Skocz do zawartości

Schemat linefollowera


Hudyvolt

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zabieram się za konstrukcję swojego pierwszego robota jakim jest linefollower. Jest to mój pierwszy tak złożony projekt dlatego proszę was o rzucenie okiem na mój schemacik czy nie zrobiłem głupich błędów. Najmniej jestem pewny tego co na lewo od Atmegi, czyli zasilanie referencyjne itd. oraz ostatniego wyjścia ADC (pomysł zaczerpnięty z http://www.societyofrobots.com/schematics_batterymonitor.shtml , no i zasilanie nie będzie 12V tylko z pakietu li-pol 7,4V)

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie wszystko ok, poza jedną rzeczą. Dzielnik do pomiaru napięcia jest odwrotnie, tzn. na mikrokontroler będzie szło napięcie równe 2/3 napięcia zasilania co przekroczy 5V przy w pełni naładowanych akumulatorkach, dokładnie będzie 5,6V. Wiem, że będzie to dość krótko, ale ja osobiście dałbym dzielnik równy czyli jednakowe rezystory. Switche możesz podłączyć tak jak u mnie w Striderze, poprzez rezystory i kondensator równolegle. Zabezpieczy to pin mikrokontrolera na wypadek zwarcia i wyeliminuje problem drgania styków.

PS. Ja na twoim miejscu dałbym nieparzystą ilość czujników (jeden na środku) skoro i tak masz jeszcze jeden wolny kanał ADC.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czujników mam 5, przez pomyłkę dałem 8 pinów, miało być 7 (dodać nie mogę bo płytka z czujnikami już gotowa).

Dzięki za podpowiedź ze switchami, dodam te rezystory i kondensatory.

No i nie bardzo rozumiem z tym dzielnikiem do pomiaru napięcia. Wg wzoru który jest na stronie to te R po prawej powinno być: 50000 / (8,4/5 - 1) = ~73500 i dając 100k Ohm powinno być mniej. To żeby było dobrze to po obu stronach dać tyle samo tak (np. 100k)? wtedy na ADC powinno wyjść 4,2V

Link do komentarza
Share on other sites

Aktualnie masz dzielnik: na 100k odłoży się 2/3 napięcia zasilania na 50k 1/3 (2,8V), więc na pin mikrokontrolera pójdzie 2/3 napięcia zasilania dzielnika, czyli 5,6V względem masy przy naładowanych akumulatorkach.

Tak jak napisałeś, jak dasz dwa rezystory po 100k, to maksymalne napięcie na ADC będzie 4,20V.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

niewiem jak ty ale ja przyciski podciągam do plusa przez rezystory 10k

W przypadku AVRów, przyciski muszą zwierać do masy, nie do plusa zasilania, tym bardziej, że każdy pin ma wewnętrzne podciąganie przez rezystor do plusa, a stan pinu sprawdza się właśnie poprzez ustawienie stanu wysokiego (czyli włączenie wewnętrznego podciągania), i sprawdzanie czy po zwarciu switcha na pinie jest Vcc czy Gnd.

Namieszałem, ale zasada jest taka jak opisałem, nie trzeba dawać zewnętrznych pullupów, bo można wykorzystać wewnętrzne. Oczywiście tak jak napisałeś, można dać zewnętrzne rezystory, ale nie trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.