Skocz do zawartości

Czujnik optyczny


KD93

Pomocna odpowiedź

Ok działa Wielkie dzięki : )

[ Dodano: 03-02-2011, 21:24 ]

Przedstawiam swoją wersję tego czujnika.

Jest on identyczny konstrukcją z przedstawioną przez kolegę KD93. Jedyne zmiany:

➡️ 2 Diody IR (Jest to jedna całość - wykrywa obiekt w obrębie czujnika czyt. nie wskazuje po jakiej stronie się znajduje)

➡️ Montaż na płytce

Krótki filmik prezentujący poprawność działania (przepraszam za kiepską jakość), z użyciem ręki, białej kartki oraz czarnego portfela

Oraz wsad Eagle'a (dziękuję koledze Jacek31 za pomoc z kodem)

podczerwien.rar

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem po co użyłeś dwóch diodek, skoro nie pokazujesz kierunku. Po drugie, większy zasię uzyskałbyś, stosując 2 diody 5mm, skoro robiłeś no ta płytce to nie widzę przeciwwskazań. Jest jeszcze jedna zmiana, odbiornik TSOP zamiast odbiornika SFH. Z tego co widzę, na tych 2 diodach 3mm i tsopie uzyskujesz zasięg czujnika na jednej 3mm diodzie i sfh. Moja rada: zrób albo czujnik na 2 diodach 3mm i sfh, albo na 2 diodach 5mm i tsop, wtedy być może zasięg będzie większy niż w czujniku na 1 diodzie 3mm i sfh.

Ja do dalszych testów muszę dorwać nowe odbiorniki SFH, bo 2 co mam sa po przejściach i jest możliwość że są niesprawne, dlatego nie wszystkie testy wypadają pomyślnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasięg moim zdaniem jest dość zadawalający bo wynosi tak mniejwięcej 17cm. Jak zbuduje robota i uznam, że jest to zbyt mało to zrobię poprawkę tak jak powiedziałeś : ) Zastanawia mnie teraz jak to jest, że pilot od telewizora ma tak duży zasięg.

Link do komentarza
Share on other sites

Zastanawia mnie teraz jak to jest, że pilot od telewizora ma tak duży zasięg.

Normalnie, pilot od telewizora ma najczęściej diody o dość wąskim kącie świecenia max +-20 stopni, plus do tego steruje diodą za pomocą dość dużych impulsów prądowych. Spójrz na diodę LD271, kiedyś była stosowana w większości polskich pilotów do Elemisów itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli gdybym zmienił te zwykłe diodki na te LD271 zwiększyłoby to automatycznie zasięg? Czy bez tych dużych impulsów prądowych będzie działać jak najzwyklejsza IR?

Link do komentarza
Share on other sites

No tak jest w tym coś ale myślę, że zwykła dioda IR nie dałaby rady odpalić TV z tak dużych odległości, czyli patrząc na to logicznie zmieniając diodę na tą co podał Sabre zwiększyłby się tyle o ile zasięg chyba, że bez dużych impulsów prądowych będzie działać tak samo jak ta zwykła.

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, popatrz do datasheetów diod swojej i choćby LD271 - jaką mają moc, przy jakich prądach. Dowiesz się wtedy czy będziesz miał większy zasięg, czy nie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem pewien czy to λp jest odległość sygnału ale raczej tak a więc:

LD274: IF: 100mA, λp: 950nm, 20'

Zwykła 3mm: IF: 150mA, λp: 850nm, 35'

Więc LD274 do czujnika Minisumo sprawowałaby się lepiej. Tak na moje oko.

Link do komentarza
Share on other sites

λ to długośść fali, notabene jest to napisane w DS (wavelength). Rzecz, która cię interesuje, to radiant intensity (intensywność promieniowania). Są nawet wykresy w DS zależności tego radiant intensity od current (prądu).

I co do zasięgu - nawet nie montuj tego w robocie, 17cm to zdecydowanie za mało. Nawet 35-40cm (zasieg sharpów 340K) to maławo.

Link do komentarza
Share on other sites

I co do zasięgu - nawet nie montuj tego w robocie, 17cm to zdecydowanie za mało. Nawet 35-40cm (zasieg sharpów 340K) to maławo.

Nie no nie przesadzajmy, 40cm to już chyba wystarczająco co do minisumo przecież roboty nie jeżdżą cały czas po krawędzi, a średnica dohyo jest chyba ~75cm. Natomiast 17cm to tylko do "elebotów" się nada.

Link do komentarza
Share on other sites

No nie, mi się wydaje że zasięg to akurat rzecz względna, i zależy od tego co chcemy uzyskać, Można go poprawić stosując diody nadawcze o węższym kącie promieniowania.

A tak do projektu z tymi 2 LEDami IR no to faktycznie mając 2 diody lepiej już budować układ który rozpoznaje lewo, środek, prawo.

Ja się pewnie będę do czegoś podobnego niedługo zabierał, ale u mnie jako CPU wyladuje ATTiny45 (ostatecznie 13 w SMD jak poradzi wymaganiom), no i mam zamiar robić rozpoznawanie stron, i prę innych żeczy, ale ja będę wykorzystywał inny odbiornik IR, nie TSOPy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.