Skocz do zawartości

Dobór napędu do minisumo (oprócz silników pololu)


zuba1

Pomocna odpowiedź

Z samoróbkami będzie ciężko, z tego powodu, że ciężko uzyskać zakres większy niż 15cm.

Hmm, tak siedzę sobie przed moim minisumo, sprawdzam po raz dziesiąty i dalej mam zasięg 40cm do dłoni... Widocznie coś robię nie tak, że nie mam 15cm, dobrze że nie podłączyłem diodek do tranzystorów, bo by więcej było 😉

Ale wy nie wierzycie w te czujniki DIY... ale to nie mój problem. Trzymacie się tego hasła triangulacji, chociaż nie wiecie co wam niby ona daje w minisumo. Slayer i Wasp udowadniają że samoróbki wcale nie muszą odbiegać od Sharpów.

Dla mnie przy minisumo różnica jest taka, że Sharpy są łatwiejsze do obsługi i trochę mniejsze, za to 5x droższe. Trzeba tylko trochę pomęczyć te samoróbki, a nie włączyć, zobaczyć że jest 15cm i olać temat.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To może pomyśl nad HL149 i wymianą silników?

A odnośnie czujników, to jak najbardziej zgadzam się z opinią KD93. Dlaczego to, co zrobione w domu, ma być gorsze od 5x droższego, fabrycznego produktu? Warto posiedzieć trochę przy czujnikach, a można osiągnąć na prawdę dobre rezultaty 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

danioto, tak samo nie przekreślałbym czujników robionych na diodach i fototranzystorach, są dość niebezpieczne (bo diody muszą być atakowane duużym prądem), ale standardowy zasięg 40cm jest do uzyskania bez najmniejszego problemu. W dodatku pomiar jest analogowy (nie mylić z pomiarem odległości, po prostu ft jest podpięty pod ADC) i zdecydowanie szybsze od jakichkolwiek sharpów.

Link do komentarza
Share on other sites

zuba1, no to Ci koledzy doradzili 😅 najlepsze jest to, że mają racje od pololu w cenie 50zł/szt nie znalazłem nic lepszego mającego małe wymiary i dobre parametry.

Idąc ich tropem myślowym pozostaje mi doradzić Ci zrobienie samemu silnika i przekładni będzie taniej 😅

Bobby, jesteś w stanie pokazać jaka jest różnica szybkości? Od dłuższego czasu mamy zamiar wymienić sharpy na coś szybszego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

są wolniejsze więc się nie nadają

[ Dodano: 31-05-2012, 15:18 ]

Teraz pytanie na co postawić na szybkość czy na siłę???

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, ale ostatnio kolega ma ciętą ripostę 😅 Co nie zmienia faktu, że ma rację.

Dziesiątki ludzi wypytuje o silniki i stało się to nudne każdemu polecać pololki. Więc czas najwyższy poszukać jakiejś alternatywy. Tylko obawiam się, że w tej cenie nic prędko nie wyszukamy:(

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz pytanie na co postawić na szybkość czy na siłę???

Ale patrząc na te pololu podobne silniczki i ich 25rpm to wydawać by się mogło, że będą miały duży moment. Nic bardziej mylnego, to samo z pololu, jest silnik z przekładnią 1000:1, wydawać by się mogło, że powinien mieć gigantyczny moment. Pewnie ma ale tylko w teorii, ponieważ te delikatne zębateczki nigdy w życiu by go nie przeniosły. Te silniki są po to aby miały niskie obroty, a nie wysoki moment.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, jesteś w stanie pokazać jaka jest różnica szybkości? Od dłuższego czasu mamy zamiar wymienić sharpy na coś szybszego.

Sharpy są dlatego wolne, bo wysyłają sygnał modulowany i takowy też odbierają spowrotem, więc wysłanie sygnału o odpowiedniej długości trwa pewien czas. Jak sobie zrobisz diodę IR + fototranzystor to minimalny czas odczytu to łączny czas: odczytu z ADC wartości przy zgaszonej diodzie + zapalenie diody + odczyt z ADC wartości przy zapalonej diodzie + zgaszenie diody, czyli praktycznie "błysk ciupagi", a stosując komparatory (gdy chcesz miec tylko cyfrowy odczyt) to jeszcze szybciej. Minusem takiego rozwiązania (stosowanego w micromouse) jest brak modulacji itp itd, a więc zakłócenia, tzn inny robot może swoimi czujnikami łatwo zmienić odczyt, bo fototranzystor wyłapie również i ten sygnał (ale stosując tylko odczyt cyfrowy przez komparator, to raczej nie ma znaczenia, bo raczej ciężko zaświecić przeciwnikowi w czujnik nie będąc na przeciwko 😉 )

Oczywiście można zrobić DIY czujniki z modulacją, zresztą jest taki artykuł na forbocie gdzieś chyba 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na temat o silnikach, to sporo jest dyskusji nt. czujników 😋 Anyway, osobiście mogę zaproponować takie silniczki:

http://www.trobot.pl/index.php/sklep-robot-mechanika-silniki-kola-serwa/silniki?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=125&category_id=25

albo z inną przekłądnią:

http://www.trobot.pl/index.php/sklep-robot-mechanika-silniki-kola-serwa/silniki?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=131&category_id=25

Problem z ich zastosowaniem jest taki, że nie mieszczą się dwa obok siebie. Trzeba by zastosować np. gąsienice, albo inny mechanizm przeniesienia napędu.

