Skocz do zawartości
Bobby

Ujednolicenie startu robota minisumo na zawodach

Pomocna odpowiedź

Jeśli chodzi ci o opublikowanie tego tylko na forbocie, to jest to głupi pomysł.

Ile masz lat kolego, bo poziom wypowiedzi co najmniej "nie teges"?

Proponuję FORBOT.PL dlatego, że trzeba ustalić JEDEN JEDYNY STANDARD na wszystkie zawody rozgrywane w Polsce, które są ujęte w rankingu prowadzonym przez FORBOT.PL (i inne jeśli ktoś zechce).

Jedno miejsce informacji, jeden standard i nikt nie będzie miał problemu. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by na stronie organizatora powielił on te materiały, tylko po co, skoro wystarczy link do nich. Ba, nawet powinien to zamieścić w regulaminie.

Innymi słowy wiele miejsc to wiele problemów. Jedno miejsce i już macie porządek.

I oczywiście chodziło mi o wprowadzenie tego najwcześniej na przyszły rok (może wraz z metalowymi ringami do sumo? ;> )

I to jest właściwe podejście, które Wam proponuję.

Wszyscy będą zadowoleni, bo nie będzie problemu:

... w celu wyrównania szans i położenia kresu falstartom.

Po co od razu dawać z góry jakie elementy mają być wykorzystane. Wystarczy dać zapis że ma startować po 5 sekundach od pewnego zdarzenia i tyle. Oczywiście koniecznie dla świętego spokoju należało by dodać do regulaminu jakieś proste przykładowe implementacje.

Ponadto myślę że najlepszym sposobem było puszczanie switcha przez sędziego, albo ustalenie robot czeka aż na danym czujniki będzie widoczna przeszkoda, a start odbywał by się po 5 sekundach od dźwignięcia ręki sędziego (lub innej przeszkody).

Bobby napisał/a:

Jeśli chodzi ci o opublikowanie tego tylko na forbocie, to jest to głupi pomysł.

Ile masz lat kolego, bo poziom wypowiedzi co najmniej "nie teges"?

Mówię, że jeśli chodzi o publikację tylko na forbocie. Standard można ustalić razem, ale jeśli organizatorzy nie udostępnią dokumentacji pilotów na swojej stronie to będzie kiepsko. Poza tym, jakoś od początku za pilotem nie jestem, co jeśli ktoś używa właśnie tylko sharpów, przycisk ma, a odbiorka IR nie - co za problem, by robota startował sędzia? Albo niech sędzia startuje robota tylko w przypadku wątpliwości, co do długości tych 5s 🙂

Proponuję FORBOT.PL dlatego, że trzeba ustalić JEDEN JEDYNY STANDARD na wszystkie zawody rozgrywane w Polsce, które są ujęte w rankingu prowadzonym przez FORBOT.PL (i inne jeśli ktoś zechce).

Jedno miejsce informacji, jeden standard i nikt nie będzie miał problemu. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by na stronie organizatora powielił on te materiały, tylko po co, skoro wystarczy link do nich. Ba, nawet powinien to zamieścić w regulaminie.

Tutaj Bobby miał chyba raczej na myśli, że taka inicjatywa powinna chyba wyjść bardziej od organizatorów, lub od nas - ale organizatorzy powinni to szybko podchwycić i nas poprzeć. Nikt nie zmusi osoby organizujące zawody, aby dostosowali się do tego co my sobie tutaj piszemy 🙂 Jednak nadchodzące RA to świetny moment na przegadanie wszystkiego między zawodnikami i późniejsze dalsze ustalenia na forum.

Jeśli połowa z tych, co teraz będą startować na RA w minisumo przegląda forbota, to byłoby dobrze

Myślę, że nie jest tak źle - bardziej chodzi o to, że zdecydowana większość użytkowników wyłącznie czyta bez wypowiadania się, niestety...

Mówię, że jeśli chodzi o publikację tylko na forbocie. Standard można ustalić razem, ale jeśli organizatorzy nie udostępnią dokumentacji pilotów na swojej stronie to będzie kiepsko.

A ja z wieloletniego doświadczenia zwracam uwagę na to, że:

Bo później się okazuje, że organizator albo zawodnik nie wiedział, że coś się zmieniło w standardzie, albo organizator zapragnął mieć własny standard - chcecie takich kłopotów?

Organizator jedynie zamieszcza w regulaminie zawodów link do strony na Forbocie i po sprawie. Jest porządek i brak problemów.

Tak jest w każdej dyscyplinie sportu. Nikt nie pisze w regulaminie imprezy jak dokładnie ma wyglądać np. łuk, tylko pisze że ma być zgodny z takim, czy innym standardem określonym przez organizację nadrzędną, która dany ranking prowadzi.

