Skocz do zawartości

Program i sprzęt do zdalnej opieki nad roślinami. Projekt Arduino Uno


Pomocna odpowiedź

9 godzin temu, Prometeuszanin napisał:


Teraz zajmę się nauką obsługi wifi, znacie dobre poradniki?
 

Użyj Supli, dołączysz  bibliotekę, podasz dane do logowania i wifi zadziała., aplikacja zadziała.

Musisz pobrać aplikację, zarejestrować się, później w aplikacji się zalogować. 

Żeby to obsłużyć na esp8266 pobierz i zainstaluj bibliotekę Supla Device przez menedżera bibliotek. Następnie w przykładach znajdziesz szkice które Ci pomogą zrozumieć jak to napisać.

Możesz też zamiast pisać własny szkic, użyć tzw. Supla GuiGeneric, to generator kodu, bardzo prosty w użyciu, działa niezawodnie. Wskazujesz tylko jakichbfunkcji chcesz użyć w swoim urządzeniu i GG generuje gotowy szkic do wgrania. Oczywiście obsługuje apkę Supla.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zanim zajmę się aplikacjami na telefon muszę połączyć Arduino z modułem wifi. Z wgraniem programu na ESP8266 nie mam problemu, udało mi się też sterować włączeniem i wyłączeniem diody przez uruchomienie lokalnej strony. Już prawie 2 dni nie mogę znaleźć na ten temat przydatnych informacji. 
Używam modułu ESP8266 WEMOS D1 mini. 
Zanim zakupię płytkę z wbudowanym wifi chcę też wiedzieć jak połączyć płytki Arduino z wifi, to może się przydać do innych projektów które nie będą wymagały tak drogich płytek (klon + moduł wifi wyjdzie taniej). 
Jak to zrobić?

+ kod który używałem
 

#define PIN_LED BUILTIN_LED

#include <Wire.h>   //biblioteka od I2C
#include <ESP8266WiFi.h>
#include <ESP8266WebServer.h>

const char* ssid = "*********"; //nazwa
const char* pass = "*********"; //hasło

WiFiClient client; //obiekt wifi
ESP8266WebServer server(80);

void setup()
{
  //Do Arduino
  pinMode(4, OUTPUT);
  //Do Arduino koniec
  pinMode(D7, OUTPUT);
Serial.begin(115200); //uruchamiamy komunikację UART z prędkością 115200 bodów
WiFi.begin(ssid, pass); //połącz z Wifi
Serial.println("łaczenie");

while(WiFi.status() != WL_CONNECTED) //wyświetlaj animacje dopóki się nie połączyliśmy
{
Serial.println("łaczenie trwa");
delay(1000);
}
Serial.print("mamy to: ");
Serial.print(WiFi.localIP());
  server.on("/", handleRoot);
  server.on("/on", handleOn);
  server.on("/off", handleOff);
  server.begin();
}

void handleRoot()
{ 
    server.send ( 200, "text/html", "<p>witaj</p>");
}

void handleOn()
{
  digitalWrite(PIN_LED, LOW);
  digitalWrite(D7, HIGH);
  digitalWrite(4, HIGH);
  server.send(200, "text/html", "<p>dioda jest wlaczona</p>");
}

void handleOff()
{
  digitalWrite(PIN_LED, HIGH);
  digitalWrite(D7, LOW);
  digitalWrite(4, LOW); //Dioda numer 4 podłączona do Arduino migała, nie reagując na zmianę strony
// W tym czasie dioda niebieska przy ESP8266 działała prawidłowo reagując na zmianę strony
  server.send(200, "text/html", "<p>dioda jest wylaczona</p>"); 
}

void loop()
{
server.handleClient(); //obsługa serwera
}

 

Edytowano przez Prometeuszanin
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
5 godzin temu, Prometeuszanin napisał:

(klon + moduł wifi wyjdzie taniej)

Coś masz problemy z liczeniem... ESP32 Lite z wbudowaną ładowarką do akumulatora to 25 PLN (do tego jakieś 20 PLN akumulator). ESP32 DevKit to 35 PLN. Kupisz taniej klona Ardu i moduł WiFi?

