Skocz do zawartości

Podłączanie zasilania i akumulatorki


programistagd

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam kilka pytań.

Po pierwsze: jak podłączyć zasilanie w taki sposób, by duże obciążenie silniczka nie spaliło mi procesora(chodzi mi o podział, najlepiej do silniczków bezpośrednio z baterii, a do procesora oczywiście stabilizowane)? Gdzie umieścić bezpiecznik na wszelki wypadek?

I druga sprawa: jakie polecacie bateria akumulatory? Chodzi mi głównie o te płaskie, niewielkie na 9V lub ew. paluszki AA. Jak można ładować takie akumulatorki bez ładowarki, tzn. bez wyjmowania ich z układu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

P.S.

Jak można sensownie bez lutowania podłączyć złącza jak na poniższym rysunku do płytki stykowej?

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Nie można, poszukaj przycisku z pinami do lutowania do płytki a nie do przewodu.

Zasilanie do silnika i elektroniki ciągniesz na płytce oddzielnie - wszystkei ścieżki, a odpowiednie łączysz w jednym miejscu.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie można, poszukaj przycisku z pinami do lutowania do płytki a nie do przewodu.

Bardzo zależy mi na tym złączu, bo mam już kilka takich rzeczy i wszystkie jakie szukałem są takie.

Mam więc pytanie: mogę po prostu tam przylutować kabel ze skrętki(zdjąć kawałek izolacji) i drugi koniec już normalnie podłączać do płytki stykowej? Czy kabel ze skrętki się nadaje do tego?

Zasilanie do silnika i elektroniki ciągniesz na płytce oddzielnie - wszystkei ścieżki, a odpowiednie łączysz w jednym miejscu.

Czyli np. silnik bezpośrednio do baterii, ew. jakiś rezystor, a procesor po stabilizatorze.

Ale jak to połączyć, żeby przeciążenie silnika nie spaliło mi procesora? Połączyć je masami? Mógłbym prosić o jakiś przykładowy schemat(np. Vcc procka, + silniczka, połączenie ich, ew. z mostkiem H i masy)?

Gdzie dać bezpiecznik? Za stabilizatorem? Przy masie, czy biegunie dodatnim?

I jak to jest z tymi akumulatorkami? Jak się je ładuje bez wyjmowania z układu i czy muszą to być jakieś specjalne?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

mogę po prostu tam przylutować kabel ze skrętki(zdjąć kawałek izolacji) i drugi koniec już normalnie podłączać do płytki stykowej? Czy kabel ze skrętki się nadaje do tego?

A dlaczego nie? Musisz tylko pomyśleć nad jakimś mocowaniem.

Czyli np. silnik bezpośrednio do baterii, ew. jakiś rezystor, a procesor po stabilizatorze.

Ale jak to połączyć, żeby przeciążenie silnika nie spaliło mi procesora? Połączyć je masami? Mógłbym prosić o jakiś przykładowy schemat(np. Vcc procka, + silniczka, połączenie ich, ew. z mostkiem H i masy)?

Gdzie dać bezpiecznik? Za stabilizatorem? Przy masie, czy biegunie dodatnim?

Nie bardzo rozumiem co chcesz zbudować. Jeżeli chcesz tylko sterować silnikiem przy użyciu mostka H to łączysz to tak, jak dziesiątkach schematów na forum. Tak po krótce:

Bateria->Stabilizator->logika procesora i logika mostka

Ta sama bateria:) ->Zasilanie silników przy mostku.

Myślę, że żadne bezpieczniki nie będą potrzebne. Zwróć uwagę, czy masz diody zabezpieczające wbudowane w mostku (np L293D).

I jak to jest z tymi akumulatorkami? Jak się je ładuje bez wyjmowania z układu i czy muszą to być jakieś specjalne?

Jeżeli chodzi o ładowanie, to w zależności od rodzaju zasilania należy pilnować prądu lub napięcia ładowania. Musiał byś przejrzeć schematy ładowarek, i umieścić taki układ w swojej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chcę zrobić sterowanie za pomocą mikrokontrolera silniczkami.

Chodzi o to, że do Vcc2 w mostku H mogę podłączyć większe napięcie, bezp. z baterii?

Jak np. na tym schemacie?

Mogę się wtedy nie bać, że przy dużym obciążeniu silniczka(np. jak się zablokuje wał), że nie spali mi się procesor/mostek H?

Posiadam mostek L293DNE.

A jakie są jakieś prostsze schematy ładowarek akumulatorków? Gdzie można je znaleźć?

I czy można ładować je prądem z USB?

Link do komentarza
Share on other sites

Czytałeś datasheet'a?

Maksymalne napięcie jakie możesz podać na VCC2 to 36V, więc spokojnie możesz zasilać silniki z baterii. Natomiast bardziej krytycznym parametrem jest maksymalny prąd jaki można przez mostek przepuścić. Sprawdź amperomierzem jaki prąd pobiera Twój silnik przy zatrzymanym wale zasilany napięciem z baterii. Mostek pozwala na 600mA ciągłego prądu i powyżej 1A chwilowego.

Myślę, że schematów ładowarek powinieneś szukać na elektrodzie, nie wiem co rozumiesz przez prostsze;d Natomiast obawiam się ze prąd usb (500mA) może być zbyt mały do ładowania LiPoli. Natomiast NiMH powinno się udać. (Na ładowarce pisze, że ~200mA na accu.)

