Skocz do zawartości

Pierwszy robot jeżdzący - jakie zasilanie silników DC

Pomocna odpowiedź

14 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Poza tym pamiętaj, że musisz obciążyć linię 5V, by mieć pełny prąd na wyjściu.

Wiem wiem. Używam go do zasilania elementów auta na biurku (liczniki, moduły etc) więc jest przygotowany.

15 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Używasz potencjometru na sterowniku 😉 Takie małe metalowe gówienko z wejściem na philipsa (krzyżak)

Tak tak to wiem ale nie wiedziałem w jaki sposób zmierzyć ten prąd. No bo żeby ustawić maks to musiałbym coś podłączyć do sterownika i go obciążyć.

Natomiast wyczytałem już że da się to zrobić przez pomiar napięcia na jednym z pinów sterownika.

Cześć!

Wracam po przerwie - ostatnio było ciężko, ale w najbliższych dniach powinienem mieć czas na ogarnięcie połączeń.

Zwracam się z prośbą o pomoc w "okablowaniu" drv8825 i esp32. Czytając sporo różnych artykułów wywnioskowałem, że muszę zrobić tak:

DRV8825:

- VMOT: "+" z zasilacza/baterii,

- GND MOT: "-" z zasilacza/baterii, (pomiędzy VMOT i GND MOT - kondensator 1000 uF)

- 2B - pin 6 nema 17

- 1B - pin 4 nema 17

- 1A - pin 3 nema 17

- 2A - pin 1 nema 17

- FLT - +5V z przetwornicy DC/DC

- GND (to obok FLT) - GND z przetwornicy DC/DC (czy na zasilanie logiki również powinienem dać kondensator czy nie muszę skoro tam będzie przetwornica lm2596?)

- STP i DIR - 2 piny do sterowania spięte z ESP32 - czy mogę pod jeden pin podpiąć 2 sterowniki obsługuję tą samę stronę robota? W sensie 2 lewe lub 2 prawe

ESP32:

- VIN: +5v z przetwornicy DC/DC

- GND: GND z przetwornicy DC/DC

Czy to wszystko co jest mi potrzebne do uruchomienia układu? Będę bardzo wdzięczny za potwierdzenie i/lub wytknięcie błędów 🙂

1 minutę temu, cezarg1410 napisał:

- GND (to obok FLT) - GND z przetwornicy DC/DC (czy na zasilanie logiki również powinienem dać kondensator czy nie muszę skoro tam będzie przetwornica lm2596?)

Nie trzeba...ja nie mam i chodzi bardzo dobrze, acz kolwiek jakis maly tez mozesz dac, nic sie nie stanie...

3 minuty temu, cezarg1410 napisał:

- STP i DIR - 2 piny do sterowania spięte z ESP32 - czy mogę pod jeden pin podpiąć 2 sterowniki obsługuję tą samę stronę robota? W sensie 2 lewe lub 2 prawe

Jak najbardziej...nawet o tym mialem wspomniec ostatnio...dwa lewe i dwa prawe zawsze kreca sie w tym samym kierunku z tymi samymi obrotami, wiec mozesz dac 2*step jeden pin/2*dir drugi pin...(oszczednosc  4 pinow😉)

6 minut temu, cezarg1410 napisał:

ESP32:

- VIN: +5v z przetwornicy DC/DC

- GND: GND z przetwornicy DC/DC

Yyy...esp32 jest na 3.3v! Wyzsze zabije procek...no chyba ze jest tam jakis stabilizator obnizajacy, ale tego to nie wiem...

Z tego co pamietam to drv wymaga zasilania logiki od 2.5v wiec mozesz z tej przetwornicy zasilic drv(logike) i esp32 z 3.3v...

Odpowiednie cewki w silniku sprawdzasz tak ze laczysz dwa kable i obracasz walem...jesli "trafiles" na cewke to wyczujesz opor...

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
13 minut temu, cezarg1410 napisał:

- GND (to obok FLT) - GND z przetwornicy DC/DC 

Tak...dajesz do przetwornicy to gnd...bo masy tutaj sa bodajze odseparowane zeby nie zjarac logiki w razie zwarcia na zasilaniu silnikow

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

53 minuty temu, farmaceuta napisał:

Yyy...esp32 jest na 3.3v! Wyzsze zabije procek...no chyba ze jest tam jakis stabilizator obnizajacy, ale tego to nie wiem...

