Skocz do zawartości

Macio

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

O rany 😃 myszka wymiata, właściwie to zadziwiłeś mnie pozytywnie użytymi silnikami. Jaką predkość dzięki nim osiągasz? Mam jeszcze pare pytan:

*jaki prześwit micromousa? Podobno we Wrocławiu labirynt pozostawiał wiele do życzenie, jaka jest Twoja opinia na ten temat?

*Dlaczego zdecydowałes uzyć się dwóch mostków? Ja w swoim LineFollower'rze mam 1, uzywam dokładnie tych samych silników i szczerze mówiąc nic specjalnie groźnego u mnie się nie dzieje.

* Proponuję usunąc resztki topnika 🙂

Gratulacje i pozostaje życzyć uMouse'a z turbinką 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Na trzecim filmiku robot osiąga 3m/s. Niestety nie sprawdziłem jaką prędkość maksymalną może osiągnąć. Aktualnie prześwit robota to około 2mm. Powiększyłem go specjalnie na zawody we Wrocławiu. Według regulaminu maksymalna różnica poziomu miała wynosić 3mm. Fajnie by było, żeby standardem był 1mm. We Wrocławiu robot podskakiwał na każdym łączeniu. Najlepiej jest to widoczne na filmie

. Mysz projektowałem od razu z dwoma mostkami, nie miałem jak sprawdzić czy jeden mostek będzie wystarczający. Wolałem umieścić go na zapas. Jeśli chodzi o topnik, to masz rację. Może do następnych zawodów 😋
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gratuluje chyba najszybszego MM w Polsce

Dobrze, że dodałeś słowo "chyba" 😃, poza tym prędkość to nie wszystko trzeba jeszcze pokonać labirynt na speedrun'ie. Widziałem mm pewnej osoby i radzi sobie znacznie lepiej z labiryntami 😃.

Macio, gratuluję udanego mm, dlaczego w taki sposób rozwiązałeś montaż enkoderów, skoro są dostępne silniki 10:1 z ośką z tyłu i można tam osadzić magnes do enkodera.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre,

Zamontowanie enkoderów obrotowych z magnesami na osiach silników powodowałoby poszerzenie całej konstrucji, więc zdecydowano się na użycie enkoderów liniowych wraz z odpowiednimi magnesami. Wykorzystane enkodery AS5304 oraz zamocowane magnesy na kołach robota przedstawiono na rysunkach poniżej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze, że dodałeś słowo "chyba" 😃 , poza tym prędkość to nie wszystko trzeba jeszcze pokonać labirynt na speedrun'ie. Widziałem mm pewnej osoby i radzi sobie znacznie lepiej z labiryntami 😃 .

Przecież labirynt został pokonany.

Link do komentarza
Share on other sites

Rapidowi udało sie zrobić speed runa, niestety już poza konkursem po jakiejs poprawce w kodzie. O ile pamiętam niecałe 14s

Według regulaminu maksymalna różnica poziomu miała wynosić 3mm. Fajnie by było, żeby standardem był 1mm.
Wg. regulaminu, ale w rzeczywistosci myslę ze był ponizej milimetra. O ile nikt nie kopnął, nie oparł się etc... Uwierz, ułożenie tych płyt tak żeby było równo to koszmar
Link do komentarza
Share on other sites

Schemat podłączenia dalmierzy skopiowany dokładnie z robota MIN7. Różnią się tylko wartości rezystorów. Zasięg czujników do około 20cm. Od 10cm spada dokładność, ale wykrycie ścianki nie stanowi problemu.

Wg. regulaminu, ale w rzeczywistosci myslę ze był ponizej milimetra. O ile nikt nie kopnął, nie oparł się etc... Uwierz, ułożenie tych płyt tak żeby było równo to koszmar

Labirynt nie był dostępny przed zawodami, dlatego trzeba było się przygotować na najgorszy przypadek.

Link do komentarza
Share on other sites

Świetny robot! Dobre rozwiązanie z tymi enkoderami, przez co robot mieści się na ukos.

Zastanawia mnie tylko, dlaczego lipo umieszczasz centralnie nad silnikami, skoro piszesz, że jednym z założeń był niski środek ciężkości - lepiej lipole dać chyba przed i/lub za silnikami.

No i tą naklejkę na buzzerze możesz zdjąć 😃 Jest potrzebna tylko w przypadku maszynowego montażu elementów i późniejszej fazy mycia;) Bez naklejki chyba powinien być głośniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

MatManiak, akumulatory umiejscowione w osi obrotu pozwalają na zmniejszenie momentu bezwładności konstrukcji, przez co może szybciej skręcać. Kolejnym pozytywnym następstwem tegoż jest zwiększenie nacisku na kołach -> zwiększenie przyczepności.

Super myszka, ale rzeczywiście pasowałoby ją umyć. I muszę przyczepić się do pcb enkoderów - są okropne 😋 Co to za laminat?

Link do komentarza
Share on other sites

MatManiak, akumulatory umiejscowione w osi obrotu pozwalają na zmniejszenie momentu bezwładności konstrukcji, przez co może szybciej skręcać. Kolejnym pozytywnym następstwem tegoż jest zwiększenie nacisku na kołach -> zwiększenie przyczepności.

Jak jeden aku dasz przed silnikami a drugi za silnikami, to nacisk na koła będzie taki sam (w przybliżeniu), a zmieni się środek ciężkości. No ale fakt - zapomnialem o bezwładności podczas skręcania - masz rację. Suma sumarum coś za coś 😉

Super myszka, ale rzeczywiście pasowałoby ją umyć.

Fakt 😅 To lepiej nie zrywaj tej naklejki na razie 😋 Pamiętej, że jak użyłeś innego topnika niż "no clean", to pozostawienie go na płytce, niekorzystnie na nią wpływa.

Link do komentarza
Share on other sites

Naklejka na buzzerze została właśnie dlatego, że płytki jeszcze nie wyczyściłem. Jeśli chodzi o płytki na enkodery to są to stare płytki z robota Wariat. Aktualnie czekam na nowe płytki, zamówione w Satlandzie. Po ich zamontowaniu pewnie wyczyszczę płytkę. Więcej zmian mechanicznych nie przewiduję.

Jeśli chodzi o baterie to niestety nowy żyroskop zajął mi trochę miejsca z tyłu. Nad stałym miejscem na baterie pomyślę dopiero po zamontowaniu nowych enkoderów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.