Skocz do zawartości

Sterowniki BA6418 - obciążenie [pilne]


DeadWolv

Pomocna odpowiedź

Witam,

Chciałbym się jak najszybciej dowiedzieć czy sterownik BA6418 da rade uciągnąć 2 takowe silniki http://allegro.pl/silnik-z-przekladnia-hl149-dc-6v-21-1-gw-tanio-i2964429743.html (Sprzedający: goldtech; Tytuł: SILNIK Z PRZEKŁADNIĄ HL149 DC 6V 21:1 GW TANIO)

Ponieważ jak wiadomo robię zdalnie sterowaną platformę/ MiniBota na tym układzie http://ep.com.pl/files/2138.pdf i nie jestem pewien czy dany sterownik wytrzyma obciążenie dwóch silników podłączonych równolegle. Jeżeli okaże się, że sterownik nie wytrzyma takiego obciążenia to wtedy, będę musiał zbudować mocniejszy sterownik.

Bardzo zależy mi na czasie, ponieważ muszę to wiedzieć maksymalnie do jutra rana.

Z góry dzięki 🙂

PS. Proszę, oto link do sterownika http://sklep.avt.pl/p/pl/485849/uklad+scalony+ba6418n.html

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem noty katalogowej czytac nie umiesz ? Ten mostek ma wydajnośc 700mA a silniki biorą 210mA maks na szt. Tak więc przy dwóch robi się 420mA więc masz Duuuuży zapas...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Tolo 🙂 O nocie katalogowej pomyślałem juz po napisaniu tego postu. Po prostu to była spontaniczna decyzja żeby zapytać się na forum o ten sterownik, bo jestem w trakcie zamawiania elementów do tej platformy i właśnie zaczynałem się martwić o ten sterownik, czy aby napewno wytrzyma. Ale ok dzięki 😃

Temat do zamknięcia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pierzchan, silniki jak i cały układ zasilane będą ogniwem 6V 1,5A (Made in MEXICO, bardzo wytrzymałe ogniwa), więc nie powinienem spalić sterownika. Poza tym napęd będzie na 4 koła więc wątpie aby nastąpiło zatrzymanie wału silnika, no chyba że będę chciał zdobyć mount everest tą platformą, ale przy normalnym użytkowaniu to napewno tak się nie stanie. Obudowa będzie wykonana z lekkiego spienionego PCV, także robocik nie będzie ciężki. Najwięcej to będą ważyć same ogniwa i dlatego myślałem, aby zasilić tą platformę dwoma ogniwami 3,7V 2800mA polimerowe, ale doszedłem do wniosku że polimerki zostawię sobie do mniejszych robocików autonomicznych.

Link do komentarza
Share on other sites

Mimo wszystko 700mA na 2 silniki to mały zapas. Dajmy na to, że szczytowo te silniki będą pobierać około 1A. Te drivery mogą nie wydolić przy nagłej zmianie kierunku na max PWM i pójść z dymem - w momencie startu silnik pobiera bardzo duży prąd, bliski prądowi przy zatrzymanym wale, a przy zmianie kierunku może nawet dwukrotnie większy. Radziłbym wziąć coś o solidniejszej wydajności prądowej, np moduł z TB6612 - jeden na 4 HL149 powinien dać radę w zupełności.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm a może moduł: DRV8833, tańszy i prąd ciągły 1,2A, więc troszkę lepszy od TB6612. Ogólnie kupno takiego sterowania nie jest złym rozwiązaniem, lecz już zamówiłem paczke ze sterownikiem BA6418. Dopóki nie zdobędę silników to uzyje zwykłych silniczków DC do testów. Fakt, jest ryzyko że sterownik nie wytrzyma HL 149, ale cóż, jak już je kupiłem to spróbuje, może akurat wytrzymają to obciążenie. Jeżeli pójdą z dymem to po prostu kupie jakiś sterownik z BOTLAND-u 🙂 Narazie czekam na elektronike do zdalnego sterowania, na kodery, dekodery, moduły. Jeżeli aparatura zadziała poprawie, to wtedy będę się martwił o sterowniki czy też o PWM, ponieważ z moimi kołami i momentem obrotowym silników to robocik będzie mi "zasuwał" 80cm na sekundę, więc troche za dużo, ale to się jeszcze okaże jak będzie w praktyce.

[ Dodano: 26-01-2013, 13:11 ]

Przepraszam, podałem zły link do aparatury sterującej. Poprawny link do układu, któru buduje: http://ep.com.pl/files/2138.pdf. Można powiedzieć, że schemat prosty, względem innych aparatur zdalnie sterowanych. Tylko moduły i dekodery troche kosztują, ale ważne że zasięg kilkadziesiąt metrów i 4 niezależne kanały 🙂 A tak apropo aparatury, zworami J1 w naajniku i odbiorniku mogę sobie kodować coś w stylu częstotliwości? W sensie że mogę zbudować kilka takich samych układów, i jednocześnie mogę używać dwóch aparatur, nie zakłócając nawzajem częstotliwości, Czyli w jednym nadajniku i odbiorniku ustawiam powiedzmy zwory na pierwsze piny, a w drugiej aparaturze ustawiam zwory na drugie piny i wtedy mogę mieć 8 kanałów, prawda?

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie, okazało się że sklep AVT nie posiada narazie sterowników BA6418 i dlatego chciałbym albo zamówić jakiś zamiennik BA6418 (jakąś mocniejszą werjsę), albo kupić na Botlandzie sterownik DRV8833 http://botland.com.pl/silnikow/546-dwukanalowy-sterownik-silnikow-drv8833-modul.html I moje pytanie brzmi, czy polecacie ten sterownik? Bo w sumie prąd ciągły 1,2A a chwilowy 2A to raczej wystarczy 🙂

Czekam na odp 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.