Skocz do zawartości

Sterowanie 4 silnikami DC oraz 2 krokowcami


msdotnet

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich ponownie. Podczas projektu zdecydowałem się na sterowanie 4 silnikami DC 12VDC, oraz dwoma krokowymi 12VDC. Dla oszczędności wyjść ATMegi zastosowałem demultipleksery. Czy moglibyście rzucić okiem, czy coś takiego jak na schemacie ma prawo bytu? I kolejne pytanie, myślałem od wpjęciu pojemności na wyjściu aby silnik ruszał delikatnie, a nie szarpał przy ruszaniu ( mówie o silnikach DC), w których miejscach wstawić? Kolejne pytanie czy da się zrobić podobnie z silnikiem krokowym ?

Link do komentarza
Share on other sites

Sterowanie silnikami przez demultiplekser jest moim zdaniem złym pomysłem. Przy poczwórnym demux osiągniesz max. 25% wypełnienia na wejściu EN L293. Zresztą to i tak najmniejszy problem bo nie jesteś w stanie podać jedynki na więcej niż jedno wejście, czyli krótko mówiąc Twój silnik nigdy nie ruszy. Jeśli bardzo chcesz oszczędzać nóżki uC, zastosuj lepiej rejestr przesuwny. A wejścia Enable L293 podpinaj bezpośrednio.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ATMega32, dzięki za rady, jednak co fachowcy to fachowcy 🙂 Z Chęcią posłucham jeszcze

[ Dodano: 14-03-2011, 22:10 ]

To ja może napisze jaki jest mój zamysł:

ATMega32:

-sterowanie wszystkimi sześcioma silnika tj. czterema L239D.

-obsługa LCD

-obsługa maniupulatora do sterowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że w grę nie wchodzi procek z większą liczbą wyprowadzeń? Co to za manipulator? Ile będzie potrzebował wyprowadzeń? Ile wyprowadzeń będzie potrzebował LCD? Same mostki potrzebują 24 wyprowadzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

sterowanie silnikami krokowymi :

7637d1144353239-basic-stepper-control-pic18f-l293d-stepper_control.jpg

Tutaj pytanie:

Skoro na cewke A przewodami sterującymi podajemy dwa przeciwne sygnały to czy nie wystarczy jedna linia, z zastosowanym wzmacniaczem odwracającym na jedną cewkę (zamiast czterech przewodów na silnik, wystarczą dwa).

I dalej:

LCD:

98_1246189618.jpg

A gdybym sterowanie silnikami DC zrobił tak:

demultiplekser 1x8:

3 wejścia adresowe podłączone do ATMegi32

wejście sygnałowe do Vcc

wyjścia podpięte kolejno do wejść Enable sterowników :

tj.

001: pierwszy silnik obraca się w lewo,
010: pierwszy silnik obraca się w prawo,
011: drugi silnik obraca się w lewo

100: drugi silnik obraca się w prawo

i tak dalej.

Czy cokolwiek ma sens co napisałem ?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Może nie ogarniam, ale dla mnie to sensu nie ma. Powtórzę jeszcze raz: aby wysterować silnik potrzebujesz podać jedynkę logiczną na dwa wejścia L293. Demuxem możesz ją podać tylko na jedno na raz, więc Twój silnik nie ruszy. (chyba, że chcesz podpiąć ENABLE na stałe do VCC, i sterować tylko kierunkiem, bez możliwości zatrzymania silnika. Wtedy ok, ma to sens)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.