Skocz do zawartości

Czujniki na podczerwień dla robota na TSOP1736


Treker

Pomocna odpowiedź

Czujnik TSOP1736 to jest odbiornik podczerwieni, z filtrem częstotliwości. Reaguje tylko na częstotliwość 36KHz. Sam w sobie nie określa on odległości, tylko zwraca wartość, czy sygnał dotarł czy nie.

Link do komentarza
Share on other sites

aha czyli na jego podstawie mamy 2 stany przeszkoda/brak,
szkoda czyli do pomiaru odleglosci tylko ultradzwieki? (pytam o metody za rozsadna cene 5-20zl)

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz sterować mocom diody nadawczej, w ten sposób zmieniasz jej zasięg. Im większy zasięg tym możesz wykryć bardziej odległą przeszkodę. Zasięg można zmieniać płynnie poprzez PWM. Najlepiej sprawdzać cały czas odległości od najmniejszej do największej, w ten sposób otrzymasz w miarę dokładną odległość przeszkody do robota.

Link do komentarza
Share on other sites

pwm sterowac diode puslujaca 36KHZ?

nie pojawi sie jakas interferencja?

czyli

pwm przez jakis czas na diode mrugajaca

i zmieniam pwm, ile cykli potrzebuje aby poimar byl wiarygodny do tego chyba potrzeba osobny watek uruchomic czyli modul na jakims procku ktory to mierzy mam racje? wtedy komunikacja przez rs do glownego cpu? czy troche przekabinowalem

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

PWM tutaj nie wchodzi w grę - przy PWM'ie regulacja "mocy świecenia" diod jest względna - dla człowieka, który nie widzi, że dioda bardzo szybko miga. Przy takim rozwiązaniu w grę wchodzi raczej potencjometr cyfrowy albo coś podobnego.

Link do komentarza
Share on other sites

czyli trzeba by zrobic jakies sprzezenie zwrotne na fototranzystorze, ale to juz za duzo zabawy i brak pewnosci dzialania ukladu zbytnie komplikowanie,
Podsumowujac

IR do stanow 0,1

ultradzwieki do wiekszych zakresow

Link do komentarza
Share on other sites

Dziwię się dlaczego nikt jeszcze nie wspomniał o czujnikach IR Sharpa serii GP2D. Przecież napięcie na ich wyjściu jest proporcjonalne do odległości od przedmiotu.

Link do komentarza
Share on other sites

zbudowałem generator 36kHz na ne555, tylko ze ten układ strasznie się grzeje.

przy włączeniu na 1 minute, kość timera nie idzie dotknać jest tak gorąca.

czy to normalne ??

Link do komentarza
Share on other sites

Nie to nie jest normalne, musiałeś się gdzieś pomylić, z tego co pamiętam to NE555 ma sporą obciążalność prądową, ale raczej przez to nie grzałby się aż tak, sprawdź wszystkie połączenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanko - jak izulujecie odbiorniki od promieniowania diod nadawczych? Ja uzylem niesmiertelnej niebieskiej tasmy izolacyjnej i okazuje sie, ze to za malo. Ustawienie mam takie:

Odbite wiazki sa zbierane itp. Macie jakies inne pomysly?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Mam pytanie dla doświadczonych z odbiornikami tsop17xx forumowiczów.

Jak najkorzystniej modulować pracę diody nadawczej?

Jak stosujecie w swoich robotach?

Ile trwa u was cała ramka i jak wygląda?

W pdf'ie coś piszą ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Impuls 10-70 cykli (260us-1,8ms dla 38khz), przerwa przynajmniej 14 cykli (370us).

Czy powtarzacie ramkę w celu potwierdzenia poprawności bo wiadomo że przeciwnik tez świeci podczerwienią i może nas zakłócić.

Buduję swojego pierwszego minisumo i od czujnika właśnie zacząłem zabawę.

Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam Sławek

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.