Skocz do zawartości

Dioda na podczerwień


Sverre

Pomocna odpowiedź

Mam taką sprawe co do sterowania robocika na podczerwień, nie wiem jak to zrobic.np.

załuzmy ze w nadajniku bedzie przycisk który bedzie włączał diode w odbiorniku. wszystko na podczerwien. i własnie nie iwem gdzie tą diode na podczerwień umieścic i jak to zrobic.moze napisalibyscie mi lub pokazali to na obrazku.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Popraw błędy, poprawna polszczyzna nie boli.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po pierwsze- fotodioda, tak jak dioda led, nie "widzi"[świeci- wypadku led'ow] całą swoja powierzchnią- niestety;) wiec pionowe jej umieszczenie nic nie da

Po drugie, a nawet po przed pierwsze, do podczerwieni używa się głownie wyspecjalizowanych odbiorników podczerwieni na 36kHz takich jak SFH5110 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jeśli chodzi o komunikację między rojem małych robotów to radio... chyba nic by z tego dobrego nie wyszło. A zlutować 4 diody to żaden problem. No i przy radiu większe koszty, rozmiary i wydaje mi się, że ogólnie to ciężko obsłużyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze nie diody, a scalone odbiorniki podczerwieni, po drugie, może się okazać, że i 4 to za mało.

Twierdzisz, ze komunikacja radiowa nie nadaje się do komunikacji między rojem robotów??

Link do komentarza
Share on other sites

Nie nie twierdzę. Poprostu nie wyobrażam sobie wepchnięcia modułów radiowych do małych robotów (aaa, moja pomyłka w wyższm poście - chodziło mi o rój małych robotów). Bałem się też o interferencję, ale przy podczerwini też to raczej by występowało. Może troszkę przesadziłem 😳 . I chodziło mi o proste i tanie zastosowania.

I racja - scalone odbiorniki podczerwieni. Ale cztery umieszczone na górze robocika, na takiej mini wieżyczce, skierowane we wszyskie strony na mniejsze odległości chyba by wystarczyły.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem pewien czy w robotach są takie same odbiorniki jak w telewizorze ale tam nie trzeba "celowac" pilotem idealnie w 😋 scalony odbiornik podczerwieni 😋 jeżeli się mylę i są to dwie inne bajki to proszę mnie poprawic.

Link do komentarza
Share on other sites

Owszem stosuje się takie same odbiorniki, ale to wynika z tego w jaki sposób ten sygnał z pilota wychodzi, to jest specjalna modulacja. Wszystko zależy jeszcze od mocy diody itd.

Podczerwień naprawdę nie jest taka fajna do przesyłania danych, co najlepiej widać w wypadku telefonów komórkowych- gdyby była taka fajna, nie wprowadzali ny BT 😉

Link do komentarza
Share on other sites

To są dwie różne sprawy, czułość czujników TSOP jest (wg moich testów) kilkakrotnie większa od odbiorników w sprzętach (pilot od jakiejś wieży Philipsa, przy TSOP'ie można skierować pilot w dowolną stronę, a w wieży trzeba bezpośrednio w odbiornik). No i w dodatku podczerwień jest tania i przyjemnie się z nią współpracuje (zwłaszcza w Bascomie, pilot Philipsa 🙂 i Getrc5 bardzo łatwo obsłużyć).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.