Skocz do zawartości

Pierwszy robot jeżdzący - jakie zasilanie silników DC


cezarg1410

Pomocna odpowiedź

Im więcej się dowiaduję tym coraz większy mam mętlik 🙂

Sam koszta nie są w tym "projekcie" dużym problemem, ale mimo wszystko te podwozia to może być niezła opcja. Wada jest taka, że nie mam pojęcia jakie tam siedzą silniki, ale w zasadzie na poziom mojej wiedzy ta wada może być również zaletą.

 

W takim razie pozostaję przy dwóch opcjach:

- łazik z silnikami, które wklejałem wcześniej

- coś ala autko RC na podwoziu z OLX (teen jeep za 60pln do mnie przemawia 😉 )

 

Zastanowię się i dam znać. Wielkie dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, cezarg1410 napisał:

 Wada jest taka, że nie mam pojęcia jakie tam siedzą silniki, ale w zasadzie na poziom mojej wiedzy ta wada może być również zaletą.

Obstawiam ze jest pewnie jeden centralny..napiecie mozna by dobrac na "czuja"..to juz najmniejszy problem...wiesz mozna by tez zrobic na silnikach krokowych...wyszlo by dosyc ciezko, masywnie itp dobor kol itp, ale za to masz precyzje wielka...mozesz policzyc co do setnej mm przebyta trase...sterowanie bardzo proste typu - jedz 1145mm i sie zatrzymaj...(np.)...pomysl dobrze tym bardziej ze jakis tam fundusz masz w miare..wiec i wybor jest wiekszy..

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy się podejmę silników krokowych na pierwszy projekt. 

Jak dobrze pójdzie to to na pewno nie będzie mój ostatni robocik 🙂 

Swoją drogą pojęcia nie mam w jaki sposób są budowane te silniczki: ten: https://botland.com.pl/silniki-dc-katowe-z-przekladnia/3748-silnik-hp-1201-150rpm-katowy-mini-obustronny-wal-pololu-1520.html ma około 150 obrotów (dość sporo jak na te małe plasticzaki) i chyba największy moment obortowy z tych plastików jaki widziałem na botlandzie.

 

Btw: jeśli to podwozie ma jeden centralny silnik to w jaki sposób są przekazywane napędy dalej? Przez wał? BO pomyślałem, że w razie coś taki silnik można zastąpić czymś co ma nieco powera, ale przeróki walów to raczej problematyczna sprawa

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, cezarg1410 napisał:

Btw: jeśli to podwozie ma jeden centralny silnik to w jaki sposób są przekazywane napędy dalej? Przez wał? BO pomyślałem, że w razie coś taki silnik można zastąpić czymś co ma nieco powera, ale przeróki walów to raczej problematyczna sprawa

Jesli jest jeden silnik to pewnie tylne kola polaczone walem i naped jak w chinskich quadach (nie ma problemu bo mozna poprosic o wiecej info fotek)...przednie kola bez napedu tylko do skretu...zaleta jest prostota i mozliwosc modyfikacji wlasnie poprzez zmiane tylko jednego silnika na np. bldc i juz to to zasuwa konkretnie, wada taka ze zakrety bierze jak tradycyjny samochod a nie jak czolg...te silniczki co pokazales juz mocniejsze ale znowu trzeba bedzie sie meczyc z mocowaniem ich do ramy i mocowaniem silnikow...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

34 minuty temu, cezarg1410 napisał:

Nie wiem czy się podejmę silników krokowych na pierwszy projekt. 

Silniki krokowe wcale nie są takie skomplikowane 😉 

1. Montujesz A4988 (zwykle z nich korzystam) w formie modułu, na wejście zasilania silnika (zwykle 12/24V, rzadziej 48) dajesz kondensator elektrolityczny 47uF, na wejście zasilania  logiki (5V) ceramiczny 100nF
2. Podłączasz piny STEP i DIR do Arduino, pin EN chyba do masy (albo do 5V, nie pamiętam od ręki)
3. Wysyłasz sygnał na pin STEP 😉 (ew. zmieniasz DIR z 1 na 0, by zmienić kierunek obrotu)

Osobiście wolę krokówki niż zwykłe DC, ale nie wszystko da się na nich zrobić. Btw. używane krokówki (zwykle działają) idzie dostać po 4-5zł/szt na alledrogo 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na botlandzie sprzedają mocowania pololu więc wydaje mi się to nie problem. Za ramę do tego łazika posluzylaby pleksa więc też nie ma problemu żeby się przykręcić gdziekolwiek. 

