będzie na tym nie wiadomo jakiej precyzji, ani również prędkości (te konkretne akurat bogato 630 obrotów/min).

Z krokowcami z kolei widzę taki problem, że są duże i zamontowanie tego sensownie na jakiejś kompaktowej obudowie (tutaj na start to miała pleksa posłużyć) będzie chyba średnio możliwe.

Edytowano przez cezarg1410
Link do komentarza
Share on other sites

Krokowce bardzo ładnie się montuje do czegokolwiek - albo dedykowanymi mocowaniami, albo jakimiś drukowanymi patentami, ewentualnie nawet jakimiś wyrżniętymi ręcznie np. z poliwęglanu. Wymiary są znormalizowane (oprócz długości) i uchwyt do NEMA17 będzie pasował do każdego silnika tego typu.

A przy okazji pojazd z takim napędem potrafi jechać zarówno szybko jak i baaaaaaaardzo wolno nie tracąc precyzji (przy silnikach DC to niewykonalne bez zmiany przełożenia).

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, cezarg1410 napisał:

Okej: załóżmy (chociaż raczej nie jest to prawidłowe założenie), że da się to wysterować na TB6612 (praca ciągła 1,2A, chwilowo 3A).

I dobrze zakladasz...ten ster uciagnal by te silniki, ale o nich zachwile..

 

22 minuty temu, cezarg1410 napisał:

4x silniki po 63 PLN: 252 PLN + 2 * 25 (TB6612FNG)

3 stowki....no to tak 4*nema17 kupisz uzywki za..60pln?? (juz chyba roznica jest😉) stery po? 10-15zl sztuka? No i jest powiedzmy 120zl...3 razy taniej..

 

24 minuty temu, cezarg1410 napisał:

 ogniwa 4x15 PLN (załóżmy tą tańszą opcję z OLX) + ładowarka jakieś 80 PLN

No tego nie przeskoczysz, choc nie jest powiedziane ze musisz kupic 3500mah...2000-2500mah tez wporzadku a pol taniej..(choc tez bralbym te pojemniejsze jednak) ladowarka...poszukac/popytac moze jakas fajna uniwersalna sie znajdzie za kilkadziesiat zl i bedzie jak znalazl na przyszlosc..

 

27 minut temu, cezarg1410 napisał:

Z krokowcami z kolei widzę taki problem, że są duże i zamontowanie tego sensownie na jakiejś kompaktowej obudowie (tutaj na start to miała pleksa posłużyć) będzie chyba średnio możliwe.

To nie jest problem...wrecz przeciwnie z krokowcami mozna to zrobic tanio szybko i dokladnie...wszystko jak kolega @ethanak podpowiedzial...problem to by byl do tych dc kola dorzucac...jakos tak niepewnie bym sie czul z tak "powieszonymi" kolami, pozatym ich moment to 0.1Nm i tu napewno krokowe by wygraly..predkosci tez mozliwe do osiagniecia (+-10obr/s) choc moment juz duzo spada, wiadomo...i zaleta ktora ciagle powtarzam..sterowanie bardzo dokladne i proste...na dc bez eknoderow nie masz szans nawet sie zblizyc do podobnego efektu...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No i chyba kolega namówił 🙂

raczej biorę. Cena czyni cuda w tym wypadku. Trochę szkoda mi było liczyć 250 PLN na silniki na pierwszy projekt do użytku domowego.

dzisiaj pozno ale jutro podeślę jakieś moduły sterujące do oceny 🙂

dziękuję 🙂

Edit. Zwróciłem uwagę jeszcze na mase. 1.5kg to dość sporo. Czy tam będzie wystarczający moment do poruszania tym pojazdem ?

I co z kołami? Dopasuje jakieś uniwersalne ?

Edytowano przez cezarg1410
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, cezarg1410 napisał:

dzisiaj pozno ale jutro podeślę jakieś moduły sterujące do oceny 🙂

Ja polecam drv8825...prad na faze 1.5A bez radiatora..z radiatorem max chyba 2.2A...

 

16 minut temu, cezarg1410 napisał:

Zwróciłem uwagę jeszcze na mase. 1.5kg to dość sporo. 

Masa chyba troszke przesadzona...40 deko jeden nie ma za chiny...ten moj duzo wiekszy a ma cos kolo 550gram...ale to idze z wymiarow bez problemu sprawdzic...

 

18 minut temu, cezarg1410 napisał:

Czy tam będzie wystarczający moment do poruszania tym pojazdem ?

No mi sie wydaje ze bez problemu...wiadomo sila bedzie zalezec w duzej mierze od srednicy kola..

20 minut temu, cezarg1410 napisał:

I co z kołami? Dopasuje jakieś uniwersalne ?

Na 100% cos sie znajdzie...trzeba tylko sie rozejrzec...silniki dalem pierwsze z brzegu...sa tam jeszcze doslownie po 5zl podobne...tylko trzeba dokumentacji w necie szukac zeby sie dowiedziec ile tych Nm maja bo widzialem tam nawet 0.45Nm a to razy 4 to juz niezle...druga sprawa to szukac takich z jak najwyzszym pradem...im wiekszy prad tym szybciej mozna krecic, tak z grubsza mowiac...

Link do komentarza
Share on other sites

Widzialem je...kurcze jest tego troche i to po kilka zl doslownie tylko dokumentacji nie ma...przyznam szczerze ze troche wczoraj wertowalem za danymi i lipa...te 4sztuki w pakiecie tez wygladaja spoko, ale po dlugosci korpusu ciezko stwierdzic jaki moment maja...moze to byc 0.2Nm a moze byc i 0.4Nm wiec roznica duza...to samo z pradami...no jest tam fajna opcja (akurat najdrozsza😕) no ale sa dane...1.5A i 0.45Nm! To tak juz max przy tych wymiarach...ale sztuka 17zl...zestaw drozszy prawie drugie tyle niz ten zestaw 4...no ale ja bym sie grubo zastanowil nad nimi...sa tez po 11zl 0.3Nm 1.3A tylko trzeba sie zastanowic bo oszczednosc 25zl a mocy 50% mniej...jak Ci sie nudzi to szukaj pdf do tych roznych silnikow...zwlaszcza do tego kompletu 4 sztuk...moze znajdziesz

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.