Ceny z Allegro, u chińczyka pewnie taniej.

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

@Prometeuszanin powiedz proszę:

1. ile DOCELOWO chcesz monitorować tych doniczek ? To tak w kontekście informacji z Twojego filmu, gdzie mówisz jeszcze o "zraszaniu liści" i "namiotach uprawnych" ( ok. 4:40 min )

2. co potrzebujesz ( chcesz ) kontrolować dla jednej doniczki ? - wilgotność gleby, poziom wody w podstawce, coś jeszcze ?🤔

3. do czego potrzebujesz aż 3 termometry ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

10 godzin temu, ethanak napisał:

Coś masz problemy z liczeniem... ESP32 Lite z wbudowaną ładowarką do akumulatora to 25 PLN (do tego jakieś 20 PLN akumulator). ESP32 DevKit to 35 PLN. Kupisz taniej klona Ardu i moduł WiFi?

Ceny z Allegro, u chińczyka pewnie taniej.

Sprawdzę te płytki, cenowo fajnie to wygląda, z ilością pinów też. Obecnie zajmę się dalszym tworzeniem z Arduino Uno bo tą płytkę mam przy sobie a program będzie podobny. Poczytam jeszcze o Arduino i myślę że uda mi się prawidłowo podłączyć wifi.

 

 

10 godzin temu, keram167 napisał:

powiedz proszę:

1. ile DOCELOWO chcesz monitorować tych doniczek ? To tak w kontekście informacji z Twojego filmu, gdzie mówisz jeszcze o "zraszaniu liści" i "namiotach uprawnych" ( ok. 4:40 min )

2. co potrzebujesz ( chcesz ) kontrolować dla jednej doniczki ? - wilgotność gleby, poziom wody w podstawce, coś jeszcze ?🤔

3. do czego potrzebujesz aż 3 termometry ?

1. Minimum 10, później zobaczę bo część roślin chcę też uprawiać hydroponicznie. Docelowo zależy od miejsca, funduszy, czasu i chęci.
2. Najlepiej wszystkie zmienne dla rośliny, w tym też oświetlenie, jeśli się uda to skład gazów w szczelnym pomieszczeniu chociaż dla jednej rośliny ale do tego użyję osobnego systemu. (Jeszcze podgląd wideo dla każdej, najlepiej z 2 kamery, jedna do podlewania druga do obserwacji liści rośliny)
3. Do weryfikacji temperatury. Temperatura w namiotach może się różnić, a przy 2 lub 3 termometrach widać też czy każdy z nich działa sprawnie. Jeszcze nie wybrałem docelowego termometru bo każdy z tych które mam pokazuje inną temperaturę.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Jako termometrów użyj ds18b20...prosty dobry i tani termometr...co do zabawy z gazami to bym odpuścił bo musiał by być to dwutlenek węgla którym możesz się śmiertelnie zatruć (bez ostrzeżenia!) w razie gdyby coś zawiodło...co do kamer to kup taniochy którymi jest esp32-cam...~30zl i masz gotowy moduł z wifi i kamera na pokładzie...a i uruchomienie tego jest proste, przykładów w sieci bez liku...w przypadku hydro to system musi być naprawdę nie zawodny i też ten temat bym narazie na twoim miejscu odpuścił dopóki "nie dorobisz" się większej wiedzy z programowania/elektroniki

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Do 3 termometrów potrzebujesz jeden pin (pełny). Do kamer zapomnij o mikrokontrolerach, najtaniej wyjdxie RPi0 (po jednym na kamerę), koszt jakaś stówka za rpi plus kamery po 25 pln. Oczywiscie można kombinować z Rpi5 i jakimś multipleksem -ale to wychodzi dużo drożej.

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, ethanak napisał:

Do 3 termometrów potrzebujesz jeden pin (pełny).

Co to znaczy? Jeden wspólny pin analogowy i sterowanie zasilaniem termometrów z programu? 

