Skocz do zawartości

Podpięcie czujników do mikrokontrolera


Wojcik98

Pomocna odpowiedź

Witam!

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć, jak podpiąć czujniki do mikrokontrolera?

Który czujnik na schemacie jest prawidłowo podłączony, lub jak ma być? (wiem, że mikrokontroler jest nie przypięty odpowiednio, ale chodzi mi tylko o czujniki)

Z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Żaden z czujników nie jest prawidłowo podłączony, nie masz rezystorów szeregowo z diodami. Teoretycznie nie jest potrzebny rezystor w szeregu z fototranzystorem gdyby użyć wewnętrznego pull-upa z atmegi, więc dolny czujnik (nie licząc diody IR) mógłby być ok, ale wartości tych rezystorów mogą być bardzo różne na poszczególnych pinach przez co odczyt na przetworniku byłby różny dla różnych czujników.

Link do komentarza
Share on other sites

W najprostszy z możliwych 🙂, mierząc spadek napięcia na fototranzystorze, który jest jest proporcjonalny do płynącego prądu. Widzę, że kłaniają się podstawowe prawa.

PS. Czy naprawdę tak trudno popatrzeć jak inni podłączają w swoich robotach czujniki? Przecież w prawie każdym temacie w dziale Nasze sukcesy jest schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja jestem kompletnie zielony 😕 W tym roku ide do gimnazjum 😋 Ale lepiej zajcząć się uczyć wcześniej niż później. Bardzo dziękuje.

P.S.

Widziałem właśnie i się trochę dziwiłem, bo myślałem, że mikrokontrolery sprawdzają, czy wpływa do nich prąd, czy nie 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem właśnie i się trochę dziwiłem, bo myślałem, że mikrokontrolery sprawdzają, czy wpływa do nich prąd, czy nie 😋

Prąd sam z siebie nie płynie, potrzebna jest różnica potencjału czyli napięcie oraz element zamykający obwód, to przez niego przepłynie prąd. Napięcie jest sygnałem wejściowym dla µP.

Link do komentarza
Share on other sites

Prąd sam z siebie nie płynie, potrzebna jest różnica potencjału czyli napięcie oraz element zamykający obwód, to przez niego przepłynie prąd. Napięcie jest sygnałem wejściowym dla µ 😋.

Utrwalania poglądu, że prąd jest wynikiem różnicy napięć może spowodać problem w poźniejszej edukacji. Odsyłam do cyklu o tranzystorach Pana Góreckiego na elportalu tutaj.

Czujniki podpinasz tworząc dzielnik napięcia przy użyciu fototranzystora i rezystora. W ogólnym przypadku gdy fototranzystor jest w stanie zaporowym odkłada się na nim całe napięcie, kiedy go oświetlimy zaczyna przepuszczać prąd i napięcie odkłada się na rezystorze. Ustawiąjąc odpowiednią kolejność w dzielniku określisz czy wzrost napięcią na wyjściu z czujnika będzi odpowiadał wzrostowi natężenie światła.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.