Myślę że raczej pójdę w kierunku łazika jednak. Główny użytek to mieszkanie w bloku więc przyda mi się skręt a prędkość niekoniecznie.

A o tamto podwozie i tak zapytam. I najwyżej kupię na zaś 🙂

 

edit: ten jeep ma dwa silniki

Edytowano przez cezarg1410
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, cezarg1410 napisał:

Myślę że raczej pójdę w kierunku łazika jednak. Główny użytek to mieszkanie w bloku więc przyda mi się skręt a prędkość niekoniecznie.

Wiec zastanow sie na silnikami krokowymi na powaznie...tak jak kolega @H1M4W4R1 prawi...uzywki wyhaczysz doslownie za 5-10zl, a takie lepsiejsze (mocniejsze) za 15zl bez problemu...do tego stery jak kolega wyzej napisal lub drv8825 (uzywam/chwale!) do tego zasilanie 3 lub 4S i naprawde lazik porzadny..mocny zwinny dynamiczny...na ktorego wrzucisz mase podzespolow w przyszlosci i tego nie odczujesz...kolejna zaleta to trwalosc takiego napedu...jezeli nie przesadzisz z pradami dla faz to praktycznie zestaw na wiecznosc bezawaryjnie...a sterowanie naprawde proste, nawet prostrze niz pwm...tu podajesz ilosc krokow/ zmian stanu pinu i jedziesz dokladny dystans...faktem jest ze predkosci nie uzyskasz, ale na tych silnikach przekladniowych tez szalu nie bedzie...bardzo poruwnywalne predkosci a jednak precyzja pozycjonowania nie porownywalna...Ja za taki silnik jak na zdjeciu dalem chyba 60zl za 3sztuki...ty nie potrzebujesz az takich duzych...(ster to wlasnie drv8825)...IMAG0247.thumb.jpg.73a04454ffbb2f35abf67a8f817331be.jpg

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.11.2021 o 12:40, farmaceuta napisał:

jezeli uno wytrzyma ponad 12v na Vin to mozna tez podpiac 3s...czyli 3 baterie spiete w szereg..wtedy masz 12.6 max napiecie i okolo 9v minimalne 

trawię to wszystko co mi napisaliście i nasunęło mi się: skąd birzesz te wartości 12.6?
z tego co widzę to 3 ogniwa Li-Ion 18650 powinny mieć napięcie około 10,8V.

na botland dla ogniw Li-Pol 3s podają około 11.1V.

a pytam, bo rozważam wszelkie możliwe opcje i tak sobie myślę, że może nie ma co sobie tworzyć ograniczeń i z baterią można iść nieco bardziej przyszłościowo i założyć taką, która obsłuży silniki 12V.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, cezarg1410 napisał:

skąd birzesz te wartości 12.6?

Z mnożenia

6 minut temu, cezarg1410 napisał:

z tego co widzę to 3 ogniwa Li-Ion 18650 powinny mieć napięcie około 10,8V.

A jakie napięcie ma pojedyncze ogniwo?

W pełni naładowane to 4.2V

Typowo 3.7V

Rozładowane tak, że trzeba jak najszybciej podłączyć do ładowarki - niecałe 3V

Więc skąd wziąłeś te 10.8V?

  

6 minut temu, cezarg1410 napisał:

może nie ma co sobie tworzyć ograniczeń i z baterią można iść nieco bardziej przyszłościowo

Ja ostatnio użyłem akumulatora z Lidla (20V/2A ma napisane), bardzo zacnie działa i szybko się ładuje.

 

 

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Więc skąd wziąłeś te 10.8V?

