Skocz do zawartości

Ujednolicenie startu robota minisumo na zawodach


Bobby

Pomocna odpowiedź

Co do kwestii startowania robota - nie wiem, czy nie byłoby dobrze wprowadzić czegoś takiego, że sędzia/dwóch sędziów startuje roboty, trzeba by tylko dodać wpis, że start robota (odliczanie 5s) musi zostać dokonane za pomocą microswitcha w dół, albo coś takiego, żeby sędzia nie musiał się uczyć startowania każdego robota. Oczywiście wyboru strategii dokonywałby zawodnik, sędzia musiałby tylko kliknąć guzik. Wtedy ewidentnie byłoby widać, czy któryś robot nie wystartował wcześniej, bo skoro większość robotów osiąga prędkości co najmniej 1m/s, to w ciągu 0,1s przejedzie już 10cm.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do kwestii startowania robota - nie wiem, czy nie byłoby dobrze wprowadzić czegoś takiego, że sędzia/dwóch sędziów startuje roboty, trzeba by tylko dodać wpis, że start robota (odliczanie 5s) musi zostać dokonane za pomocą microswitcha w dół, albo coś takiego, żeby sędzia nie musiał się uczyć startowania każdego robota.

Taki luźny pomysł:

A może sędzia włącza roboty pilotem na podczerwień?

Prosta metoda tylko trzeba ustalić parametry techniczne i dać czas na implementację tego rozwiązania - może do wykorzystania w przyszłości?

Ustalacie standard do wykorzystania we wszystkich imprezach, a projekt pilota umieszczacie na Forbocie wraz z programem, by każdy mógł go sobie zbudować i testować swojego robota, przed przyjazdem na zawody.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu nie głupi pomysł, ale gdzie upakować kolejny czujnik? Tutaj miejsce odgrywa poważną rolę. Następnym problemem jest "zabudowanie" wielu robotów tej kategorii i nie jest to bezcelowe. Pomysł tak jak pisałem całkiem, całkiem, ale będą z tym problemy

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczywiście każdy pomysł ma plusy i minusy. Niestety jako, że nie mam doświadczenia ze startów w zawodach robotów, to trudno mi odnieść się do problemów. Sądzę jednak, że jeżeli taki standard wprowadzicie na spokojnie w jakimś rozsądnym czasie (np. termin obowiązywania - kwiecień 2012), to każdy znajdzie jakieś rozwiązanie, by go zaimplementować w swoich robotach. W końcu pin przycisku można wykorzystać na wiele sposobów - trzeba tylko główkować 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dondu tylko zostaje kwestia kodowania, bo jeśli takowe będzie to na byle jakim pinie uC będzie to trudno zaimpletować. Jeszcze musiałyby być to jak najbardziej podobne do siebie odbiorniki, bo inaczej jeden odbierze a drugi nie...

Ale to jest kwestia ustalenia standardu na przyszłość - to zależy od Was.

Pytanie powiązane:

Co robi robot w momencie gdy czeka na sygnał startu? Skanuje otoczenie itp. czy biernie czeka?

Link do komentarza
Share on other sites

dondu to co robi robot podczas tych 5s czekania zależy od programisty. Nikt nie zabroni mi przeszukiwania otoczenia podczas czekania, bo nie atakuje 😉 Robot skanuje i jednocześnie odlicza sobie te 5s i startując wie już gdzie jest przeciwnik. Ja spróbuję tak u siebie to zrealizować, a czy wyjdzie to zobaczymy w praniu.

Ja jestem otwarty na nowe rozwiązania, ale to może nie wypalić. Nie każdy będzie potrafił zrobić jeszcze (troszeczkę) trudniejszy algorytm 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście może to być problemem, ale i na to znajdzie się rozwiązanie - zbudowanie prostego standardowego odbiornika na jakimś taniutkim ATtiny lub PICu, który będzie w komplecie z pilotem umieszczony na Forbocie.

Odbiornik będzie miał wyjście OC (open collector) i podłączany równolegle do przycisku startu.

Koszt - kilka zł.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu nie głupie z tym wyjściem OC, ale już offtop robimy 😉 Co do tego małego Attiny, albo PICa to są to kolejne koszta i kolejna obudowa DIP8, SO8 co wiąże się z rozmiarami. Wbrew pozorom takie wymiary też nie są małe (jak nie ma się miejsca) 😉 Pozostaje jeszcze kwestia rozmowy z organizatorami zawodów w całej Polsce.

Myślę, że warto by utworzyć nowy temat dotyczący tych "pilotów".

Link do komentarza
Share on other sites

Oj, nawet gdyby to miał być DIP 8 nóżek to moduł odbiornika będzie miał max 2cm x 2cm, "nic" nie ważył i praktycznie nie pobierał żadnego prądu. No może w micro sumo to może mieć znaczenie, ale w innych?

