Skocz do zawartości

LF sprawdznie schematu i płytki.


Kamillo

Pomocna odpowiedź

Cześć narazie z tego co widzę :

1)Brak węzłów R1, C7, S1, C8, C9, Potencjometr 1, Diody led przy lm339.

2)Diody przy Mostku muszą byc szybkie (Schottky'ego) jeśli posiadasz Silniki Pololu proponuje 1N5822

3)Wyjścia komparatora LM339 są typu OC(otwarty kolektor), zatem należy je podciągnoć rezystorem Pull-up np. 100K

4)To połączenie kondensator, rezystor, switch może zakończyć sie żle dla RESETU(kondensator sie naładuje, wciskasz switch i masz piękne zwarcie 😃)

5) Brak rezystorów pull-up na emiterze TCRT5000 (10k-20k)

6)Kondensatory 100nF przy silnikach

Link do komentarza
Share on other sites

3)Wyjścia komparatora LM339 są typu OC(otwarty kolektor), zatem należy je podciągnoć rezystorem Pull-up np. 100K

... lub włączyć w uC wewnętrzne rezystory pull-up.

4)To połączenie kondensator, rezystor, switch może zakończyć sie żle dla RESETU(kondensator sie naładuje, wciskasz switch i masz piękne zwarcie 😃)

By się przed tym zabezpieczyć, warto dodać rezystor 100-330Ω w szereg z przyciskiem.

Szczegóły tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/przycisk-drgania-stykow-debouncing.html

Brak filtrowania zasilania mostka-H.

Podłączenie czujników do LM339 - zobacz tutaj: https://www.forbot.pl/forum/postlink/57880.htm#57880

Link do komentarza
Share on other sites

Kamillo jeśli zależy ci na dobrych pomiarach z ADC to wepnij dławik na pin Avcc 😉 Ścieżki są okropne - za grube w wielu miejscach. Raz prowadzisz je pod kątami prostymi a raz rozwartymi. Wszystkie daj pod kątem rozwartym. Ścieżek, które służą za przelotki (wnioskuję, że płytka będzie jednostronna) nie dawaj tak okropnie grubych (jeśli będziesz robił warstwę opisową zepsuje ci to wygląd płytki). L298 nie ma wymaganych kondensatorów na pinach zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

"L298 nie ma wymaganych kondensatorów na pinach zasilania."

Ale ma wymagane włączenie zdrowego rozsądku. Jak chcesz zapewnić stabilność zasilania bez kondensatorów blokujących? Nie rozumiem tego. To jakaś oszczędność? 10 groszy? Przecież taki mostek z silnikiem to paskudne obciążenie impulsowe. Płytka jest projektowana przez początkującego adepta sztuki. Masa niczym nie różni się od ścieżek sygnałowych. Już pal licho tę sygnałową ale masa prądowa? Linia zasilania mostka z której będzie pędzony silnik nie ma na płytce żadnego kondensatora. Wszystko ma pokrywać akumulator? A kto będzie pochłaniał impulsy odprowadzane do dodatniej szyny przez diody D1-D3 i D6? Też akumulator? Nie jest tak szybki, niestety.

Acha i przypominam fakt, że wg producenta napięcie Vc mostka powinno być conajmniej o 2.5V wyższe niż napięcie wejść cyfrowych w stanie wysokim. Jak ten warunek ma być spełniony przy logice 5V i zasilaniu z LiPola 2S, który na świeżo ma i więcej niż 7.4V ale można go wyjechać do 6V i wciąż działa. Jak przy 6V zachowa się 7805?

Nie znam tego programu CAD ale czy nie ma tam jakiegoś wbudowanego sprawdzania reguł projektowych? Czy przejście ze schematu na PCB jest całkowicie ręczne? Nie ma jakiejś netlisty itp? Przecież ta płytka zawiera ewidentne niezgodności ze schematem, np. okolice kondensatorów przy kwarcu. To samo na płytce czujników, IC4 - pierwszy z brzegu.

O błędach na samym schemacie Koledzy już napisali.

W karcie katalogowej którą właśnie oglądam (L298, ST, styczeń 2000) na każdym schemacie aplikacyjnym każde zasilanie jest odblokowane 100n i dodatkowo na jednym rysunku na Vc wisi 470uF.

