Skocz do zawartości

Niby-wąż o metalowych łuskach w służbie nauki.


Usharn

Pomocna odpowiedź

Węże znane są ze swojego braku nóg. Mimo to, potrafią się poruszać, i to całkiem zwinnie. Hamid Marvi z Georgia Tech posłużył się właśnie wężami przy konstrukcji swojego robota - robota, który jak wąż nie wygląda.

Jak dokładnie porusza się wąż? Podnosi on łuski na brzuchu, przemieszcza je do przodu, kładzie z powrotem na ziemię po czym ciągnie resztę ciała, zmieniając się w swoisty, przemieszczający się kawał mięśnia. Jest to powolna, lecz skuteczna forma lokomocji, która przystosowana jest szczególnie do pokonywania stromych powierzchni o zróżnicowanej przyczepności, a także ciasnych przesmyków z niewielkim polem manewru.

Hamid Marvi z Instytutu Technologii w Georgii stworzył Scalybota 2, który naśladuje wyżej opisany sposób przemieszczania się. Wyposażony jest on w dwa zestawy obracających się "łusek" - kąty nachylenia każdego zestawu są od siebie niezależne, co pozwala na przystosowanie się do różnych pochyłości i zmian właściwości terenu.

Scalybot 2 nie jest może pierwszym robotem, który powstał dzięki obserwacji węży - i nie będzie raczej ostatni. Nic zresztą dziwnego - węże są silne, wydajne i, przede wszystkim wszechstronne - głównie dlatego, że są tu od setek millionów lat. Możemy się od nich jeszcze sporo nauczyć...

Źródło : spectrum.ieee.org

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.