Skocz do zawartości

Czujnik linii QRE1113


Mateusz

Pomocna odpowiedź

Tak właśnie myślałem ale wydawało mi się to za mało 🙂 1.2 V tylko.

1,2V to praktycznie standardowa wartość spadku napięcia na diodzie IR przy przepływie prądu 20mA, pamiętaj tylko, że każdą diodę zasila się prądem, nie napięciem. Czyli mówiąc inaczej tak ograniczasz płynący ze źródła prąd aby płynął nominalny prąd. To, że pytasz o spadek napięcia może świadczyć o tobie dobrze o ile wiesz jak to wykorzystać, bo większość osób nie ma o tym pojęcia jak się dobiera prąd do jakiejkolwiek diody czy LED czy IR. Dla potomnych, jeśli chcemy aby przez diodę płynął prąd 20mA, a zasilamy diodę z powiedzmy 5V, to należny dobrać rezystor aby spadek na nim był równy nie 5V tylko 5V-1,2V=3,8V i później korzystając z prawa Ohma liczymy prąd R=U/I, R=3,8/0,02 to R=190 Om.

Większość osób popełnia błąd licząc że na rezystorze będzie spadek napięcia dokładnie taki, jakie jest zasilanie i liczą w ten sposób R=5/0,02 stąd R wychodzi im 250 Om, więc uzyskają w rzeczywistości prąd około 15mA a nie zakładane 20mA (napisałem około, ponieważ zmieni się spadek napięcia na diodzie więc nie policzę tego nie znając tego spadku) co będzie o 25% mniej niż zakładany prąd. Niby to nie jest dużo, ale w wielu przypadkach te dodatkowe 5mA może robić wielką różnicę w przypadku np. linefollowera. Rozpisałem się i może niektórzy stwierdzą, że to żadnej diody nie uszkodzi (mniejszy prąd), ale chodzi o prawidłowy tok myślenia i poprawne projektowanie swoich urządzeń 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja policzyłem to tak.

Połączyłem po 3 diody w szereg dzięki czemu suma spadków napięć to 3.6V czyli przy zasilaniu 5V na rezystorze musi być 1.4V co przy 20mA daje około 27om i 0.084W Czyli zwykły smd 1206 0.25W wystarczy. Mam nadzieję, że nic nie pomyliłem 🙂.

Swoja drogą jak policzyć rezystor ograniczający prąd dla diody która ma spadek napięcia np 5V przy zasilaniu 5V?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pomyliłeś, ale pamiętaj o jednym: spadek zależy od prądu (dioda ma tzw. rezystancję przyrostową) i temperatury. O ile spadek dla 20mA można łatwo nawet samemu sprawdzić, to zależność od temperatury już mniej. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ przy łączeniu szeregowo te różnice się dodają, a spadek spadku o 0.1V na jednej oznacza 0.3V na trzech, czyli na rezystorze odłoży się o ponad 20% większe napięcie, czyli popłynie większy prąd. Co prawda zmiana od temperatury może nie wynosić aż 0.1V, ale spadek napięcia nie jest stale równy 1.2V. Dlatego jeśli zależy nam na niezawodności, a nie na prądzie, łączy sie zwykle mniej diod szeregowo albo zasila ze źródła prądowego.

edit:

Nie da się, popłynie jakikolwiek prąd przy jakimkolwiek rezystorze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie do ludzi którzy stosowali już te czujniki. Czy montować komparator z potencjometrem czy raczej bez problemu wykrywają linię ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.