Kamillo narobiłeś się, widzę, ale czy na prawdę musisz używać tego mostka? On się dobrze czuje w napięciach rzędu 30 i więcej woltów. Zdanie na początku dokumentu: "Low saturation voltage" to chyba jakiś żart. Producent gwarantuje kilka stron dalej, że od plusa zabierze Ci nie więcej jak 1.7V a od masy mostek zeżre conajwyżej 1.6V przy prądzie 1A. Typowe wartości są mniejsze ale na nie gwarancji już nie ma.. Przy aku rozładowanym do 6V na silniczek zostanie Ci - łatwo policzyć, 2.7V. Pewnie będzie więcej, ale to tylko Twoje szczęście. Naprawdę tak miało być?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

marek1707 wybacz mój błąd. Pomyliło mi się i to nie wiem czemu 😳 Może zmęczenie zaczęło już na mnie działać?

Zawsze nawoływałem, że im więcej kondensatorów tym teoretycznie lepiej i przy tym staram się pozostać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego masz zworkę pod diodą, nie lepiej trochę przedłużyć ścieżkę i zworkę zrobić za diodą? Schemat jest mało czytelny w jednych miejscach dajesz kropkę w innych nie. Na płytce tak jak zauważyli poprzednicy prowadzisz zbyt grube ścieżki i wiele jest takich, które nigdzie nie prowadzą – tak jakby odstają możesz ich się pozbyć poleceniem Ripup. Przy stabilizatorze masz zwarcie. Niepotrzebnie prowadzisz przelotki po różnym kątem na takie coś możesz sobie pozwolić projektując płytkę dwustronną. Może to kwestia gustu, ale nie lubię ścieżek prowadzonych raz pod kątem prostym, raz pod kątem 45° a w innych miejscach pod jeszcze innym.

Link do komentarza
Share on other sites

Piotreks-89 - spoko, nie przejmuj się. Nie mam Ci czego wybaczać a Ty nie masz za co przepraszać. Trochę mnie zdziwiła ta Twoja uwaga o kondensatorach ale o północy to i mój mózg powoli szuka miejsca na parkingu. Kilka razy sprawdzałem, czy oglądam kartę katalogową L298 czy może czegoś zupełnie innego..

Skupmy się na płytce Kamillo. Jakoś się nie odezwał ale może odpali kompa wieczorem i tu zajrzy. Jak to jest w Eagle'u? Bo to chyba z niego obrazki, prawda? Jest tam jakieś sprawdzanie reguł, jakieś DRC? Nie no, musi być. Może warto młodym zwracać uwagę, że nie jest to tylko edytor do schematów i programik do rysowania ścieżek bo to można by od biedy w Paint'cie zrobić tylko zintegrowany system CAD i to wsparcie ('A' w CAD) jest dużo ważniejsze niż samo rysowanie. Co z tego, że ktoś narysuje fajny schemat, jeśli potem projektuje płytkę "na oko" wierząc, że nie zrobi błędu. Równie dobrze mógłby wziąć ołówek i gumkę. Potem ją (płytkę) wysyła na Forum i co, mamy robić za polecenie DRC (Design Rule Check) ? Przynajmniej błędy "logiczne" czyli niezgodności ze schematem, złe połączenia lub zwarcia powinny być usuwane we własnym zakresie. Kurcze, a może ten Eagle to rzeczywiście taki Paint? Nie... ?

Link do komentarza
Share on other sites

W Eagle można sprawdzić poprawność schematu, ma także DRC. Jeśli na płytce są inne połączenia jak na schemacie lub brakuje jakiegoś elementu program za każdym włączeniem wyświetla błąd.

Co do płytki to zapomniałem jeszcze napisać o szerokości padów. Jeśli zrobisz taką szerokość padu pod diodę zastanawiam się jak wmontujesz 1N5822, jeśli nie rozwiercisz całej miedzi przy wierceniu to odpadnie przy lutowaniu - pod taką diodę należy zrobić dużo szerszy pad. Wiem, że mankamentem Eagla są pady niektórych elementów, ale możesz je poprawić w kilka sekund.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.