Poza tym, jakoś od początku za pilotem nie jestem, co jeśli ktoś używa właśnie tylko sharpów, przycisk ma, a odbiorka IR nie - co za problem, by robota startował sędzia? Albo niech sędzia startuje robota tylko w przypadku wątpliwości, co do długości tych 5s 🙂

Kiedy występują te wątpliwości?

Dopiero wtedy gdy roboty już wystartowały i jeden zrobił to wcześniej.

Co wtedy sędziowie robią? Pewnie każą powtórzyć pojedynek.

Ale po co tak się męczyć i denerwować, skoro wystarczy wprowadzić pilota 🙂

W końcu o tym pisze kol. pralat

... w celu wyrównania szans i położenia kresu falstartom.

czyli problem jest i rozwiązanie także 🙂

------------------------------

Tutaj Bobby miał chyba raczej na myśli, że taka inicjatywa powinna chyba wyjść bardziej od organizatorów, lub od nas - ale organizatorzy powinni to szybko podchwycić i nas poprzeć. Nikt nie zmusi osoby organizujące zawody, aby dostosowali się do tego co my sobie tutaj piszemy 🙂 Jednak nadchodzące RA to świetny moment na przegadanie wszystkiego między zawodnikami i późniejsze dalsze ustalenia na forum.

Tak, i to jest naturalne bo FORBOT prowadzić będzie ranking. To właściwie moment, w którym na bazie takich inicjatyw można popchnąć do przodu wzajemnie poziom imprez i zawodników. Mam nadzieję, że się Wam uda! 🙂

Nawet jeżeli w 2012 nie wszyscy to wprowadzą, to jestem przekonany, że w 2013 już tak, bo na organizatorach wymuszą to sami zawodnicy.

Tym bardziej, że dla organizatorów, nie przysporzy to żadnych kosztów, a ułatwi sędziowanie i zmniejszy ilość konfliktów.

[ Dodano: 03-12-2011, 13:46 ]

Jeszcze tylko mała przestroga:

Zbyt długie rozmowy spowodują, że powstanie kilka standardów opracowanych przez poszczególnych organizatorów. I to będzie gwóźdź do trumny pomysłu ujednolicenia standardu i będzie tak jak ze wszelkiej maści standardach zapisu wideo na płytach.

Dlatego lepiej opracować standard już teraz i z gotowym jechać na RA, by go wypromować (udostępnić).

Nie ma przecież znaczenia, kto to opracuje, bo i tak standard będzie za free, opracowany przez jakiegoś "wolontariusza" 🙂

Tak zrobił IBM i dlatego mamy takie, a nie inne komputery.

Z tego co mówicie jasno wynika, że robot musiałby być uruchamiany przez sędziego. Wielu konstruktorom to się nie będzie podobało - sam bym nie chciał aby mi ktoś obcy wtykał paluch do środka robota i dotykał elektroniki (nawet gdyby miał opaskę ESD). Poza tym sędzie ma tylko dwie ręce i nie mógłby równocześnie naciskać dwóch przycisków i startować stoper. Poza tym dochodzi kwestia bardzo niestabilnych klapek. Z tego powodu start musiałby być bezprzewodowy - w wielu robotach nie ma miejsca na dodatkowy moduł, a gdyby był montowany na obudowie, to szybko byłby zniszczony podczas walki a odpadając mógłby łamać przepis odnośnie objętości odpadających elementów.

Z tego co mówicie jasno wynika, że robot musiałby być uruchamiany przez sędziego. Wielu konstruktorom to się nie będzie podobało - sam bym nie chciał aby mi ktoś obcy wtykał paluch do środka robota i dotykał elektroniki (nawet gdyby miał opaskę ESD). Poza tym sędzie ma tylko dwie ręce i nie mógłby równocześnie naciskać dwóch przycisków i startować stoper. Poza tym dochodzi kwestia bardzo niestabilnych klapek. Z tego powodu start musiałby być bezprzewodowy - w wielu robotach nie ma miejsca na dodatkowy moduł, a gdyby był montowany na obudowie, to szybko byłby zniszczony podczas walki a odpadając mógłby łamać przepis odnośnie objętości odpadających elementów.

Oj, czytaj zanim coś napiszesz - o czym my tu rozmawiamy, jak nie o starcie bezprzewodowym (90% postów)?

Sędzia + pilot podczerwieni, a nie "paluchy" o których piszesz 🙂

Nikt nie każe Ci niczego montować na obudowie - sędzia może startować pilotem skierowanym w dół umieszczonym centralnie nad polem walki. Każdy znajdzie miejsce w robocie na dziurkę w górnej części obudowy, by diodę odbiornika zamontować.

