Skocz do zawartości

Wybór platformy: sterowanie silnikami i pomiar temperatury


phyra

Pomocna odpowiedź

Witam. 

Potrzebuję pomocy w doborze odpowiedniej platformy do urządzenia.

Buduję urządzenie które będzie przetapiało granulat na filament do druku 3D.

Sterowanie musi zarządzać pracą dwóch silników krokowych oraz regulacją temperatury grzałki.

Zastanawiałem się nad Arduino, natomiast zacząłem czytać na temat STM32 Nucleo.

Proszę o pomoc w wyborze.

Z góry dzięki.

Edytowano przez phyra
Link do komentarza
Share on other sites

@phyra wszystko zależy od tego co dokładnie ten układ będzie robił. Jednak, jeśli faktycznie chodzi tylko o sterowanie silnikami i pomiar temperatury to Arduino całkowicie wystarczy. Jeśli dopiero zaczynasz czytać o STM32 to nie idź w tę stronę, bo to zbyt duży temat, aby ogarnąć go "na szybko" tylko na potrzeby jednego projektu.

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, phyra napisał:

Proszę o pomoc w wyborze.

A jaką platformę znasz? Masz gotowy program czy będziesz pisać sam? Jeśli sam, to jaki język programowania znasz? Jeśli gotowiec, to na jaką platformę?

Odpowiedz, wtedy pomożemy.

Zresztą tak jak pisał @Treker - Arduino spokojnie wystarczy (np. Nano) i ja osobiście szedłbym w tę stronę (albo RPi Pico, bo ostatnio jakoś tańsze).

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie nie pracowałem na żadnej.

Z programowaniem w C++ czy innych językach nie miałem do czynienia, jedynie programuję maszyny CNC.

W takim razie zakupię wszystkie komponenty Arduino Nano, zacznę to składać i będę pytał dalej.

Dzięki Panowie za odpowiedź.

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

23 godziny temu, phyra napisał:

Zastanawiałem się nad Arduino, natomiast zacząłem czytać na temat STM32 Nucleo.

Obecnie (względnie) najtańszym rozwiązaniem jest Raspberry Pi Pico, ale Arduino ma więcej poradników, z tym, że Arduino IDE u bibliotek można używać też na RP2040 (Pico) lub STM po pobraniu odpowiedniej biblioteki.

Ogólnie do tak prostego zastosowania używa się tego co jest najtańsze, bo prędkość nie jest istotna, aczkolwiek obecnie Arduino strasznie podrożało przez brak części... Nawet zwykła ATMega8A-AU kosztuje 6-8 PLN od sztuki...

 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

 

51 minut temu, phyra napisał:

czy na Raspberry Pi Pico mogę podłączyć wyświetlacz

Na wszystkim możesz. Tylko nie zaczynaj od RPi Pico, bo pierwszą wersję działającą będziesz miał za jakieś trzy lata.

To, że coś można programować w Arduino IDE nie oznacza, że wszystkie przykłady czy biblioteki które znajdziesz na Arduino będą działać na Rpi Pico, ESP czy STM (to tak dla przypomnienia koledze @H1M4W4R1 ) Przykład - FastAccelStepper (a ta biblioteka akurat może się przydać).

Bierz jak normalny człowiek Arduino Nano (albo Uno, wydatek rzędu 40-50 PLN na Allegro). Jak nie chcesz zostać ekspertem od C++ to Ci wystarczy.

A od nauki programowania się i tak nie wymigasz - radzę już teraz zacząć sobie czytać kurs Arduino.

 

Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, ethanak napisał:

Przykład - FastAccelStepper (a ta biblioteka akurat może się przydać).

Tej akurat nie używam 😛 Ale fakt... zapomniałem, że ja umiem przepisać bibliotekę, ale ja to nie wszyscy...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.