Czestsze sa chyba te 3.7v nominalnie, ale sa jeszcze czesto spotykane o napieciu 3.6v nominalnie (3s = wlasnie te 10.8v) ale to jeden ciort chyba...😉

 

10 minut temu, cezarg1410 napisał:

skąd birzesz te wartości 12.6?
z tego co widzę to 3 ogniwa Li-Ion 18650 powinny mieć napięcie około 10,8V

12.6v to napiecie pakietu 3s po pelnym naladowaniu czyli 3*4.2v bo tyle ma wpelni naladowany aku (4.2v) napiecia 10.8v(3.6v na ogniwo) i 11.1v(3.7v na ogniwo) to napiecia nominalne...czyli takie "srednie" w ktorych ogniwo ma najlepsza charakterystyke rozladowania...do tego takie napiecie jest bezpieczne do przechowywania, bo generalnie ogniwa li-ion i li-po nie lubia lezakowac rozladowane ani naladowane na full..! Wiec z grubsza mozesz przyjac ze ogniwo rozladowane ma ~3v a naladowane ~4.2v...co dla 3s da 9v-12.6v zakresu...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, cezarg1410 napisał:

a pytam, bo rozważam wszelkie możliwe opcje i tak sobie myślę, że może nie ma co sobie tworzyć ograniczeń i z baterią można iść nieco bardziej przyszłościowo i założyć taką, która obsłuży silniki 12V.

Ogniwa 18650 beda dla Ciebie najkorzystniejsze pod wzgledem cena-jakosc...na znanych portalach dostaniesz porzadne cele z rozpakietowan po 10zl-sztuka? Takie 3500mah lub cos podobnego...jedynie te napedy musisz ostatecznie wybrac zeby wiedziec jaka bateria potrzebna pod wzgledem wydajnosci pradowej...

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, ethanak napisał:

Z mnożenia

No w życiu bym nie wpadł 😉

 

4 godziny temu, ethanak napisał:

Ja ostatnio użyłem akumulatora z Lidla (20V/2A ma napisane), bardzo zacnie działa i szybko się ładuje.

I to jest konkretne info. Zupelnie w tę stronę nie patrzyłem.

 

3 godziny temu, farmaceuta napisał:

12.6v to napiecie pakietu 3s po pelnym naladowaniu czyli 3*4.2v bo tyle ma wpelni naladowany aku (4.2v) napiecia 10.8v(3.6v na ogniwo) i 11.1v(3.7v na ogniwo) to napiecia nominalne...

Dzięki za wyjaśnienie. Na alledrogo piszą zwykle 3.6V stąd była moja niewiedza. Teraz już rozumiem.

6 minut temu, ethanak napisał:

ładowarka do 4 x 18650 (oddzielne ładowanie) - ok 80 PLN

Co do 3500 mAh za dychę... śmiem wątpić

Tak to po 1. Po 2 ogniwa 18650 3600mAh z tego co widzę to raczej wydatek 20PLN+. Wtedy ładowarka i 4 ogniwa to 160 pln.

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, ethanak napisał:

Ja ostatnio użyłem akumulatora z Lidla (20V/2A ma napisane), bardzo zacnie działa i szybko się ładuje.

Jezeli jest do tego jakas ladowarka i w miare to tanie bylo to jak najbardziej tez moze byc...mi chodzi poprostu o to ze ogniwa 18650 sa juz bardzo standardowym rozwiazaniem do zasilania tym bardziej ze maja dobry stosunek wagi do pojemnosci a i prady tez zacne w niektorych modelach...

 

8 minut temu, ethanak napisał:

ładowarka do 4 x 18650 (oddzielne ładowanie) - ok 80 PLN

Zgadza sie calkowicie...z balanserem cos jako takiego to kosztuje nawet lekko te 8 dych...choc jak czlowiek sie bawi takimi duperelkami to mozna te pare dych wydac...gdzies tak wlasnie za 80-100zl mozna dopasc jakas uzywana ladowarke jak IB6max (czy jakos tak?) i tu juz masz kombajn do ladowania chyba od 1-6s ustawiany prad, rozne ogniwa etc...

 

12 minut temu, ethanak napisał:

Co do 3500 mAh za dychę... śmiem wątpić. Możesz pokazać przykład takiej baterii (przed demontażem)?

A nawet sprawdze z ciekawosci...jak patrzylem sobie tak z rok temu? to czesto zdarzaly sie za +-10zl sanyo 18650ga 3500mah...niby z rozpakietowania czesto pakietow nie uzywanych...Ja kupowalem po 4.5zl sztuka ogniwo  SONY 18650 VTC4 2100mAh 30A(max prad)...kupilem 26sztuk...uzywam w skrzydle rc jako 4s, w Ecygarach, zasilanie 1s do anteny etc i bardzo zadowolony jestem, a uzywam juz ich cos pewnie juz kolo 3 lat...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.