Skocz do zawartości

Czy, kiedy i dlaczego warto operować na rejestrach?


ethanak

Pomocna odpowiedź

Jeszcze odnośnie projektów komercyjnych i startupów to moje doświadczenia wskazują, że całkiem sporo firm korzysta np. z Arduino tylko się do tego nie przyznają, bo zaraz ktoś ich "zjedzie" bez powodu. Oczywiście nie mówię o sprzęcie medycznym, ale widziałem już kilka projektów, a już szczególnie prototypów, gdzie w pięknych obudowach było wrzucone zwykłe Arduino UNO lub MEGA 😉

Według mnie Arduino to trochę szerszy temat. Doświadczeni elektronicy, którzy są wychowani w czasach, gdy nie było Arduino uważają tę platformę za zabawkę i trochę "dla zasady" ją dyskredytują. Fakty są jednak takie, że przez lata powstało całe pokolenie osób, które zna Arduino - i jestem przekonany, że część tych osób za jakiś czas odnajdzie się w pracy zawodowej jako programiści właśnie Arduino. Jest wiele miejsc, gdzie to wystarczy. Co więcej, Arduino też to zauważyło i cały czas powoli, bo powoli, ale rozwija się w kierunku tego, aby ich platforma była również używana w bardziej przemysłowych i zaawansowanych tematach. Uważam więc, że to kwestia czasu jak będzie więcej pracy dla programistów Arduino. Jest to jednak wizja na X lat w przód. Jeśli ktoś chce iść już teraz w stronę komercyjnych projektów to w Polsce najlepiej iść pewnie w kierunku STM32.

A tutaj przykład jednego z najnowszych rozwiązań Arduino Pro - sterownik "PLC", który można również programowac w Arduino. Jeszcze kilka lat temu nikt by nawet o tym nie myślał...

3a456-2022-12-13_09-13-25-13391.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To ja bym chciał jeszcze jedną rzecz uściślić - co mianowicie rozumiemy pod słowem "Arduino".

  1. Śliczna niebieska płyteczka zapakowana w gustowne pudełeczko, z wlutowanymi gniazdkami pozwalającymi podłączyć różne kolorowe duponty do płytki stykowej
  2. Niemniej śliczna aplikacja (Arduino IDE) służąca do edycji kodu, kompilacji i wgrania owego kodu na płytkę (niekoniecznie tę z punktu 1)
  3. Zestaw bibliotek implementujący standard Wiring (tworzący de facto pewien standard) oraz zestaw różnych miłych poleceń (arduino-builder, arduino-cli) pozwalający na kompilację kodu i wgranie go do urządzenia docelowego (niekoniecznie za pomocą aplikacji z punktu 2)

A co do zarabiania na ESP...

W większej części urządzeń IoT (podobno profesjonalnych, a już na pewno komercyjnych) typu gniazdko elektryczne z WiFi czy zdalnie sterowany ekspres do kawy siedzi sobie ESP8266 z odpowiednim kawałkiem programu wyrzeźbionym w Arduino (punkt trzeci) bez zaglądania w rejestry. Nikt mi nie powie, że firmy produkujące i sprzedające tego typu ustrojstwa na tym nie zarabiają.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam większości urządzeń IoT więc nie powiem co w nich siedzi, ale bawiłem się czymś takim https://micro-technic.com/en/iot-products/ 

ESP8266 tam nie widziałem, chociaż może w jakimś module komunikacyjnym po cichu siedzi. W każdym razie urządzenie podobno IoT, ale bez nawet cienia Arduino, za to sterowniki jak najbardziej odwołują się do rejestrów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Używanie Arduino/ESP jest dość popularne w przypadku mniejszych firm, dla których zakup płytki z całym oprzyrządowaniem wychodzi taniej niż zakup mikrokontrolera i podzespołów. Nie oszukujmy się mikrokontrolery w ilościach mniejszych niż rolka/szpula to nadal detal.

IMHO to dość dobre rozwiązanie, bo działa i można łatwo wymienić wadliwą część przelutowując FLASH'a (ESP) lub modląc się o odblokowany dostęp (AVR). Wymaga to mniej umiejętności niż przelutowanie jakiegoś egzotycznego mikrokontrolera, którego nigdzie nie da się znaleźć 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

Swoją drogą włączniki światła i temu podobne zabawki to chyba bardziej Home Automation niż IoT, jeszcze kilka lat temu w HA królował ZigBee. WiFi raczej nie nadaje się do niskomocowych rozwiązań, chociaż może wystarczyć do sterowania światłem. Ciekawe jak teraz wygląda rynek HA, ktoś się może tym interesował nieco dokładniej?

