Skocz do zawartości

Budowa robota omijający przeszkody za pomocą TCRT oraz TSOP


Pomocna odpowiedź

Witam! Po długich wieczorach pełnych uzupełnianiu informacji na temat budowy robotów mobilnych ukończyłem mój projekt:) Jest to część mojej pracy inżynierskiej. Robot nie posiada jeszcze programu, tym się będę zajmował przez wakacje. Oczywiście dodam filmiki jak tylko robot będzie sprawny:) Luty, wszelkie szyny napięciowe czy serwa sprawdziłem miernikiem i wszędzie napięcia są w porządku:)

Całość wyniosła mnie około 180 zł. Nic specjalnego nie wyróżnia tego robota od innych na tym forum ( omijających przeszkody ). Może tym, że z uwagi na to, że korzystałem z lego, miałem nieograniczone możliwości konstrukcyjne. Jak widać na zdjęciach, do koszyka na baterie ( 6 * 1.5V = 9V ) dołączyłem dwie belki, które razem unoszą koszyk. Bedzie to przydatne w razie, gdy baterie się wyczerpią🙂 Stabilizator 7805, Atmega8, mostek L293DNE.

Robot będzie omijał przeszkody za pomocą czujnika TSOP 1737 oraz dwóch diodom IR. Umieściłem tez tam potencjometr do regulowania czułości diod.

Dodatkowymi czujnikami będą czujniki TCRT5000 ( 4 ). Dzięki nim robot nie spadnie ze schodów, czy stołu ( np. cofając się chcąc ominąć dana przeszkodę ).

Program też wstawię, jak tylko będzie istniał🙂

nie wiem czy coś jeszcze mógłbym dodać.. dziękuję niektórym użytkownikom za pomoc w dopracowaniu kilku szczegółów:)

Schemat:

Zdjęcia:

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, inżynierki zazwyczaj się broni w lutym, więc zakładam, że jest to bardzo wczesny prototyp. Jeśli tak, to ok. Ale na finalną wersję, nawet jeśli dodasz sterowanie z uC, to w obecnej formie prezentuje się słabo. Przede wszystkim radzę wytrawić, albo zamówić płytkę, bo plątanina kabli na płytce uniwersalnej daleka jest od profesjonalnego wyglądu. Klocki Lego zresztą też.

Dodatkowo, radziłbym przedstawić w pracy inne typy czujników, najlepiej nie tylko opis teoretyczny, ale też przedstawić jakieś badania na nich przeprowadzone.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zgadzam się z powyższym. Jakoś wykonania na poziomie proof of concept, a nie pracy inżynierskiej.

Co do funkcjonowania ciężko ocenić bez filmów z działania robota. Czekam na program i jakiś pokaz możliwości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ehh.. nie rozumiecie.. projekt koncepcyjny ( wizualizacja 3D, dokladny opis, kinematyka, dynamika ) oznacza, że tego robota nawet nie musi być.. on nawet nie musi działać.. sam promotor mi powiedział, że nawet jak nie bedzie działał do końca i tak super, że go zrobiłem..

no dobra mniejsza widzę, że nie rozumiecie, ok mowy o pracy inżynierskiej NIE BYŁO!!

nie biorąc to pod uwagę i tak uważacie, że jest słabo?😃 jestem innego zdania.. zwlaszcza, że to moj pierwszy robot..

pozatym to jest chyba dział: konstrukcje początkujących... więc kto tu mowi o prefesjonaliźmie? i co masz do lego? wygląda bardzo fajnie..

Link do komentarza
Share on other sites

Nie fochaj się, że nie rozpływamy się w zachwytach nad robotem, bo próbujemy coś doradzić 😉

Jak na konstrukcję początkującego robot jest ok, jak na poziom pracy inżynierskiej, trochę słabo.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie wyżej chcieli Ci tylko zwrócić uwagę, że jeśli miałbyś zamiar do samego projektu (koncepcyjnego) dodać robota, to żeby był on zrobiony bardziej profesjonalnie, nie z klocków, ponieważ to nie zbyt pasuje do pracy inżynierskiej. No chyba że temat byłby "Tworzenie konstrukcji z lego z elementami elektronicznymi ".

Uwaga ode mnie. Bądź co bądź lepiej by robot działał na pokazie.

Za dużo nie można powiedzieć ponieważ nie wiemy jak jeździ. Wstaw filmik;]

Link do komentarza
Share on other sites

Budowa robota bez budowy robota - dobry temat 😃

Tak na poważnie i na temat robota. Najważniejsze to oczywiście, żeby zadziałał. Sam teraz robię manipulator i priorytetem jest w ogóle go uruchomić. Estetyka schodzi na dalszy plan, ale jest to projekt domowy, proof of concept, żadnych zawodów nim nie wygram 🙂

Doświadczenia zdobyte przy budowie tego robota pozwolą Ci lepiej zrobić następnego. Myślę też, że nie ma co zbytnio inwestować i modyfikować obecnego projektu. Zrób tak, żeby dobrze działał i przejdź do następnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Z doświadczenia powiem, że jeżeli robot zrobi wrażenie na komisji, to na pewno staną się oni bardziej przychylni. Ja w ten sposób miałem z głowy prezentację, pytania z toku studiów padły jakoś tak mimochodem... a już po ogłoszeniu wyników pochylali się nad robotem i wypytywali o różne drobiazgi i sprawdzali jak bot zadziała w różnych warunkach - grono poważnych profesorów pochylało się nad stolikiem w ochach i achach 🙂) Klocki lego raczej pozytywnego wrażenia nie zrobią... Z resztą co za problem wyciąć kształt z laminatu/PMMA, powiercić chwilkę, polutować... Przecież na inżynierkę masz dwa lata, bez przesady 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

jakie 2 lata..? 7 miechów.. wlożyłem w tego robota kilkanaście godzin roboty ( nie tylko praktycznej ) i nie mam zamiaru wydać kolejnej kasy na zrobienie podobnego , tylko z laminatu.. a moim zdaniem co to za sztuka zrobić robota z laminatu? ani to ciekawe dla oczu, ani oryginalne.. zresztą mniejsza.. dzieki za rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro już mówisz stanowcze "nie" dla konstrukcji z innego materiału niż lego i zrezygnowaniu z płytek uniwersalnych, to kup chociaż styki i obudowy do styków goldpinowych, zrób te połączenia na goldpinach jak należy, kup zaciski do przewodów i uporządkuj je jakoś w wiązki.

Po kilkunastu godzinach pracy stwierdziłem, że podwozie do minisumo które zaprojektowałem jest do niczego i zabieram się za nie od nowa. A pozostaje jeszcze cała obudowa, elektronika i program. 7 miesięcy to kupa czasu, wg mnie mógłbys go lepiej wykorzystać.

Link do komentarza
Share on other sites

no wiem, że te przewody kijowo wyglądają;/ ale ja na serio się nad tym namęczylem.. straciłem sporo kasy ( której nie musiałem wydawać, gdyż nie buduje robotów codziennie ) i nie chce wydawać od nowa.. wiadomo ze cześci odzyskam, no ale czasu już nie..

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.