Dlatego właśnie napisałem o pinie VIN - jeśli dobrze rozumiem to jest tam to samo napięcie, które ESP dostaje przy podpięciu do USB - czyli 5V. W środku mamy stabilizator i on zbija napięcie do 3.3V.

Ale...

55 minut temu, farmaceuta napisał:

Z tego co pamietam to drv wymaga zasilania logiki od 2.5v wiec mozesz z tej przetwornicy zasilic drv(logike) i esp32 z 3.3v...

tak też mogę zrobić 🙂

No jak jest stabilizator to w sumie mozna i z 5v zasilic calosc...logika drv tylko "przyjmuje" sygnaly od esp32 wiec powinno byc ok(ale lepiej poczekac na kogos kto potwierdzi)...wiem ze nie wolno w druga strone...czyli logiki 5v podawac na esp...

Ok sprawdziłem i jest jak mówisz: drv akceptuje napięcie zasilania logiki od 2.5v.

W takim razie nie ma co kombinować. Przetwornice DC/DC ustawiam na 3.3V, wszystko powyższe zostaje aktualne i powinno działać bez "spiny" 🙂

esp devkit zasilasz 5v z vin

nie wolno podłączać pinów esp do wyjść logiki 5v. W drugą stronę można.

Czego jeszcze ci Chińczycy zapomnieli napisać w dokumentacji?

Ok więc porządkując informacje:

1. Zasilam ESP przez Vin 5v.

2. Zasilam drv 5v.

3. Piny sterujące ESP (3.3v) spinam z drv - całość działa poprawnie bo drv akceptuje w części logicznej zarówno 3.3 jak i 5v.

Przede wszystkim: drv8825 nie ma wejścia zasilania elektroniki (jest zasilana z VMOT). FLT zostaw w spokoju, bo to nie jest wejście zasilania. W związku z tym nie zasilasz oddzielnie elektroniki DRV z przyczyn raczej oczywistych. Jeśli ktoś twierdził że trzeba coś podpinać do FLT to znaczy, że pomylił sterowniki i zamiast o DRV8825 myśli o A4988 (podobne, ale nie identyczne).

Wszystkie masy wewnątrz DRV są wewnętrznie połączone, dwa piny GND są po to, aby odróżnić wysokoprądową masę dla silników od masy odniesienia dla sygnału. Kwestia ułożenia ścieżek na płytce DRV.

Ogólnie tutaj masz taki ładny rysunek jak to się łączy i nie wymyślaj nic ponad to, bo w najlepszym przypadku nie będzie działać.

Jedyna różnica: możesz operować wartością ENABLE zamiast zostawić ją w powietrzu - np. kiedy pojazd stoi w miejscu podaj tam jedynkę (wewnętrznie jest pulldown) aby wyłączyć silniki (pamiętaj, że silnik krokowy cały czas pobiera prąd, również wtedy kiedy się nie rusza) - przy zasilaniu bateryjnym to bardzo ważne. Oczywiście wszystkie ENABLE łączysz do kupy i podpinasz do jednego pinu (np. przy skręcie silniki jednej strony nawet jeśli nie mają się kręcić, to muszą hamować).

Pin FLT(fault) to pin wypszczajacy odpowiedni stan podczas jakiejs awarii, np. zwarcia...w sumie mozna sie zadtanowic nad ich podpieciem bo czasem moze sie zdarzyc ze odczytanie awarii uratuje czesc lub cala elektronike...no ale trzeba poswiecic juz 4 piny bo chyba spiac wszystkie razem to tak nie elegancko...a moze i mozna wtedy napewno bym uwzglednil ten pin

Edytowano przez farmaceuta
7 minut temu, farmaceuta napisał:

a moze i mozna wtedy napewno bym uwzglednil ten pin

No bo do tego on służy, a nie do podpinania zasilania. To nie jest OD, czyli można np. połączyć do jednego pinu z PULLUP przez jakieś diody albo bramkę (zależy co pierwsze z szuflady wyjmę).

6 minut temu, ethanak napisał:

No bo do tego on służy, a nie do podpinania zasilania. To nie jest OD, czyli można np. połączyć do jednego pinu z PULLUP przez jakieś diody albo bramkę (zależy co pierwsze z szuflady wyjmę).

Nie no ja wiem ze mozna go podpiac do np. leda lub wejscia procka i nadzorowac co sie dzieje...tylko nie bylem pewny czy mozna je spinac razem, ale tak jak mowisz, mozna podlaczyc przez diody i gitara...w esp zajety tylko jeden pin, a jednak funkcjonalnosc bardzo przydatna..😉