Skocz do zawartości

Problem z dobraniem odpowiednich części.


Vense

Pomocna odpowiedź

Witam! Od niedawna borykam się z dużym problemem. Mianowicie, buduję serwokontroler mas-sc16a. Nie mam pojęcia, jakie parametry mają mieć niektóre kondensatory elektrolityczne i smd c0805. W dokumentacji jest przedstawiony spis części elektronicznych (część z kondensatorami):

Kondensatory (1-Elektrolityczny,2-SMD C0805):
C1  100uF/16V1
C2  100uF/6V 1
C3 100nF 2
C4 1uF 2
C5 1uF 2
C6 1uF 2
C7 1uF 2
C8 10nF 1
C9 22pF 2
C10 22pF 2
C11  10uF/6V 1
C12  10uF/6V 1

Link do dokumentacji: http://www.isep.pw.edu.pl/ZS/LIMIS/Projekty/SerwoKontrolerMASSC16A/Dokumentacja.pdf

Stąd mam pytanie co do napięcia pracy procesora - od ile V do ile V?

Przy okazji też zapytam - czy mogą być oprócz tych rodzajów inne rodzaje kondensatorów?

Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Masz w wykazie elementów podany rodzaj mikrokontrolera. Jak sobie wpiszesz jego nazwę w google to z datasheeta się dowiesz wszystkiego co możesz potrzebować. A pytanie o napięcie nie wiem po co Ci jest, skoro i tak jest stabilizator...

Co do rodzajów kondensatorów: jest ich kilka, ale skoro budujesz układ według jakiegoś projektu, to najlepiej będzie jeśli użyjesz takich jak są w projekcie... Baaa, pod wykazem elementów masz link do strony gdzie jest cały projekt w Eaglu. Nie wiem czego jeszcze możesz chcieć więcej.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Masz podane pojemności wszystkich kondensatorów.

uF to mikro farady

pF to piko farady

nF to nano farady

Jeżeli chodzi o napięcia maksymalne kondensatorów to musisz popatrzeć na schemat ale na pewno bezpieczną wartością będzie 16v. Kondensatory ceramiczne nie mają podanych napięć maksymalnych (chodzi mi o te zwykłe małe a nie np. wysokonapięciowe).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję Wam za przydatne uwagi 🙂

Chciałbym wiedzieć, gdzie poza tme (bo tam nie ma niektórych kondensatorów) można je kupić? I dlaczego, np. tu http://www.tme.eu/pl/katalog/kondensatory-mlcc-smd-0805/9113a7180335ca91a12ff54cd7c92631.html kondensatory ceramiczne smd mają podane napięcie pracy?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie chce mi się wierzyć że w tme czegoś nie ma.

Mają podane napięcia bo każdy kondensator powyżej jakiegoś napięcia uszkadza się.Ale ciężko kupić kondensator ceramiczny albo jakiś inny o pojemności <1uf na napięcie poniżej 16V.

Link do komentarza
Share on other sites

Może to zabrzmi głupio, ale jestem pogubiony.. Czy moglibyście mi wskazać (pośród znajdujących się w TME kondensatory, które nie uszkodziłyby się?

Bardzo Was proszę i pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli operujesz na napięciu 5V, to każdy kondensator >5V będzie dobry. Może być nawet 500V, jeśli masz miejsce ;] Chodzi o pojemność, a pojemność masz podaną.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym jeszcze o coś zapytać.. Mianowicie jak możliwe jest użycie w układzie kondensatora elektrolitycznego 10nF? Ich czasem nie produkują 0,1uF<?

Prosiłbym o poradę, co w takiej sytuacji zrobić i ewentualnie link do tego na TME.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.