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Elvis napisał:

Ciekawe jak teraz wygląda rynek HA, ktoś się może tym interesował nieco dokładniej?

Może nie "dokładniej", ale jak szukałem jakiś czas temu rozwiązań to większość gotowców HA jest na WiFi - mówię o rzeczach typu gniazdka, głowice termostatyczne, jakieś przełączniki. Niektóre rzeczy są nadal na ZigBee i to właściwie tyle.

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak mógłbyś dwa słowa powiedzieć o tym "NOINIT" ?

RTC_NOINIT_ATTR int zmienna;

Doczytałem że jest to kawałek pamięci która nie jest inicjowana niczym i dane tam zapisane powinny przeżyć reset...guzikowy reset też? A sprawdzałeś czy przypadkiem po zaniku zasilania dane nadal istnieją? 

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, farmaceuta napisał:

sprawdzałeś czy przypadkiem po zaniku zasilania dane nadal istnieją

Oczywiście że nie istnieją - przecież to RAM.

Po włączeniu zasilania siedzą tam zera. Potem po resecie (nieważne jakim) siedzi tam to, co wcześniej napchałeś.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@morteusz Tak warto się uczyć, szczerze nie ważne czy ESP32 czy STM32 czy nawet arduino. Byłem na rozmowie na Embedded dev i pytali czy mam coś zrobionego samodzielnie na jakimkolwiek mikrokontrolerze. Pytają się o to jak zrealizowałeś projekt, jaki sprzęt dobrałeś itp. Na Juniora jest to ważne czy sam sie tym interesujesz, jak orientujesz się w temacie. Odrazu pytają się o różne rozwiązania. Jak masz dużo projektów to cała Twoja rozmowa o prace może wyglądac tak, że pokazujesz swoje projekty głównie co jest na Twoją korzyść. 

Jeśli chodzi o czysto branżowe uczenie się to STM32 jest chyba najbliżej tego "profesjonalnego" środowiska. ESP32 jest ogrom open-source projektów. Tasmota chociażby i ogólnie wszelakie smart home. ESP32 jest na tyle tani, że po prostu nadaje się do wszelakich hobbystycznych projektów na których nauczysz się najwięcej praktyki. SMT32 z racji ceny jest dużo rzadziej używany, ale daje według mnie dużo większe pole do zrozumienia low levelowego poziomu jeśli chodzi o programowanie uC. 

Mój kolega ma cały dom obwarowany na Tasmocie w ESP32 i RPI3. Wszystko sam buduje co się da. 

Edytowano przez Dantey
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

a ja wam tylko powiem taką ciekawostkę, iż na studiach usłyszałem, że zdaniem jednego z wykładowców programowanie każde inne niż obiektowe to relikt i nikt tak już nie programuje 🙂 tak analogicznie do tematu 😛

Edytowano przez BananWszyscy
Link do komentarza
Share on other sites

A ja tak sobie czytam, czytam i w pewnej chwili się zorientowałem, że pytanie w tytule wątku zostało źle postawione.

Nie "czy warto jeszcze operować na rejestrach" a "kiedy warto operować na rejestrach"...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, ethanak napisał:

Nie "czy warto jeszcze operować na rejestrach" a "kiedy warto operować na rejestrach"...

Można też podejść do tego pytania inaczej, i zmienić je na "Czy warto potrafić operować na rejestrach?"

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, ethanak napisał:

"kiedy warto operować na rejestrach"...

To pytanie dość proste - chyba... Operujemy kiedy trzeba

Weźmy przykład z wczoraj. Bawię się piezo brzęczykiem i chciałbym mieć przebieg 4kHz o wypłenieniu 50%.
Biorę Arduino z AVRem i używam funkcji tone(). No ale teraz chciałbym mieć dwa takie przebiegi na dwóch pinach ale w przeciw fazie. Bo chcę sprawdzić jak bardzo zwiększy się głośność.  No i mam dwa wyjścia - robię to na rejestrach lub podłączam NORa, czy NANDa. Więc dziś wieczór planuję zabawę rejestrami. 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.