Skocz do zawartości

Schemat do LF


[Herr Qrczak]

Pomocna odpowiedź

Może najpierw zajrzysz na stronę pololu i zobaczysz jaki prąd pobierają wybrane przez Ciebie silniki, później zajrzyj do dokumentacji mostków i zobacz jakie wytrzymują obciążenia. To nie jest zabawa w zgadywanie i przerysowywanie schematów bez ich wcześniejszego zrozumienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Ja też chcę zrobić LF ale mam plan użyć ATEMGi16, 8 czujników KTIR0711S i jak tu kolega napisał mostka L298. Schemat właśnie powstaje.

Planuję również użyć silników pololu HP. Tylko z jaką przekładnią Chcę żeby robot wystartował na zawodach. Ma ważyć jakieś 100gr więc 10:1 chyba powinno wystarczyć, ale czy nie będzie się zbyt wolno rozpędzał

Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem, spójrz na mojego Tsubame , też ma silniki 10:1 HP z pololu, mają one wystarczający moment żeby napędzać i większego robota. Wydaje mi się, że jeśli ma to być twój pierwszy linefollower to 30:1 HP w zupełności powinny ci wystarczyć. Nie wykorzystasz silników 10:1 w pełni.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam!!! Zauważyłem, że kolega Carpe Diem chce użyć silników 10:1 HP. Nie wiem, jaki jest twój poziom programowania, ale jeśli jesteś początkującym to osobiście nie polecam tych silników z względu na ich dużą prędkość obrotową, (która jest trudna do opanowania), chociaż zmniejszysz napięcie na silniku przez PWM do 50% to zmniejszysz moment obrotowy a prędkość będzie oscylowała około 1000÷1300 obr/min. Proponuję jak chcesz zamontować w swoim projekcie silniki 30:1 lub 50:1 (które mają odpowiednio 1000obr/min i 625obr/min). Takie jest moje zdanie, ale nie musisz się z nim zgadzać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze wychodzi, sam musisz dobrze elementy ustawić. A na schemacie sporo Ci jeszcze brakuje:

- kondensatory 100n przy scalakach,

- stabilizator z przyległościami

- złącze do zasilania

- złącze do programowania

- te elektrolity to mają zastępować wyprowadzenia silników?

- L298 wymaga użycia dodatkowych diod. Poszukaj na forum tematu o mostkach H, tam jest opisane co i jak

- LEDy lepiej jest podłączać do VCC, a nie do masy. Większość układów scalonych ma większą wydajność prądową jako dren, a nie jako źródło

Link do komentarza
Share on other sites

- kondensatory 100n przy scalakach

Robiłem na podstawie tego tematu i nic o kondensatorach nie było wspomniane.

złącze do programowania

Do programowania można wyciągać procka z płytki.

te elektrolity to mają zastępować wyprowadzenia silników

Wszystko co może być nie zrozumiałe jest podpisane.

LEDy lepiej jest podłączać do VCC, a nie do masy.

Korzystałem z tego schematu:

Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak podłączając mostek do procka utrudniasz sobie strasznie sterowanie prędkością silników. Podłącz wyjścia ENABLE A i B do OC1A i OC1B.

2. Po kilku cyklach programowania procka wyjmując go z płytki będziesz miał tego dosyć😉 nie wspominając o odnóżach scalaka.

3. Diody podłącz odwrotnie i steruj stanem niskim.

Powodzenia!

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem schemat i dodałem złącze do programowania:

I podzieliłem go na przód i tył: (nie starałem się i estetyka poszła w las)

Zrobiłem też projekt tylnej płytki:

Ale mam problem bo nie mogę ze schematu "przód" zrobić projektu płytki. Jak już wszystko poustawiam to żółte linie nie chcą się zamienić na uporządkowany obwód. Co może być nie tak

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat trochę lepszy, ale nadal brakuje kondensatorów filtrujących i diód przy mostku.

Żebyś potem nie marudził, że Ci sie procek resetuje przy kręceniu silnikami, a mostek się pali;d

A jeżeli chodzi o płytkę to.. auć...

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie, że LEDy podłączyłeś do VCC, tylko zapomniałeś chyba, że prąd przez diodę płynie tylko w jedną stronę 😋 Tak przy okazji: celowo dałeś je w SMD czy taka obudowa Ci się akurat kliknęła?

Autorouter to nie jest dobry pomysł. Jeśli już musisz go stosować, to najpierw przynajmniej zasilanie sam poprowadź.

Link do komentarza
Share on other sites

brakuje kondensatorów filtrujących i diód przy mostku

Gdzie proponujesz dać kondensatory(jakie?) i diody(jakie?)

celowo dałeś je w SMD czy taka obudowa Ci się akurat kliknęła?

Tak mi się kliknęło.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.