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie chodzi mi o to, czy jak dam na tamto Vcc2 bezpośrednio z baterii, to jak prąd np. przekroczy 600mA, to czy mi się spali mikrokontroler?

A jeśli dam przed Vcc2 bezpiecznik na te 600mA, to byłoby bezpieczne?

Pewnie głupie pytanie, ale już trochę szukałem i nie wiem, jak zmierzyć ten pobór prądu?

Jako akumulatorki, mogłyby być Energizer NiMH?

P.S.

Czy wg tego schematu mogłoby być?

Ew. co tu by trzeba pozmieniać, by było pod USB?

Albo, czy są jakieś złącza na zasilacze do płytek stykowych?

I jeszcze jedna sprawa:

Jak mam te baterie w układzie, to mogę drugim kablem podłączyć je do takiej ładowarki?

Czy nie naruszy to reszty układu(stabilizator, uC, mostek H)?

P.S.2

Czy np. podczas ładowania mogę odciąć zasilanie mostka, a zostawić tylko uC na stabilizatorze?

Jak mogę "komendą" procesora(stanem pinu) odciąć/przywrócić właśnie to zasilanie?

Przypuszczam, że potrzebny jest tranzystor, ale jaki?

P.S.3

Co do tego schematu, to co to za element F1? Szukam i nie mogę znaleźć.

Link do komentarza
Share on other sites

Również uważam, że najlepiej będzie po prostu wyjmować baterie do ładowania. Jeżeli przekroczysz 600mA to nie spali Ci się mikrokontroler tylko co najwyżej mostek. Bezpiecznik na 600mA jest złym pomysłem, bo przy każdym skoku prądu - większym obciążeniu silnika będzie się przepalał, a mostek na pewno wytrzyma więcej. Sprawdź jaki masz pobor prądu przez silniki i dobierz do tego mostek.

Link do komentarza
Share on other sites

Ładowarka nie ma być w robocie, tylko oddzielnie, ale chcę móc ją podłączać bez wyłączania całego układu.

Nie robię bynajmniej linefollowera, tylko coś innego, właściwie to prostszego.

W tamtym artykule nie ma nic o akumulatorkach.

Nie ma tam też jak zmierzyć pobór prądu silniczka.

A co do oddzielnego zasilania, to w takim razie jak przekroczy te 600mA, to spali uC czy nie?

I jak zrobić, żeby nie spaliło? Bezpiecznik?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak można sensownie bez lutowania podłączyć złącza jak na poniższym rysunku do płytki stykowej?

Można bez lutowania, używając odpowiednio małego żeńskiego złącza systemów stosowanych w samochodach:

Oczywiście bez kawałka przewodu się nie obejdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki. Zastanowię się, ale już się w miarę zdecydowałem na rozwiązanie z lutowaniem skrętki.

Mam teraz nadal pytanie: jak zmierzyć ten pobór prądu(mam multimetr)?

I jak to zabezpieczyć przed tym spaleniem? Czy w ogóle jest jakieś zagrożenie tym?

Link do komentarza
Share on other sites

A co do oddzielnego zasilania, to w takim razie jak przekroczy te 600mA, to spali uC czy nie? I jak zrobić, żeby nie spaliło? Bezpiecznik?

Jak już pisał kol. kling mikrokontroler nie ulegnie uszkodzeniu, ponieważ będzie zasilany poprzez stabilizator, czyli jakby z osobnego źródła. Mikrokontroler nie struje silnikiem bezpośrednio, tylko pośrednio przez mostek H i co najwyżej zbyt duże prądy silnika mogą uszkodzić mostek.

Oczywiście istnieje możliwość, iż wygenerowane szpilki w czasie pracy silnika mogą uszkadzać mikrokontroler, ale są od tego odpowiednie układy filtrujące przy mostku, których brak może być zgubny dla Ciebie. Stosując mostek L293D masz wbudowany w nim układ diod filtrujących.

Pytasz o bezpiecznik. Bezpiecznik nie ochroni mikrokontrolera bo jest za wolny. Ale oczywiście możesz go zastosować na części zasilającej silniki, oczywiście biorąc pod uwagę, to co napisał także kol. kling wyżej, czyli uderzenia prądu na przykład w czasie włączania silnika.

Moja propozycja jest taka: Zamiast zadawać więcej pytań, narysuj swój schemat na bazie wiedzy którą tutaj uzyskałeś, i pokaż go. Wtedy wyjaśni się wiele istotnych dla Ciebie kwestii.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli wszystko dobrze podłączysz to nie spalisz mikrokontrolera zbyt dużym prądem silników.

Włącz multimetr ustawiony na pobor prądu szeregowo z silnikiem który i podłącz do baterii. Zobacz ile prądu pobiera silnik ,na luzie' a ile z zatrzymanym wałem. Dla bezpieczeństwa ustaw maksymalny zakres pomiarowy na multimetrze.

Link do komentarza
Share on other sites

A co do ładowarki, to będzie ona działać, jak dam zasilacz 12V 3A?

I czy stabilizator LM7805 lub LM330 to wytrzyma? W nocie katalogowej nie mogłem nic znaleźć.

A tak na wszelki wypadek, mogę umieścić bezpiecznik za stabilizatorem? Jakie parametry powinien mieć?

Podłączenie zasilania z Elebota mogłoby być?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.