W podobnym układzie, można też by spróbować zastosować takie silniki:

http://www.trobot.pl/index.php/sklep-robot-mechanika-silniki-kola-serwa/silniki?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=146&category_id=25

choć tu myślę, że byłby problem z wagą, bo cała reszta robota musiałaby być lżejsza niż 120g.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o same pololu jaki wybrać bo miałem 100:1 w lumi ale nie są zadowalające przypominam że robot ma być na wysokość max 4cm

Link do komentarza
Share on other sites

Z samoróbkami będzie ciężko, z tego powodu, że ciężko uzyskać zakres większy niż 15cm.

Hmm, tak siedzę sobie przed moim minisumo, sprawdzam po raz dziesiąty i dalej mam zasięg 40cm do dłoni... Widocznie coś robię nie tak, że nie mam 15cm, dobrze że nie podłączyłem diodek do tranzystorów, bo by więcej było 😉

Ale wy nie wierzycie w te czujniki DIY... ale to nie mój problem. Trzymacie się tego hasła triangulacji, chociaż nie wiecie co wam niby ona daje w minisumo. Slayer i Wasp udowadniają że samoróbki wcale nie muszą odbiegać od Sharpów.

Dla mnie przy minisumo różnica jest taka, że Sharpy są łatwiejsze do obsługi i trochę mniejsze, za to 5x droższe. Trzeba tylko trochę pomęczyć te samoróbki, a nie włączyć, zobaczyć że jest 15cm i olać temat.

Hmm... Tak sobie siedzę i czytam ten post i nadal mam poczucie niesmaku... Widocznie coś źle robię, że nie mogę dopatrzeć się tutaj subiektywnej wypowiedzi nie atakującej przedmówców. A gdyby troszkę się wysilić umysłowo, to może by dało się zrozumieć, że 15 cm to była hiperbola, a nie przeczytać raz i olać temat. 2k postów i taka kultura rozmowy, jak przy świżaku, który się ledwie zarejestrował i czuje się panem wszechświata.

Wracając, co Bobby miałeś na myśli mówiąc "niebezpieczne"? Chodziło o to, że sporo da się z nich wyciągnąć? Nie rozumiem też części "pomiar jest analogowy (nie mylić z pomiarem odległości)"? To co my analogowo mierzymy? Chyba trochę się pogubiłem w Twojej wypowiedzi. 😋

Dla tych, którzy nadal mnie będą atakować. Może i w minisumo zasięg samoróbki wystarczy, i naprawdę to popieram. Ale nie wiem, czy samoróbka optyczna zdałaby egzamin przy robocie sumo. Widziałem projekt jednego sumiaka, który próbował triangulować, ale chłopaki szybko projekt zarzucili. Albo w innych robotach o większym wymaganym zasięgu... Chyba, że wykorzystywać wiązki laserowe, ale to już chyba inna bajka 😋

Link do komentarza
Share on other sites

danioto, pisząc "niebezpieczne" chodziło mi o to, że gdy impuls będzie trwał zbyt długo, diody mogą się spalić (a nawet strzelić gubiąc soczewki). Słowa o pomiarze analogowym z kolei odnosiły się do tego, że nie zmierzysz takim czujnikiem rzeczywistej odległości, bo duży wpływ na niego ma kształt i kolor powierzchni, od której odbija się światło - wiemy tylko, że coś jest blisko lub daleko. BTW, nic w twoim poście nie wskazywało na to, że te 15cm to była hiperbola, sam myślałem, że sądzisz, że to max, ale ubiegł mnie KD. No i nikt Cię nie atakuje, jak Ty chcesz używać hiperboli, to nie złość się, że ktoś używa ironii.

Co do samoróbek w sumo - mogą zdać egzamin, wiele zależy od odizolowania optycznego nadajnika i odbiornika i ich paramterów.

hungrydevil, tak jak KD napisał, poszukaj sobie raportu z budowy robota Shine, dodatkowo mogę pomóc wam jeszcze bardziej i rzucić nazwy takie jak insumountable, stealth2, lowblow 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.