Skocz do zawartości

Jak zrobić sumo ?


kamil-s

Pomocna odpowiedź

Witam,
Jak Zrobić robota sumo z uC?

I czy da się coś zrobić do 200zł?

Zrobiłem już światło luba , ale uznałem że jest nudny i przerobiłem go na linefllower więc nie jestem kompletnie zielony.

Proszę o jakiś schemat albo coś.

Z góry dziękuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Sumo to już wyższa szkoła jazdy, raczej nikt nie chciałby się dzielić w 100% swoim projektem robota, którego budował w oparciu o doświadczenie z wielu walk i wielu lat. A znalezienie instrukcji krok po kroku, jak jak do światłoluba graniczy z cudem (jedynie kojarzę stronę http://users.encs.concordia.ca/~dave/project/project.html która została stworzona chyba jeszcze w epoce brązu). Poszukaj projektów takich robotów, na forum są dwie, z czego jedna bardzo dobra i świeża (Rico/Blackhole). I co do tego, czy da się to zrobić do 200zł - szczerze wątpię, jeśli nie masz żadnych zapasów części. Zrób sobie lepiej coś typu elebot/konarowy minisumo i poćwicz programowanie, może nauczysz się elektroniki i samemu będziesz w stanie zbudować takiego robota.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

da się zrobić robota sumu za pieniądze sporo mniejsze niż 200 zł 🙂 i to ze ścisłej polskiej czołówki - Czesio najlepszym przykładem. Ale tu SebekA4 powinien się wypowiedzieć. można też wpakować mnóstwo kasy i zbudować własnego Rico - oba sposoby na robota są dobre 😉

Link do komentarza
Share on other sites

bulibulibu, ale żeby zbudować robota sumo do 200zł to trzeba mieć bardzo duże uzdolnienia w odzyskiwaniu części i wykorzystywaniu materiałów które są za darmo. Ja na przykład nie mam takich zdolności, ale bardzo doceniam ludzi, którzy potrafią zrobić coś ładnego i dobrze działającego "z niczego".

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze można coś zaleźć w starych, niepotrzebnych urządzeniach typu: nagrywarka, radio, magnetowid, telewizor (mam jeden czarnobiały )

A jakie według ciebie można w tym sprzęcie znaleźć elementy? Tranzystory i diody? Silniki (jak chcesz je wykorzystać)?

Link do komentarza
Share on other sites

W magnetowidach jest dosć dużo mechaniki którą niewielkim nakładem pracy łatwo można wykorzystać. Jednak potrzebne do teg są zazwyczaj dwa identyczne urządzenia.

Podobnie jest z deck'ami itp.

W minisumo mozna stosować z powodzeniem takie elementy, ale w sumo to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie.

Elementy dyskretne z odzysku to nie jest zbyt dobry pomysł.

Demontaż trwa zbyt długo, potem segregowanie itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Elementy dyskretne z odzysku to nie jest zbyt dobry pomysł.

Nie licząc "legendarnych" silników z przekładniami z wkrętarek akumulatorowych 😉 Tanie i mocne. Kiedyś było sporo konstrukcji wykorzystujących taki napęd...jak jest teraz - nie wiem.

Link do komentarza
Share on other sites

W minisumo o ile komuś się chce to tak, tak samo w LFR. Ale w sumo korzystanie z plastikowych przekładni magnetowidów jest kiepskim pomysłem. Korzystać można z kondensatorów (o ile rozbierany sprzęt nie jest zbyt stary - np. w CDROMach są elektrolity SMD, jeśli jest stary, to nie warto), czasami z indukcyjności, radiatorów. I to właściwie tyle. Silniki można czasem wykorzystać, ale trzeba robić własną przekładnię. I tu pojawia się problem, bo przełożyć więcej niż raz jest bardzo trudno, nawet jedno przełożenie może sprawić pewien problem ale jest do zrobienia - tylko, ze da nam za mały moment i za dużą prędkość.

