Skocz do zawartości

Dobór napędu do minisumo (oprócz silników pololu)


zuba1

Pomocna odpowiedź

Witam.Jak wynika z tematu przymierzam się do następnego minisumo.Niestety budżet wynosi 350zł.200zł poświęcam na elektronikę (czujniki i procesor avr lub arm).150 pozostaje na napęd.Chcę wykonać to na 4 silnikach o wzroście robota 3-4cm zatem proszę was o pomoc w doborze silników.Pierwsza w oko wpadła mi oferta firmy WObit.Oto nominowani:

- http://wobit.pl/index.php?site=products&type=873&details=9089 (podróba pololu ale cena przyzwoita niestety nie mam pojęcia jak jest z sprawnością )

- http://wobit.pl/index.php?site=products&type=873&details=7866 (to samo co w poprzednim jednak ma plusy z otwory do montowania)

- http://wobit.pl/index.php?site=products&type=873&details=9014 (ten ładny bo ma siłę prędkość i jest dedykowany dla minisumo)

Teraz poruszę kolejny problem.Zastanawiam się co lepsze koła czy gąsienice.Myślałem na tym aby każde koło było napędzane z jednego silnika albo 2 gąsienice t22 i 4 silniki nie wiem co lepsze.Proszę o szybką odpowiedź.Z pozdrowieniami zuba1.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Poprawiłem tytuł i linki.

Link do komentarza
Share on other sites

Oprócz porzez "ó" (popraw temat) 😉 ja osobiście bym zamienil miejscami te proporcje budżetowe na elektronike i silniki... A brałeś pod uwagę pololki? Sporo MS ich używa, no i pasują idealnie do T-22 (ale musisz wziac, pod uwagę fakt, ze tam są 2 pary różnych felg i tylko 2 pasują na ośkę "D").

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jak oceniasz jego sprawność???

Nie mam pojęcia.

ps. Gdzie ty widzisz moment tego trzeciego?

[ Dodano: 30-05-2012, 22:34 ]

A brałeś pod uwagę pololki?
Dobór napędu do minisumo (oprócz silników pololu)
Link do komentarza
Share on other sites

Oj, przepraszam, gapa ze mnie, z, telefonu piszę i nie doczytałem dokładnie..

A odnośnie tego trzeciego, to tak jak powiedział kolega wyżej, nie ma nigdzie podanego momentu, ale po niskim prądzie biegu jałowego i niskim przełożeniu na oko można stwierdzić, ze jest słabszy niż pololki HP.

Link do komentarza
Share on other sites

zuba1, z tego co pamiętam ten 3 silnik to bardzo awaryjny jest, ktoś miał go na forum i reklamował go chyba ze 3 razy w wobicie bo się psuły. O ile to ten sam silnik. Chyba KD93 miał go, albo Bobby.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja miałem wadliwe te silniki 530RPM, wyglądało to tak, że przyszły, podłączyłem dwa, jeden się nie kręcił, po 10 minutach kombinowania co się stało drugi też umarł i tyle było. Tyle tylko że ich nie reklamowałem, nie widziałem najmniejszego sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zależy mi na tym aby to były 4 silniki bo na pololkach się po prostu przejechałem dlatego szukam jakiegoś dobrego i sprawnego silnika a jak oceniacie te podróby pololu???

[ Dodano: 30-05-2012, 23:17 ]

ja osobiście bym zamienil miejscami te proporcje budżetowe na elektronike i silniki...

Sharpy kosztują... li-pol też nie jest za free.

Link do komentarza
Share on other sites

No to jak się przejechałeś na pololkach, to chyba oczywiste, że podróbki pololków nie będą lepsze. Za 37.50 (150zł / 4) to ciężko będzie znaleźć lepsze silniki od pololków razem z przekładnią ("lepsze" mam na myśli o większym momencie i wytrzymałej (jak na takie małe silniczki) przekładni metalowej) w podobnym rozmiarze, nadającym się do minisumo.

Link do komentarza
Share on other sites

Przychylam się do odwrócenia proporcji. Nic tobie nie da x czujników jak będziesz się wolno poruszał w ringu. Jeżeli już masz takie ograniczenia budżetowe to mam dla ciebie pomysł do przemyślenia. Całkiem nieźle na pololu sprawują się ogniwa Li-ion 18650. Namierz na aledrogo padniętą baterię do laptopa, często tylko elektronika ładowarki jest walnięta albo jeden pakiet 2 ogniw z 3. Za symboliczną 1zł+przesyłka możesz mieć bardzo zacny pakiet 2S1P i to od razu z zapasem. Wydajności prądowej i pojemności ci nie zabraknie. W wymiarach spokojnie się zmieścisz. Wagowo wykorzystując pololu minisumo wychodzą z ogromną niedowagą więc to też nie problem. Czujniki- dobrze ustawione nawet 2 wystarczą do walki o podium.

I tak na koniec odnośnie samych pololu. Jeżeli praktycznie cała czołówka polskiego i nie tylko minisumo jeździ na pololu to coś w tym raczej jest. Jeżeli są używane zgodnie z przeznaczeniem to naprawdę nie widzę problemów. My pierwszy silnik pololu wymienialiśmy po roku używania w MS+ pół roku w LFie.

P.S. W ten sposób za 1+20zł zrobiłem sobie nówke akumulator do wkrętarki gdzie firmowy kosztuje ponad 200zł ;].

Link do komentarza
Share on other sites

P.S. W ten sposób za 1+20zł zrobiłem sobie nówke akumulator do wkrętarki gdzie firmowy kosztuje ponad 200zł ;].

Ja akurat kupowałem po 5zł/ogniwo, niestety ogniwa laptopowe mają niską wydajność prądową (aczkolwiek do robotów wystarczającą) jak na wkrętarkę - ale dają radę.

zuba1, możesz jeszcze przerobić serwo typu HXT12K czy MG995 na wyższą prędkość obrotową, ale nie wiem czy to jest pomysł lepszy niż pololu.

Link do komentarza
Share on other sites

Z samoróbkami będzie ciężko, z tego powodu, że ciężko uzyskać zakres większy niż 15cm. W sumie chętnie bym zobaczył coś, co działa lepiej niż zwykły fototranzystor + dioda i sygnał modulowany amplitudowo, bo samemu triangulacji się nie zrobi (wybaczcie, że w Was/Nas nie wierzę 😋).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.