Skocz do zawartości

Czujnik halla


janki150

Pomocna odpowiedź

Witam. Jestem nowym forumowiczem .Otóż chciałbym dowiedzieć się ,czy istnieje możliwość zbudowania powiedzmy linefollowera ,takiego który trasę miałby wyznaczoną załóżmy taśmą ,ale taką inną ,mianowicie taśmą samoprzylepną magnetyczną . Działa ona jak magnes ,wiadomo tyle że można ją rozwijać. Wiem że istnieją takie rozwiązania ,np. w fabrykacz różnych. Zastanawiam się w jaki sposób jest to sterowane , czy do odczytu trasy używane są właśnie czujniki halla ? Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. Może ktoś już coś takiego robił, albo wie jak to działa. Chciałbym coś takiego stworzyć , tylko nie bardzo wiem .Jak taki czujnik podłączyć i jak obsłużyć go za pomocą µC. Z góry dziękuję za uwagi i odpowiedzi.Pozdrawiam. 😉

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. to znaczy wydaje mi się ,że taśma działa jak magnes. Jest ona 2 biegunowa w zależności jaką stroną zostanie przyklejona. Sprawdziłem to i działa jak magnes. Wiem że w takim rozwiązaniu są użyte czujniki halla (halotrony) , i sygnały z nich puszczone są do układu sterującego. Nie wiem jakiego typu one są i jak działają ,dlatego pytanie moje w jaki sposób można ich użyć i obsłużyć w programie. Dziękuję za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak to nie jest? To dlaczego przykleja się do lodówki?

Co więcej, niektóre taśmy sa tak fajnie (poprzecznie) magnesowane, że na tej podstawie możnaby wyznaczać np. szybkość LFa.

Nie widzę problemu z taką implementacją trasy. Najczęściej taki cyfrowy (w sensie dwustanowy) czujnik Halla ma dokładnie takie samo wyjście jak czujnik optyczny. W najprostszym przypadku możesz wziąć gotowy schemat któregoś LFa z Forum i zmienić czujniki. Być może trzeba będzie lekko zmienić algorytm bo zmieni się polryzacja sygnałów (optyczny widzi białe poza trasą, Hall widzi samą trasę) ale to szczegół.

Jedyne cio to muisz zwrócić uwage na sposób magnesowania taśmy. Jeżeli będzie w poprzek (np. po lewej N po prawej S) to po środku może być miejsce, gdzie linie sił pola będą równoległe do podłogi i czujnik nastawiony na wykrtywanie ich pionowego ułożenia (jak na krawędziach) może nie działać. Z kolei jeśli będzie wzdłuż (paski NS na przemian) to czujnik będzie oddawał falę proostokątną zamiast stałego sygnału ale wszystko to jest do opanowania.

EDIT: pisaliśmy razem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki Marek1707. co do taśmy to jest raczej jednostanowa . ale jakby było inaczej to jak by się to miało w programie , jakby to była fala prostokątna ,jak to opanować 🤣 może jakiś pomysł masz. Dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że na tym etapie nie musisz się starać opanować wszystkiego na raz. Przede wszystkim wytłumasz nam skąd ten pomysł. Rozumiem, że wózki przemysłowe itd ale przecież nasze typowe LFy jeżdżą jednak po wyklejanej taśmie izolacyjnej. Czy magnetyczna to nie jest po prostu kłopot? Czy możesz ją wyklejać w łuki, zakręty itp?

Jeśli już jakąś taśmę znajdziesz, sprawdź dokładnie jak jest magnesowana i wtedy będziemy się zastanawiać. Zwykle w tak prostych aplikacjach informacja nie jest jakoś specjalnie zagrzebana w sygnale więc dość prostymi metodami (sprzętowymi lub programowymi) wykryjesz dowolne cechy sygnału na których Ci zależy.

W międzyczasie możesz przemyśleć sprawę detekcji wiedząc, że czujnik Halla działa tylko w jednej płaszczyźnie. Linie sił pola muszą przecinać - najlepiej prostopadle płaszczyznę czujnika a on wtedy oddaje sygnał. Jeśli jest "cyfrowy" dostajesz 0 lub 1. Jeśli analogowy - dostajesz napięcie odzwierciedlające wartość składowej prostopadłej. Narysuj sobie rozkłady linii sił pola w takiej lub innej taśmie i pomyśl nad optymalnym rozłożeniem czujników. Miłej zabawy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki Marku 😉 Przemyślę to wszystko na spokojnie.co do wyklejania taśmy to nie ma problemu. Robiłem to już,może nie jest taka elastyczna jak ta używana do LF ,ale można sobie poradzić. Na zakrętach jest ciężej ale można nacinać i układać.Pomysł na taki "wózek" bo takowy chciałbym zrobić podpatrzyłem w swoim zakładzie ,gdzie jeżdżą takie wózki transportując detale na linii montażowej.Wiadomo ,są to wózki profesjonalne zrobione przez firmy tym się zajmujące. Wózki to tak zwane AGV. budowa jest dość prosta,podwozie ,czyli rama prostokątna z 4 kółkami 2 tylne stałe i 2 przód skrętne. pod spodem po środku napęd .2 silniki i 2 koła zespolone razem i do tego wystający w przód tzw, zespół czujników czytających tą taśmę. zakręt ,jedno zwalnia drugie normal i na odwrót. drugi model podobny tyle że, jeden silnik napędowy zespolony z czujnikiem .Zwalnia i przyspiesza w zależności od stanu odczytanego z linii. O obrocie tutaj ,zespołu napędowego decyduje drugi silnik sprzężony paskiem zębatym z osią prostopadłą napędu. Jako sterownik logiki użyty S7-200. wykonawczy silnika to nie wiem 🙂🙂 no tak to po krótce i chaotycznie wygląda. Planujemy zrobić takie co wspólnie z kolegą z pracy. Pozdrawiam serdecznie .

Link do komentarza
Share on other sites

Marku, czy mógłbyś podać takich czujników (mogą być przemysłowe)? Aktualnie również zajmuję się tematyką AGV i czujnikami magnetycznym, niestety na magnesach kompletnie się nie znam, więc na porcję wiedzy (lub linki) również się nie obrażę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.