Jeśli chce się oszczędzić, ale to tak maksymalnie:

- 2 wkrętarki za 20zł (widziałem na alle po tyle wkrętarki bez akumulatora i ogólnie niczego, ale zwykłe wkrętarki na 12 czy 14V a nie G na paluszki AA) + wysyłka = 50zł

- do tego trzeba niestety dorobić gąsienice, bo wkrętarki są długie - ale za to mocne. Na same zawody montaż kół może być na zwykłą śrubę+ podkładki, smar i w miarę możliwości małe łożysko. Koła trzeba by jakoś wytoczyć, albo chociaż iść do jakiegoś warsztatu aby wywiercili otwór w środku na maszynie. Pewnie zależnie od znajomości koszt 20-350zł

- akumulator - ~40zł z przesyłką idzie dostać np Li Ion, z baterii laptopowych. Do wkrętarek żelowego bym nei polecał, za szybko się rozładuje. Ale trzeba bardzo uważać (dla początkującego wręcz niesamowicie) przy rozładowywaniu i ładowaniu.

- podwozie np. z 3mm blachy aluminiowej

- mocowania silników z kątowników aluminiowych

- na przód i tył jakaś blacha, którą trzeba ponacinać. Nie może być za słaba aby się nie pogięła i nie podziurawiła podczas walk

- czujniki - jakiś dobry czujnik być musi. Czyli minimum jeden Sharp za 45zł. Oprócz tego albo jeszcze kilak sharpów (po 45zł sztuka) albo na TSOPie (i zasięg góra 15cm 😃) albo zrobić ultradźwięki, które na 90% nie zadziałają, no chyba, ze sie zrobi klona tych konarowych, albo weźmie od nes86 to co podał. Czujniki są ważne, czyli koszt 100zł (i robot niemal ślepy) - 300zł (już coś widzi jako tako). Na pocieszenie czujniki zostają i można je użyć w innej konstrukcji. Tak samo akumulatory.

- czujniki linii - CNY70 koszt 1-3.5zł za sztukę, potrzebne 2-4 sztuka zależnie od konstrukcji. Wypada aby każdy robot je miał, chyba, że lubi się ryzykować.

- elektronika sterująca, mostki H itd. - koszt 60-100zł minimum.

Koszt: ~300-900zł minimum w zależności od oczekiwań i znajomości. Do tego kupa pracy.

Silniki można ew. z akcesoriacnc wziąć, ale może być problem aby dobrać odpowiednie silniki. Koła można w takiej sytuacji zdobyć jednak taniej. Koszt wychodzi w sumie podobny.

Link do komentarza
Share on other sites

albo na TSOPie (i zasięg góra 15cm 😃 )

Na TSOPie można uzyskać ładny zasięg, robota w ruchu zauważy minimum z 30cm, do białej ściany nawet metr. Natomiast właśnie skończyłem montaż czujnika na odbiorniku SFH w małej wersji i niestety zasięg wyniósł właśnie 15cm. Może to wina diody nadawczej 3mm? Nie mam pojęcia, ale okazuje się że czujniki SFH nie mogą być spokojnie stosowane jako zamiennik TSOPów, bo po prostu jedne zamiast drugich nie działają.

I schemat podłączenia z noty SFH to nieporozumienie, musiałem się dużo nadobierać elementów żeby wyszło jako tako.

Link do komentarza
Share on other sites

Mozesz napisać coś więcej jak uzyskać takie wyniki na Tsopie?

Testuje to juz jakiś i czas przy większej ilości diod nadawczych(2 na tsopa w takim samym kierunku) jest nawet ok, ale to jest jakieś 20 cm(prąd na diodach mam około 25 mA) jednak z czarnymi przeszkodami jest dużo gorzej(8-10 cm).

Testowalem wysyłanie paczek impulsów ale czujnik wtedy ciągle coś wykrywał.

Link do komentarza
Share on other sites

d8vit, klucz do sukcesu to jest dokładna częstotliwość, im dokładniej dobierzesz tym większy zasięg możesz uzyskać. Nie wiem z jakiego rozwiązania korzystasz, więc ciężko mi stwierdzić co mógłbyś poprawić. Może po prostu powinieneś puścić większy prąd na diody, czyli zastosować mniejsze oporniki albo nawet zrezygnować z nich, tylko puszczać krótkie impulsy. Ja jeden ze swoich czujników opisywałem TUTAJ, proponowałbym przenieść dyskusję tam bo tu trochę offtopujemy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.