Skocz do zawartości

Przetwornica buck...regulacja prądu, jak działa?


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Witam panowie.. 

mam sobie jakąś przetwornicę obniżająca, dla przykładu niech będzie xl4015 i mam w niej regulację prądu...w jaki sposób odbywa się ta regulacja? Nie chodzi mi o opisanie zasady działania układu ze  schematu... widzę że mam diodę podłączona do linii która zajmuję się regulacją napięcia i nie za bardzo mogę pojąć jak ta regulacja prądu działa...🤔 Będę wdzięczny za wszelką pomoc w zrozumieniu tematu...😉 

9-XL4015-CC-CV-Buck-Module-CKT.thumb.jpg.6fe42953ff7a4a7c8a6fd878a5149c2e.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceuta trochę dziwnie wygląda potencjomtr działający w roli regulowanego rezystora, wygląda jakby jedna nóżka była podłączona do masy.

14 godzin temu, farmaceuta napisał:

widzę że mam diodę podłączona do linii

Nie wiem czy ta dioda jest tu aż tak istotna. Najważniejsze że masz na wyjściu dzielnik z którego pobierasz referencyjny prąd (z napięcia na rezystorze), który podajesz jako feedback.

Obejrzyj materiały Great Scotta o przetwornicach, ma ich całkiem sporo:

 

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak tak..te przepływy prądu łapie jak działają 😉 mi chodzi o to jak jest zaimplementowana regulacja prądu..tzn sterując wypełnieniem uzyskuję różne napięcie wyjściowe i to jest dla mnie jasne...i teraz gdybym chciał zrobić w tej buck  regulację prądu to jak to rozwiązać? (Chodzi mi tylko o zasadę działania anie konkretne info😜 sory że znów marudzę 😅)

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, farmaceuta napisał:

No a co z zadanym napięciem?? Zmniejszam wypełnienie to i napięcie spadnie

Praw fizyki nie ominiesz 😛 W rzeczywistości napięcie zawsze jest uzależnione od prądu. [AFAIK] Możesz co najwyżej ograniczyć maksymalny prąd np. układem rezystor-BJT. (Napięcia nigdy nie ograniczałem, ale z tego co się orientuję też się da). Tak działają zasilacze laboratoryjne.

Przykładowy układ ograniczający prąd możesz zerżnąć tutaj (ten też jest zerżnięty z AVT738)

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

A jak sobie inaczej wybrażasz ograniczenie prądu? Prawo Ohma kojarzysz?

Kojarzę 😉 no to jeszcze raz..mam taką aplikację synchronicznej buck Psit0.thumb.png.282b031290f85babe1d7b583e3d1de13.png 

I sterując Q1 (Q2 nie istotne teraz) uzyskam napięcie i prąd jaki chcę??? Zmieniając tylko wypełnienie na Q1?🤔

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, farmaceuta napisał:

uzyskam napięcie i prąd jaki chcę

Nooo, niezupełnie. Powiedzmy, że możesz się poruszać w granicach w jakich potrzebujesz. Bo to jakie parametry możesz uzyskać zależny od obciążenia. Możesz regulować wypełnieniem tak aby uzyskać zadany prąd albo napięcie. Bo popatrz, nie da się uzyskać prądu 1A i 30V jak nic do zasilacza nie podłączysz, no nie?
Zasilacz będzie podbijał wypełnienie dopóki nie dobije do zadanego napięcia albo prądu, jeśli któreś zostanie osiągnięte to na tym zostanie.
 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, kaworu napisał:

Możesz regulować wypełnieniem tak aby uzyskać zadany prąd albo napięcie. Bo popatrz, nie da się uzyskać prądu 1A i 30V jak nic do zasilacza nie podłączysz, no nie?

No tak zgadza się 😉

 

18 minut temu, kaworu napisał:


Zasilacz będzie podbijał wypełnienie dopóki nie dobije do zadanego napięcia albo prądu, jeśli któreś zostanie osiągnięte to na tym zostanie.
 

Czytałem dużo o tych przetwornicach no ,ale nie mogę znalezdz jednoznacznej odpowiedzi jak ten prąd jest regulowany...

Jeszcze inaczej zapytam...mam np. przetwornice która ma na wyjściu powiedzmy 5-30v i max 5A...teraz ustawiam na niej 12v i 1.5A, i ta regulacja zachodzi tylko na głównym tranzystorze? W sensie steruje tylko jego wypełnieniem? Czy tam jeszcze się upycha jakieś inne obeody? (Pytam o podstawowe aplikacje, a  nie o przetwornice po 10k😜)

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli jeśli mam przetwornice ustawioną na 12v o wydajności max 5A i podepne sobie obciążenie np. 60ohm, ale chcę żeby na to obciążenie szło tylko 1A przy zachowaniu tych 12v to tylko tym cyklem pracy się bawię od głównego tranzystora tak?😉 (Sory za powtarzanie się, ale wolę sie upewnić, (nie krzyczeć na mnie bo elektronika analogowa za cholerę mi do głowy nie wchodzi😕)) 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

np. 60ohm, ale chcę żeby na to obciążenie szło tylko 1A

Przy 12V? I No wychodzi 0,2A. No ale powiedzmy, ze to jest 6 Ohm, wtedy tak, redukujesz wypełnienie póki prąd nie osiągnie 1A (i napięcie 6V).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.