 

41 minut temu, farmaceuta napisał:

Jako termometrów użyj ds18b20...prosty dobry i tani termometr...co do zabawy z gazami to bym odpuścił bo musiał by być to dwutlenek węgla którym możesz się śmiertelnie zatruć (bez ostrzeżenia!) w razie gdyby coś zawiodło...co do kamer to kup taniochy którymi jest esp32-cam...~30zl i masz gotowy moduł z wifi i kamera na pokładzie...a i uruchomienie tego jest proste, przykładów w sieci bez liku...w przypadku hydro to system musi być naprawdę nie zawodny i też ten temat bym narazie na twoim miejscu odpuścił dopóki "nie dorobisz" się większej wiedzy z programowania/elektroniki

Czujniki stężenia dwutlenku węgla powinny wystarczyć, nie zamierzam trzymać tego w pokoju, i to plan odległy, wczesniej musze się zająć  programowaniem i łączenia modułów. Mam 2 ESP32-cam, udało mi się podłączyć jedną, teraz muszę się zastanowić jak odbierać obraz z 2 lub kilku kamer i gdzie przesyłać te informacje. Stawiać serwer? 
419952759_910756797249126_7575776189689930288_n.thumb.jpg.2b93fd8e5dbbde659f710977d98eb564.jpg421284369_299961983060008_8368547264200247780_n.thumb.jpg.afc684b9d09ab3b05e46f618beea0f82.jpg

38 minut temu, ethanak napisał:

Do kamer zapomnij o mikrokontrolerach, najtaniej wyjdxie RPi0 (po jednym na kamerę), koszt jakaś stówka za rpi plus kamery po 25 pln. Oczywiscie można kombinować z Rpi5 i jakimś multipleksem -ale to wychodzi dużo drożej.

Pomyślę nad tym, do tego modułu będę mógł wybrać kamery odpowiedniej rozdzielczości aby obserwować zmiany roślin. Do obserwacji podlewania powinny wystarczyć ESP32-cam.



Wiem że musze lepiej poznać języki aby wszystko dobrze połączyć. Które książki lub kursy polecacie? W prostym języku abym się nie zniechęcił po 2 stronach czytania? Kurs z Forbota z Malinki jest w planach ale na dzień dzisiejszy nie mam na to funduszy.
Dzisiaj w nocy zamówiłem już 2 książki które mam nadzieję pomogą mi złącznością wifi.
620460541_2024-01-28(1).thumb.png.bc733e8b23a8aa5405fcf6c0fbfb9090.png2024-01-28.thumb.png.9a71543a118005fe6b3b2262fab9e950.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki @Prometeuszanin za informację. Masz na tą chwilę jakiś górny próg finansowy na ten projekt ? Bo widzę, że z każdym postem projekt zaczyna "puchnąć" nie tylko od strony technicznej ale i ilościowej... A nie rozważałeś opcji, żeby przetestować taki "full wypas" dla jednej rośliny ? Miałbyś wtedy szacunkowy, jednostkowy koszt, przetestowałbyś i wyłapał możliwe problemy techniczne ( programowe i sprzętowe ), dobrał komponenty itd.

Taki mały OT: dogadałeś się z Elonem i szykujesz się do terraformacji Marsa 🤪 ?

Link do komentarza
Share on other sites

Skup się narazie na czytaniu o kursach dla Arduino i języku C...a z tymi termometrami chodzi oto że one się komunikują za pomocą onewire...chodzi o to że każdy da ma swój adres i procek wie z którym "gada" aktualnie, więc na jednym pinie możesz ich mieć wiele

Link do komentarza
Share on other sites

Pisal @farmaceuta że masz użyć ds18b20. Tanie, dokładne, komunikują się cyfrowo, podpinasz o ile pamiętam 8 sztuk na jednym pinie.A co do kursów... przejdź Forbotowe elektronika i Arduino. Jak czegoś nie zrozumiesz to zapytasz. Pamiętaj, że chętnie pomożemy

 Tylko nie będziemy fafnasty raz tłumaczyć podstaw komuś, kto chce mieć podane na tacy. Tacę trzeba sobie załatwić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Co do nauki języka -polecam K&R. Do tego "Algorytmy + struktury danych = programy" Wirtha. Wiem że starocie, ale chyba nic lepszego na początek nie dostaniesz.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.