Skocz do zawartości

Głuptak ver.0.1


Pomocna odpowiedź

Hmm... od czego tu zacząć. Chyba od "HELLO FORBOT.PL!", ponieważ jest to mój pierwszy post na tej stronie. Forbotem interesuję się od dawna, lecz ostatnio dopiero pomyślałem "gościu, skończyłeś drugi rok studiów, a jeszcze nie stworzyłeś niczego, co jeździ, świeci i brzęczy naraz". No i tak zacząłem tworzyć Głuptaka:) Jest to mój pierwszy projekt, dosłownie odkrywanie jak elektronika wygląda w rzeczywistości, a nie tylko na papierze. Głuptak z założenia ma być platformą która będzie zmieniać swoje przeznaczenie: na początek jedynie Atmega8, stabilizator napięcia 7805 kilka switchy i tranzystorów, ma to napędzać dwa silniczki DC. Świadom jestem prostoty (czy banalności) tego "robota", no ale od czegoś trzeba zaczynać.

Schemat:

Kod:

#define F_CPU 1000000L

#include

#include

int main()

{

DDRD = 0xFF;

DDRC = 0xFF;

PORTC = 0x00;

while(1)

{

PORTD = 0x03;

if(bit_is_set(PINC, 0)) //switch pierwszy rusza diodę D4 i silnik D0

{

PORTD = 0x05;

_delay_ms(2200);

}

if(bit_is_set(PINC, 1)) //switch drugi rusza diodę D5 i silnik D1

{

PORTD = 0x0A;

_delay_ms(2200);

}

}

}

Wszystko z nim było cacy, puki zamiast diod do testowania sygnałów użyłem serw (przerobionych wg. instrukcji z tej strony). Na diodach wszystko działało tak, jak sobie życzyłem, czyli jazda wprost, i zależnie od wkliknięcia switcha obrót. A silniki... przez większość czasu robot jedzie prosto 😃 ale często samowolnie kręci (wykonują się obroty zgodnie z wgranym kodem, lecz bez inicjacji switchem- samowolnie!), a stabilizator mocno się grzeje.

Czy ktoś mógłby mi pomóc? Z góry przepraszam za popełnione błędy: jedyne co potrafię, to programować w C++, o Atmegach przeczytałem kilka podręczników, a o Eaglu tutki, lecz sąto dalej pierwsze moje kroki w tej dziedzinie:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Silniczki to serwa, Tower Pro SG-92R Mini 2,5kg. A baterie to dwie z nokii, spięte szeregowo, po naładowaniu dają około 8.2 V.

Pomierzyłem multimetrem prąd pobierany przez jeden silniczek: jest to ~130mA w stanie jałowym, a przy zblokowaniu powyżej 200mA. Ile konkretnie miernik nie chce pokazać🙁

Link do komentarza
Share on other sites

orelll, prawdę mówiąc masz albo źle podłączone wszystko, albo źle narysowałeś schemat.

Brakuje rezystorów na bazach, poza tym podłączyłeś bazy do zasilania, a kolektor tranzystora do pinu mikrokontrolera. Powinno być inaczej. Emitery do minusa, silnik do plusa zasilania a drugi pin silnika do kolektora tranzystora, baza przez rezystor do pinu mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

Uuups, rzeczywiście, byk jak stodoła. W rzeczywistości nie pomyliłem baz z kolektorami, schemat schrzaniłem. A z tym silnikiem wpiętym między kolektor a zasilanie to rzeczywiście lepszy pomysł. Dzięki za pomoc;)

PS. Rezystorki pominąłem, bo wtedy silniki nie startują. Gdy go ruszę, to się kręci, ale po zblokowaniu już nie rusza.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie masz żadnych kondensatorów przy mikrokontrolerze, AVCC i AGND niepodłączone. Wypadałoby również dać kilkanaście uF przed i za stabilizatorem. Brak jakichkolwiek rezystorów w bazach tranzystorów. Nóżka RESET wisi sobie w powietrzu. Nie dziw więc, że Głuptak głupieje.

Link do komentarza
Share on other sites

To znaczy, że tranzystory albo zasilanie mają za małą wydajność prądową.

Ja bym raczej powiedział, że bateria ma duży opór wewnętrzny(w końcu to od komórki) zmierz prąd zwarcia to się dowiemy 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Przydałoby się piny od switchy ściągnąć rezystorami do masy - tu masz swoje "widma".

Raczej do plusa 😋, switche podłącza się do masy a podciąga albo zewnętrznym rezystorem do plusa, albo programowo. Do tego powinien być jeszcze rezystor, spójrz na mój schemat, to jest prawidłowe podłączenie switchy:

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie zaktualizowałem schemat wg. Waszych sugestii. Jest on lepszy?🙂 A. Rozumiem, że te kondensatory mają za zadanie dodatkowe eliminowanie tętnień, niestałości prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.