Lub zastosować w robocie/tach MSS (Monitor Start System). Tylko wymagany jest czujnik odległości np. analogowy Sharph. Wiedząc ze roboty są oddalone na starcie od siebie o ok 20cm +/-0,5, w czasie odliczania tych 5 sek monitorujemy odległość jeżeli w czasie między 4 a 5 sek się zmieni +/- 1cm to uznajemy że nastąpił wcześniejszy, ale akceptowalny start i startujemy. Jeżeli takowa zmiana nastąpiła przed 4 sek, to uznajemy to za falstart, zapalamy czerwoną LEDkę, lub włączamy buzer, które sygnalizują złamanie regulaminu.

BlackJack a kto wsadzi ci specjalnie do robota analogowego Sharpa? Popatrz na roboty typu Slayer, Nugget, które mając czujniki cyfrowe a nie analogowe.

Ale to wtedy uniemożliwia "rozpoznanie" przeciwnika przed startem.

Czy to dla Was ma jakieś znaczenie? Zakładam, że tak.

Pomijam że pilot podczerwieni jest tańszym rozwiązaniem.

Ja jeszcze za swoje sumo się nie wziąłem, aczkolwiek w przyszłości zamierzam i mam dosyć prosty pomysł:

W robocie i tak trzeba zastosować czujniki, które lokalizują robota i chyba każdy robot ma chociaż jeden ustawiony do przodu. Ustawia się je w odpowiedniej odległości od siebie na ringu, to może po prostu zrobić sześcian, który ustawi się na środku ringu i roboty zaraz blisko niego. Po włączeniu robot wyczuje ścianę przed sobą i nic nie robi póki ściana nie zniknie, wtedy odlicza 5 sekund i startuje. Robot przy ścianie mógłby stać i długo jeśli przeciwnik się przygotowuje a ściana (sześcian - pudełko - cokolwiek) znika dla obu w tym samym czasie.

Zaimplementowanie tego rozwiązania to kilka linijek kodu a myślę, że lepsze niż jednoczesne naciskanie 2 switchy czy nakaz posiadania odbiornika IR

Oczywiście moja propozycja ma wadę pod nazwą SHARPH, ale jak ktoś ma go w swoim robocie, to może z niej skorzystać, regulaminu nie złamie, a będzie miał pewną przewagę na starcie, bo taki system chroni przed opóźnionym startem własnego robota, co też jest niekorzystne.

... mam dosyć prosty pomysł ...

Kiedyś (a może jeszcze teraz na niektórych zawodach) mierzyliście czas pokonywania trasy przez LF za pomocą stopera w ręku. Teraz stosujecie pomiar elektroniczny, bo nie jest obarczony błędami, bo "jest bezduszny", bo łatwo bramki zrobić.

Dlaczego więc nie zrobić tego samego w przypadku sumo?

IR jest najprostsze, najtańsze i działa bez zarzutu z prędkością światła 🙂

A implementacja takiego rozwiązania po stronie odbiornika, to niewiele kodu (niezależnie czy ktoś zrobi w głównym mikrokontrolerze, czy przeznaczy do tego jakiś ATtiny, czy PIC za 3 zł).

dondu, niestety bramki IR będą zakłócały działanie robota, dodatkowo muszą się znajdować w odległości 1m od ringu - czyli bramka musiałaby mieć zasięg 2,7m, w dodatku powinny być dwie, i należałoby mieć możliwość regulowania ich położenia - w końcu roboty mogą być na ringu ustawione dowolnie. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy, mianowicie elektroniczny sędzia. System wizyjny zamontowany nad ringami, sędzia w dłoni dzierży jakieś światełko, które na start wyłącza - od tego momentu wykonywany jest pomiar, do ruchu któregoś z robotów.

dondu, niestety bramki IR będą zakłócały działanie robota, dodatkowo muszą się znajdować w odległości 1m od ringu - czyli bramka musiałaby mieć zasięg 2,7m,

Źle mnie zrozumiałeś. Nie proponuję budowy bramek dla sumo 🙂

O bramkach napisałem jedynie jako przykład postępu w LF-ach.

Ale faktycznie zdanie niezbyt szczęśliwie sformułowałem 😳

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy, mianowicie elektroniczny sędzia. System wizyjny zamontowany nad ringami, sędzia w dłoni dzierży jakieś światełko, które na start wyłącza - od tego momentu wykonywany jest pomiar, do ruchu któregoś z robotów.

A proponowany przeze mnie pilot IR, to nie światełko w ręku sędziego? 🙂

System wizyjny? Po co komplikować jak można prosto pilot + odbiornik i start.