Skocz do zawartości

Pytanie o silnik z komórki


mmiicc

Pomocna odpowiedź

mmiicc prawdopodobnie jest to silniczek wibracyjny z jakiegoś telefonu, a więc masz odpowiedź i wiesz gdzie szukać takich więcej. Jeśli jest tak jak mówię to silniczek powinien być zasilany z około 3V-4,2V (napięcie ogniwa litowego). Oczywiście biorąc pod uwagę "nowsze" modele telefonów, ponieważ niektóre "starsze" bazują na innym typie akumulatorów.

Tego typu silniczki stosuje się zazwyczaj w malutkich robotach typu: FTL lub NanoSumo

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Naelektryzowany można podgrzać go do takiej temperatury, że zacznie działać fizyka (rozciągliwość temperaturowa, zmiana gęstości itd). Po prostu obciążnik pod zapalniczkę, silniczek w imadło i jazda 😉 Nie testowałem, ale czytałem, że ogólnie tak się powinno robić.

Link do komentarza
Share on other sites

small-man, te silniczki mają następujące wymiary:

długość razem z wałem: 11mm

średnica: 4mm

w miejscu gdzie jest złącze (plastik): 5mm

średnica wału: ~0.5mm

Mierzone bez silikonowej koszulki.

Ja zamierzam wykorzystać je do budowy nanosumo. Czy się nadadzą? Zobaczymy...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

KD93 na forum był taki użytkownik co robił to w ten sposób. Teraz nie pamiętam jego nicku, ale było coś takiego na bank 😉

Do nanosumo powinny się nadać, ale nie spodziewaj się po nich zbyt wiele, bo jak popatrzysz inny stosują dużo mocniejsze, lekko przerobione serwa.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie polecam szlifowania tego, bo ja sobie zeszlifowałem przy okazji 1/3 ośki.

Podgrzewanie też nie jest najlepszą metodą-można wypalić łożyska i zniszczyć magnesy. Mam kilka silniczków z wibracji od k300i kupionych na allegro za grosze. Mimośrody zdejmowałem przez przepiłowanie wzdłuż osi silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Można też spróbować "wybić" obciążniki z osi.

Bardziej użyłbym słowa wycisnąć 🙂

Ściągałem w ten sposób bez problemu mimośrody z takich silników.

Trzeba jednak wybrać takie które w mimośrodzie mają dziurkę na ośkę - spotkałem kiedyś taki silniczek, który jej nie miał. Ale to był wyjątek, a większość ma, gdyż powietrze musi uciec przy zakładaniu mimośrodu.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście mimośród z silnika od nokii 3510i zszedł mi bez problemu - po prostu pociągnąłem go, ewentualnie można rozgiąć troszkę te zaprasowania na wale - u mnie ten mimośród był zaciskany, dodatkowo jest on raczej z niezbyt twardego materiału. Jeśli idzie za ciężko można niestety przesadzi i zniszczyć silnik, bo bardzo delikatne te maleństwa są.

Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Mam kilka podobnych silniczków. Z różnych źródeł, ze starych telefonów ( np. u złomiarzy można czasem trafić na stare, rozwalone po.. 1zł ), ze swych kolejnych nowych ( i tak nie włączam opcji wibra ), trochę większe ale b.mocne są np. w radiotelefonach. Nie radzę ściągać ciężarka na siłę, raz się uda a raz nie. Kombinowałem z jakimś twardym, sztywnym a cienkim sztyftem, idealnie nadała się prosta sprężyna ze starego FDD.

Przeważnie są b.słabe, sprawdzam zasilając 3V i delikatnie hamując ośkę, na luzie pobierają od 15 do 40mA a zwalniają że prawie stają przy 80 / 200mA. Do ew. użytku zostawiam te które mają najlepszy stosunek: I na luzie / I stawania. Najlepszy jak dotąd okazał się ze starego Sony ale - niestety - mam tylko jednego. Na parce trochę słabszych zrobiłem mikro-odbijaka mieszczącego z dużymi luzami w pudełku od zapałek. Koła zrobiłem z gumek zaślepiających elektrolityczne 10µF. Niestety, 3-woltowe CR są za słabe, z litową 123 ledwo rusza, przydałaby się LIR2450 ( bodaże ).

[ Dodano: 14-12-2011, 12:20 ]

Hey

Mam kilka podobnych silniczków. Z różnych źródeł, ze starych telefonów ( np. u złomiarzy można czasem trafić na stare, rozwalone po.. 1zł ), ze swych kolejnych nowych ( i tak nie włączam opcji wibra ), trochę większe ale b.mocne są np. w radiotelefonach. Nie radzę ściągać ciężarka na siłę, raz się uda a raz nie. Kombinowałem z jakimś twardym, sztywnym a cienkim sztyftem, na wybijak idealnie nadała się prosta sprężyna ze starego FDD.

Przeważnie są b.słabe, sprawdzam zasilając 3V i delikatnie hamując ośkę, na luzie pobierają od 15 do 40mA a zwalniają że prawie stają przy 80 / 200mA. Do ew. użytku zostawiam te które mają najlepszy stosunek: I na luzie / I stawania. Najlepszy jak dotąd okazał się ze starego Sony ale - niestety - mam tylko jednego. Na parce trochę słabszych zrobiłem mikro-odbijaka mieszczącego z dużymi luzami w pudełku od zapałek. Koła zrobiłem z gumek zaślepiających elektrolityczne 10µF. Niestety, 3-woltowe CR są za słabe, z litową 123 ledwo rusza, przydałaby się LIR2450 ( bodajże ).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.