Skocz do zawartości

zestaw startowy atmega 32 ver.1


amon

Pomocna odpowiedź

Nie prawda, ja w technikum i na studiach nauczyłem się bardzo dużo (stosunkowo) dzięki takim gotowym zestawom uruchomieniowym. Dzięki nim, możemy potrenować pisanie pierwszych kodów, zainteresować się programowaniem mikrokontrolerów. Wystarczy odrobina wyobraźni i naprawdę masę rzeczy można wykonać.

Nie wyobrażam sobie na płytce stykowej obsługi 4 wyświetlaczy siedmiosegmentowych, LCD, termometru cyfrowego, 3 przycisków, RS232 jednocześnie. A na takim zestawie jak najbardziej i początkująca (i nie tylko) osoba nie martwi się czy może układ jest źle podłączony, czy może mam błąd w kodzie (a przecież wszyscy doskonale wiemy, że w jednym i drugim potrzeba wprawy). Poza tym nawet nie wiedząc co chcemy robić i bawiąc się możemy sobie przygotować biblioteki, których można użyć w przyszłym (już własnym) projekcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie prawda, ja w technikum i na studiach nauczyłem się bardzo dużo (stosunkowo) dzięki takim gotowym zestawom uruchomieniowym.

Pokaż mi uczelnię/szkołę gdzie nauczycielowi będzie się chciało od podstaw zaprojektować i wykonać 20 stanowisk? Łatwiej jest kupić gotową płytkę.

Na początku sam myślałem, że uniwersalne/startowe płytki są lepsze. I też taką zrobiłem, po 3-4 programach zapomniałem że ją mam.

I tak on wyglądały moje początki z programowaniem AVR AtTiny2313:

Link do komentarza
Share on other sites

Twoja płytka ewaluacyjna to to tamto coś na zdjęciu? Jeśli tak to szanowny kolego riddyk, nie porównuj tego czegoś tamtego z tego zdjęcia z płytką testową z prawdziwego zdarzenia.

To jak porównanie malucha do porsche. Przepaść totalna, rzekł bym bez dna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierwszym programem jaki napiszesz jest co?

Tak zgadłeś:

"Hello, dioda."

czego chcieć więcej?

OT: niedoświadczony kierowca jak zniszczy porsche, to jak się będzie czuł? A i co pomyślą o nim jego koledzy?

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że optymalnym rozwiązaniem jest samo pcb, które zawsze zachwala Nawyk - na poczatek możemy kupić sobie tylko jakieś diodki i przyciski, a w miarę rozwoju będziemy kompletować całą płytkę, która imo zawsze się przyda, choćby do programowania uC, jeśli nie mamy złącza isp na płytce w robocie 😋 Inną kwestią jest, czy w ogóle jest sens pakować się jeszcze w avry...

BTW, fajnie by było opracować jakąś diodową płytkę uniwersalną robotyczną, ba, fajnie by było opracowac całego robota, np micromouse (sam hardware powinien być tani) - takich robotów jeszcze za bardzo nie ma, może udałoby się coś popchnąć w tej kwestii...

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszym programem jaki napiszesz jest co?

Tak zgadłeś:

"Hello, dioda."

Nawet nie zgadywałem. Ostatni przykład czemu potrzebna jest płytka testowa.

Ostatnio chciałem zmierzyć pewną częstotliwość generowaną na jednym z pinów procka, a że posiadam tylko tani multimetr z serii AVD830BUZ to oczywiście opcji pomiaru niet. Więc co?

Na szybko poszła w ruch płytka testowa EVBavr04. Napisałem miernik, użyłem i nie musiałem wydawać około 50 zł (lub więcej gdyby nie posiadał potrzebnych komponentów) na elementy potrzebne do zrobienia owego miernika częstotliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Od tego jest oscyloskop.

Skoro napisałem

a że posiadam tylko tani multimetr z serii AVD830BUZ

to raczej chyba jasne że oscyloskopu nie posiadam. Nie każdego stać na taki poważny przyrząd. Najbardziej zaawansowanymi pomocami w mojej pracowni jest wspomniany multimetr oraz płytka EVB o której też już wielokrotnie pisałem.

Link do komentarza
Share on other sites

riddyk, nie popadajmy w paranoję... Posiadam 4 płytki uniwersalne (dwie wygrałem, jedną dostałem, jedną złożyłem na zachwalanej przeze mnie płytce PCB z AVT). AVR uczyłem się na maleńkiej stykówce i miałem wiele problemów, bo okazało się, że w przypadku pojawienia się problemów, najczęściej winę ponosiło zużyte złącze (odgięte blaszki po wpięciu goldpinów). ZL3AVR złożyłem do nauki C i tym razem obyło się bez bolesnych "nie działa i za cholerę nie wiem gdzie jest błąd w kodzie!", podobnie z ARM. Obecnie zdarza mi się bardzo często korzystać z płytek, zwłaszcza jak mam zamówienie na jakieś konkretne urządzenia. Nie tracę czasu i nerwów na stykówki albo zabawę w "spagetti" na uniwersalkach. Polecam każdemu, bo oszczędza czas. A czas, jak wiadomo, to pieniądz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja czasami żałuję że nie mam takich uniwersalnych, bo złożenie układu na stykówce jest jednak pracochłonne, natomiast swędzi mnie póki co 200zł na taką płytkę. Prędzej jak buduję coś skomplikowanego to wolę sobie wytrawić, potem najwyżej rozlutować i do kosza, nie martwię się wtedy o połączenia na stykach.

Natomiast jeśli ktoś chce się nauczyć programować i poświęcić na to 100% czasu, to płytka uniwersalna to bardzo dobry wybór. Czekam na nowy kurs programowania ARM z nową płytką 😉 Bo stara już "wyszła".

Brakuje trochę takich płytek w stylu STM32 Discovery, czyli tanich płytek tylko z procesorem i najpotrzebniejszymi peryferiami, bo nie wszyscy potrzebują od razu zestawów w stylu ZL3AVR za 300zł.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.