W dodatku taki moduł może być uniwersalny wpinany na goldpinach.

Trzeba patrzeć na korzyści jakie daje, a nie tylko na problemy, które są z tym związane.

Chcieć to móc! 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Przy okazji tegorocznych zawodów Robot Challenge wpadliśmy na pomysł startowania robotów podczerwienią, w celu wyrównania szans i położenia kresu falstartom. Wg naszego pomysłu od zawodnika wymagane byłoby w kwestii konstrukcyjnej jedynie wyprowadzenie z uC jednego pina z przerwaniem (oraz oczywiście pinów zasilania), a organizator zapewniałby mały, wpinany w ten pin moduł z odbiornikiem. Zawodnik musiałby oczywiście również wkleić w swój kod fragment dostarczony przez organizatora (lub ustalony jako standard).

Nie wiem czy rozmawialiśmy o tym po prostu bardzo głośno, czy kilka osób wpadło na ten pomysł jednocześnie, ale z tego co mi wiadomo podczas Robot Challenge 2012 roboty minisumo będą startowane właśnie tak. Nie jest to jednak informacja potwierdzona.

Takie ogólne pytanie ode mnie, będzie dostępne wifi w budynku, gdzie rozgrywane będą zawody?

Na Politechnice Wrocławskiej istnieje otwarta sieć, która jest dostępna zarówno w budynku C13, jak i w D20. Nie potrafię jednak powiedzieć czy będzie zorganizowany specjalny hotspot z okazji zawodów.

Link do komentarza
Share on other sites

dondu widać, że nie masz praktycznego doświadczenia w robotyce (sam go niewiele jeszcze mam, ale to kwestia czasu 😉 ), ale 2 x 2 [cm] to spore wymiary przy ograniczonych rozmiarach, już lepiej jakby moduł nie był wpinany, a był na stałe wmontowany w płytę główną robota. Waga nie gra tu roli, bo takie coś ma tak jak już napisałeś "zerową" wagę. DIP8 jest wbrew pozorom całkiem sporą obudową. Przecież nie przypadkowo chodzi o jak najmniejsze wymiary robota. Widziałeś, w którymś z najlepszych polskich i zagranicznych MS procki w DIP? Raczej nie ma (chociaż wyjątki zapewne są). Przecież DIP8 jest niewiele mniejszy niż TQFP32 😉

[ Dodano: 03-12-2011, 09:59 ]

pralat nie ma sensu aby organizator dawał moduły, ponieważ wystąpią kolejne niepotrzebne wymiary... Jak każdy sobie sam zrobi własne to ułoży go tak jak będzie mu najlepiej

Link do komentarza
Share on other sites

... od zawodnika wymagane byłoby w kwestii konstrukcyjnej jedynie wyprowadzenie z uC jednego pina z przerwaniem...

Szkoda marnować przerwanie na tak prostą czynność jak sygnał startu. Wyjście OC i przycisk zwierany do masy jak opisałem powyżej, daje możliwość startu z przycisku lub podczerwieni, z wykorzystaniem dowolnego pinu mikrokontrolera, który i tak jest do tego celu wykorzystany (przycisk).

Istotne jest by wprowadzić jeden standard w skali kaju.

Nie wiem czy rozmawialiśmy o tym po prostu bardzo głośno, czy kilka osób wpadło na ten pomysł jednocześnie,...

Mnie tam nie bylo, więc jednak to drugie 😃

[ Dodano: 03-12-2011, 10:08 ]

dondu widać, że nie masz praktycznego doświadczenia w robotyce (sam go niewiele jeszcze mam, ale to kwestia czasu 😉 ), ale 2 x 2 [cm] to spore wymiary przy ograniczonych rozmiarach, ....

Nie ma miejsca?:

https://www.forbot.pl/forum/robots_list.php?tag=Sumo

https://www.forbot.pl/forum/robots_list.php?tag=Minisumo

bez przesady 🙂

O DIP napisałem jako przykład największej obudowy:

Oj, nawet gdyby to miał być DIP 8 nóżek to moduł ...

Kto chce niech robi nawet w obudowie QFN, jeśli potrafi to przylutować.

Link do komentarza
Share on other sites

pralat nie ma sensu aby organizator dawał moduły, bo musiałaby być ich masa... Na dodatek kolejne niepotrzebne wymiary... Jak każdy sobie sam zrobi własne to ułoży go tak jak będzie mu najlepiej

To, ile ich będzie to już raczej "problem" organizatora, wyprowadzenie 3 goldpinów nie powinno być raczej problemem przy projektowaniu. Równie dobrze ten moduł możesz dostać (i wpinać) od sędziego w momencie stawiania robota na ringu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.