Skocz do zawartości

Schemat do LF


[Herr Qrczak]

Pomocna odpowiedź

https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Masz tam opisaną budowę linefollowera krok po kroku. Nie musisz go budować, ale poznasz podstawowe problemy związane z budową. Jeśli upierasz się na Attiny, to obojętnie jaki schemat wybierzesz, musisz podłączyć czujniki przez komparator. Atmega8 pozwoli na ustawienie progu wykrywania linii programowo, odczyt przez ADC. A najsensowniejszym krokiem jaki w tej chwili powinieneś zrobić, to zacząć czytać i dopiero potem zadawać pytania. Schematów od groma jest w "Naszych sukcesach", mamy Ci je wszystkie podlinkować? Ogarnij się i zacznij samemu szukać!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam ponownie.

Zrobiłem swój schemat na podstawie tego(poniżej) tylko pozbyłem się kilku rzeczy m.in. paru rezystorów...

➡️ ...no i mam pytanie czy 1) schemat jest dobrze zrobiony 2) bez tych paru rezystorów będzie ok Mój schemat:

Link do komentarza
Share on other sites

[Herr Qrczak], coś ty naodstawiał? Diody IR pójdą z dymem jak je podłączysz pod zasilanie fototranzystory też. Te rezystory są potrzebne, ograniczają prąd lub tworzą dzielniki napięć. Weź się chłopie za naukę podstaw elektroniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie można nie wiem czy zauważyłeś, ale tak łączysz wszystkie sygnały z czujników razem, co jest głupotą. Pooglądaj inne schematy a zauważysz że nikt nie daje takich dużych kropek z + i -, jest to bardzo nieeleganckie rozwiązanie, popracuj nad estetyką schematu, bo jak masz to takie pomieszane, to się zaraz pogubisz.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie można nie wiem czy zauważyłeś, ale tak łączysz wszystkie sygnały z czujników razem

Pod tym kątem nie popatrzyłem. Masz świętą rację.

popracuj nad estetyką schematu

To był mój pierwszy schemat więc trochę namieszałem. Jak będę miał czas i będzie mi się chciało to poprawię.

Link do komentarza
Share on other sites

A w którym miejscu proponujesz dać LED-y
Gdziekolwiek jest wolne miejsce.
"]Co miałby obsługiwać?
Nic konkretnego, po prostu czasem lepiej mieć niż nie mieć. Zwłaszcza, że o ile się nie mylę nigdy nie programowałeś, to może się przydać do testów.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.