Skocz do zawartości

Sprawdzenie schematu


RaV

Pomocna odpowiedź

Prosiłbym o sprawdzenie schematu zasilacza do robota:

Górna przetwornica ma dostarczac zasilanie do części cyfrowej, a dolna do dwóch silników HP Pololu.

Układ LM358 ma ostrzegac o rozładowaniu akumulatora (logiczna 1 na BAT).

R7 - 29,4K

zas.thumb.png.8b84351ddadf83c2554a40bd0dfb66b9.png

Link do komentarza
Share on other sites

Również użyłem tej przetwornicy w moim nowym lfr'ze, schemat samej przetwornicy jest poprawny. Nie rozumiem tylko dlaczego do 5V chcesz użyć tej samej przetwornicy, ma ona dużą wydajność, przez co składowa zmienna na wyjściu jest dość duża, więc mógłby być problem z mikrokontrolerem zasilanym z tego układu, musiałbyś użyć dodatkowego dławika i kondensatora dla lepszej filtracji. Sugerowałbym użycie innego układu z tych gotowych przetwornic na 5V, ja używam LM2594.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za rady. Także użytkownikowi Bobby, które odpowiedział na moje pytanie poprzez Chat.

Proszę o opinię o nowej wersji schematu:

zas2.thumb.png.567efcb48423df3a6b4154e1a095b8a0.png

Link do komentarza
Share on other sites

Spójrz w dokumentację LM2594, powinieneś dodać filtr LC do zasilania mikrokontrolera, a zasilanie 3,3V możesz pobierać sprzed filtra. To samo co napisałem wyżej. Każda przetwornica da na wyjściu 5V, ale oprócz tych 5V będą jeszcze piki napięcia o amplitudzie pewnie powyżej 10-15V. Dlatego np. na wyjściu daje się kondensatory na napięcie 25V a nie na 6,3V. Te piki właśnie blokuje się filtrem LC.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak za przetwornicą generującą 5V masz piki o amplitudzie 15V to należy taką przetwornicę wrzucić do kosza z podpisem "uszkodzona".

Przy dobrze dobranych kondensatorach wyjściowych i induktorze zmiany powinny wynosić kilkadziesiąt mV p-p

Jedynym powodem ewentualnego dobierania kondensatorów na wyższe napięcie jest to, że zazwyczaj mają niższe ESR. Za przetwornicą powinno się używać kondensatorów low-esr.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

µkontroler będzie na 3,3V.

Przetwornica jest, gdyż spx1117 nie może mieć różnicy napięć (VIN-VOUT) większej niż 5V, co mogło by się zdarzyć przy świeżo naładowanych akumulatorach. 5V będzie wykorzystane tylko lm358 tak przy okazji.

Link do komentarza
Share on other sites

MirekCz, zgadzam się z tobą, z tymi 10-15V to trochę przesadziłem, ale tylko po to aby pokazać jak jest. A co do kondensatorów o niskiej impedancji to nie zawsze można je dawać zaraz na wyjściu przetwornicy, wszystko zależy od częstotliwości na jakiej pracuje, im wyższa częstotliwość to taki kondensator jest po prostu zwarciem i bardzo obciąża wyjście.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.