Skocz do zawartości

[minisumo] jak z robota zrobić ninja-sprawienie robotowi niewidzialności


zuba1

Pomocna odpowiedź

Witam.Przymierzam się do budowy nowego minisumo i mam pytanie:

1.Czy dało by się zrobić robota w formie niewidzialnej to znaczy-pokryć go lusterkami pod kątem eliminując jednocześnie wszelkie czujniki optyczne przeciwnika???

2.Czy jest to legalnie akceptowane na zawodach???

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem ekspertem od regulaminów, ale zręczne odbijanie wiązki nie jest zakłócaniem czujników przeciwnika, bynajmniej nie czynnym, a to chyba o takim zakłócaniu traktuje regulamin?

Gdyby było inaczej, to bardzo niskiego robota stającego naprzeciw robota, którego czujniki są umieszczone powyżej przeciwnika też można byłoby oskarżyć o zakłócanie, bo powinien zbudować wyższego robota, gdyż ten drugi go nie widzi...

Sam pomysł zbudowania robota-ninja jest stary, jak sama konkurencja. Jak widać, albo czujniki są na tyle zaawansowane, że potrafią sobie z tym radzić, albo większość powierzchni używanych jako obudowa do robota ma powierzchnię rozpraszającą światło. Sam też kiedyś robiłem testy z lusterkiem i Sharpem analogowym i różnica w odczytach była naprawdę niewielka, a i tak roboty w Polsce zazwyczaj (poprawcie mnie jeśli się mylę) nie za bardzo wykorzystują informacje o odległości do przeciwnika, więc podsumowując nic Ci lusterko nie da.

Rozwiązania są następujące: albo znajdziesz ciało idealnie czarne dla podczerwieni (bo większość czujników to właśnie optyczne działające w paśmie podczerwieni), albo ciało idealnie odbijające wiązkę, z czego mogę Cię zapewnić, lustru wiele do tego brakuje, więc... Powodzenia w szukaniu! 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na RA2011 był robot o nazwie Skorpion, był pokryty jakąś dziwną powłoką rudawo-granatową mój robot CzubuŚ Junior kilka krotnie objeżdżał go wokół wykrywając na ułamek sekundy a następnie znów tracąc go z czujników. Nie mam pojęcia czym był pokryty i czy więcej robotów miało z nim taki problem bo nie miałem za wiele czasu na zwiady. Jednak poza niewidzialnością miał mało atutów tzn. był wielki, wolny i chyba nie za mocny dla tego nie zawędrował za wysoko.

https://www.youtube.com/watch?v=yI-y9TVfFKM

Link do komentarza
Share on other sites

Kolega próbował z wypolerowanym mosiądzem i z tego co pokazał, przy 30stopniach nachylenia sharp 40cm był ślepy. Ale tylko jak powierzchnia była naprawdę dobrze wypolerowana, jakakolwiek rysa czy zabrudzenie i już czujnik wykrywał.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bawiłem się lusterkiem i lumią i pomysł działa ale nie wiem jeszcze czy to będzie traktowane jako zakłócanie.

[ Dodano: 03-06-2012, 10:26 ]

2. Mógłbyś coś takiego zrobić bo to jest 'bierne zakłócanie czujników przeciwnika' a zabronione jest tylko 'czynne'.

Możesz mi wytłumaczyć jaka jest różnica???

Link do komentarza
Share on other sites

Zabronione są tylko systemy aktywne, czyli np. dioda IR siejąca szumem cyfrowym na paśmie TSOPów.

Regulamin nic nie mówi o systemach pasywnych. Co do lusterek to ostatnio w pracy dostaliśmy do testów taką folię samoprzylepną (do czujek odbiciowych), ale cena uwaga 150zł za m², a tyle trzeba minimum kupić 😐

Nie wiem jak się to by spisywało z czujnikami, ale wątpię aby zdało egzamin, to ma raczej spowodować że wiązka wróci do czujnika, a nie się rozproszy.

ja kiedyś próbowałem z gąbkami (pianki z opakowań), ale to też się nie sprawdza, porowate powierzchnie też się bardzo nie sprawdzają.

Link do komentarza
Share on other sites

[ Dodano: 03-06-2012, 10:26 ]

danioto napisał/a:

2. Mógłbyś coś takiego zrobić bo to jest 'bierne zakłócanie czujników przeciwnika' a zabronione jest tylko 'czynne'.

Możesz mi wytłumaczyć jaka jest różnica???

To akurat ja napisałem.

Różnice już ci BlackJack wyjaśnił.

Możesz sobie zrobić robota-lusterko ale nie możesz wysunąć TSOPa na ramieniu i od boku poświecić komuś w czujnik bądź używać jakichś zakłócaczy działających na częstotliwościach Sharpów/TSOPów itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Lustro działa bez problemu jeżeli dobrze pamietam to ok 30stopni wystarczy zależy też czy czujnik jest pionowo czy poziomo. Problem jest tylko taki, że cieżko by było zmieścic odpowiedni układ luster chyba, że ograniczymy sie tylko do fasady.

Link do komentarza
Share on other sites

Mi się udało odbić promienie sharpa 80cm. Niezbyt dokładnie wypolerowanym aluminium z 30cm czujnik był ślepy. Z 20cm odczyty wyglądały na szum (nie mam pewności czy by to wykrył). Z miejszych odległości już działał. Ale blacha była polerowana na szybko i nie jakoś szczególnie profesjonalnie. Da się to zrobić. Problem jest tylko taki, że nie bardzo jest miejsce na 4 pochylone ściany. Przód można z powodzeniem robić niewidzalny. Już mam plany na takie coś w kolejnym robocie. Jeśli chodzi o regulaminowość tego rozwiązania, też raczej problemów być nie powinno. Bo to nie jest jako takie zakłócanie, tylko odchylenie wiązki.

A i ważna sprawa lustro od razu odrzuć. Nic z niego nie będzie. Ja się przymierzam do wypolerowania miedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

em jest tylko taki, że nie bardzo jest miejsce na 4 pochylone ściany. Przód można z powodzeniem robić niewidzalny.

Problem jest taki, że nie chcemy aby przód był niewidzialny jeśli boki nie są. Bo ważniejsze jest chronienie boków (aby przeciwnik nas nie zaszarżował z boku) niż na siłę chronienie przodu. Poza tym niezłą ochroną daje czarna, matowa farba, ale to raczej w sumo, gdzie odległości są trochę większe i pochłonięcie światła może oszukać czujnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.