Skocz do zawartości

[Kurs] Turbinki - napędy tunelowe w robotyce. Część 2 - uruchomienie napędu


Treker

Pomocna odpowiedź

Bardziej myślałem żeby przekręcic po prostu turbine o 180 stopni + jakiś statyw. Czyli teraz łopaty będą znajdować sie na górze. Twój pomysł też jest dobry aczkolwiek nie wiem czy wtedy nie spadnie sprawność (wydaje mi sie, że łopaty krecąc sie w jedną strone nie będą dawały takiego samgo ciągu, jak gdyby kreciłyby sie w przeciwnym kierunku)

EDIT:

a jednak myliłem sie:

(proponuje ściszyć głosniki 😃:D)

tutaj widać ze turbina zamontowana jest tak samo jak w LF. Chodz ja dla pewności bym to jednak sprawdził.

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj położyć na wagę jakiś płaski ciężar i o wadze większej niż 0.5 kg. Może to być np kilo mąki w pudełku po butach. Połóż robota na tym pudełku, włącz turbinkę i spróbuj podnieść robota za środek tj. za tunel turbiny i sprawdź jak zmienia się wskazanie wagi. Pamiętaj o bezpieczeństwie, jeśli uznasz ze może coś się stać to zmień punkt w którym podnosisz robota lub przerwij eksperyment.

Co do filmiku to jest znacząca różnica miedzy takim zamocowanie, a mocowanie w LF. Wysokość turbiny od podłoża ma znaczenie przy LF.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja chce sie tylko dowiedzieć jak wygląda charakterystyka PWM(ciąg), a to co mówisz może skończyć sie urwaniem turbiny 😃. Teraz przyszedł mi do głowy pomysł aby polożyc LF'a na wadze ale odwróconego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale co Ci da odwrócony LF? zmierzysz nacisk wylatującego powietrza, które nie ma nic wspólnego ani z ciągiem turbiny ani z siłą jaką robot przysysa się do podłogi.

Jak zmierzyć ciąg jako taki jest na filmie 3 posty wyżej. Jeśli chcemy znać faktyczną siłę z jaką robot dociska się do podłoża, możemy albo zastosować metodę z przysysaniem jakiegoś ciężaru, choć to nie będzie specjalnie precyzyjne, albo zmontowac jakąś konstrukcję, w której pkty podparcia robota naciskają na wagę, ale powierzchnia do której się przysysa jest niezalezna od wagi. Prościej byłoby podeprzeć robota i sprawdzić jak mocno przyssie wagę, ale wagi mogę nie pokazywać prawdy przy ciągnięciu szalki w górę.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, moja najtańsza w sklepie waga kuchenna ma płaski "blat" i pokazuje wartości ujemne - może dałoby się po prostu zbliżyć taką turbinę na jakimś stelażu w odległości tych paru mm i obserwować wskazania?

Link do komentarza
Share on other sites

Fakt, nie wiem o czym myslałem pisząc tamte bzdury, sam kilka postów wyżej napisałem, że to było by błedem 😃, po raz kolejny powtarzam, że nie zalezy mi na zmierzeniu "przysysania" tylko na ciągu 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Na HK piszą:

@ 7.4v

Current: 5.2A

Thrust: 66g / 2.33oz

Power: 38.5W

@ 8.0v

Current: 5.7A

Thrust: 72g / 2.54oz

Power: 45.6W

Myślę że bardziej należało by zmierzyć jaką siłą przysysa się robot, bo to ciąg nie przy wolnym przepływie przez turbine tylko nieco przytłumionym.

Link do komentarza
Share on other sites

A masz pomysł jak to dokładniej z wagą połączyć? Odwrócić ciąg i po prostu "pchać" wagę?

Jemu chyba chodziło o wykres F(ciągu)=f(PWM) - da się to łatwo zrobić za pomocą dźwigni.

Oto pożyczony obrazek takiego ustrojstwa do badania ciągu:

s07f.jpg

Zdjęcie użytkownika Ładziak z http://www.rcclub.eu/

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Mam takie może trochę głupie pytanie ale kto nie pyta ten nie wie 😃

Jak podłączacie taką turbinkę i regulator w eaglu na schemacie tak aby potem w pliku board były obrysy turbiny wraz z wyprowadzeniami do połączenia regulatora ??

Ma ktoś może taką bibliotekę ?

*z tymi obrysami chodzi mi o takie jak np.do silników pololu 😃

pozdro Fajny artykuł pomocny dla początkujących już prawie wszystko się rozjaśniło 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma takich bibliotek. Ja stosuje pola lutownicze rozmieszczone w odpowiednich miejscach + rysuję na odpowiedniej warstwie obrys turbiny do wycięcia. Podejrzewam, że inaczej raczej nikt nie robi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.