Skocz do zawartości

STM 32 - środowisko do programowania, wątpliwośći...


yh1198

Pomocna odpowiedź

Witam,

jestem początkującym w tym temacie, poczytałem na różnych forach dyskusyjnych i tak do końca nie wiem na jakie srodowisko (myslę, że na razie z bezpłatnych) do programowania wybrać? może nie srodowisko, a pojedyńcze programy... ?

proszę doradźcie....

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A ja mam pytanie zdeczka inne niż temat, ale też o STM'ach:)

Jak wygląda sprawa nauki STM32? Tzn ile czasu zajmie w miarę ogarnięcie tego, czyli adc, uart, gpio itp.? Czasu codziennie nie mam zbyt wiele, ale powiedzmy, że ok 1h by było, może trochę więcej. No i oczywiście jakieś doświadczenie z AVR jest.

Mam płytkę Discovery z cortex-M0. Duża jest różnica między m-0, a M3 lub M4? Bo z tego co się orientuje, sprzętowa obsługa enkoderów jest od wersji M3 lub M4.

Link do komentarza
Share on other sites

Brzmi zachęcająco 😃

A jak wygląda sprawa z lutowaniem i płytkami "żelazkowymi"? Czy raczej w firmie zamawiać?

Wiem, że grot minifala jest super do tego + topnik porządny. A zwykłym grotem ktoś lutował?

Link do komentarza
Share on other sites

stm32 nie są specjalnie trudne i jest do nich pełno dokumentacji i przykładów.

Jedna "upierdliwość" w stosunku do atmegi to w niej na starcie jest wszystko włączone (wszystkie peryferia), a w stm32 odwrotnie - na starcie wszystko (włącznie z gpio) jest wyłączone i kilka razy się na tym naciąłem.

Co do lutowania to z zelazkiem dasz radę. Koniecznie zakup plecionkę miedzianą do odsysania nadmiaru cyny (jak połączą się dwie nóżki). Na dłuższą metę płytki zamawiane są bezwzględnie lepsze ( lepsza dokładność, jest soldermaska / opisy no i metalizacja, jak zarabiasz to za niewielkie pieniądze można dostać płytkę nad którą byś siedział kilka h... o przelotkach pod scalakami itp. nie wspomnę )

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dziękuję za dotychczasowe odpowiedźi. Idąc dalej wyczytałem, że "... Środowisko nie jest przywiązane do kompilatora, CooCox proponuje dwa do wyboru. Kompilator instaluje się oddzielnie samemu z gotowego pakietu instalacyjnego ..."

Jakich kompilatorów użyć, gdzie je znaleść?

Podczas najbliższych dni wolnych, chciałbym je sobie zainstalować.

Link do komentarza
Share on other sites

yh1198, szczerze mówiąc nigdy się w tym nie orientowałem. Zawsze ściągałem CooCoxa + toolchain do STMów i śmiga całość 🙂

Do tego, na początek książka STM 32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C i można zaczynać. Ja właśnie tak zaczynałem rok temu i sobie chwale.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź, cytowaną książkę mam. CooCoxa znalazłem skad sciagnąć, natomiast toolchain-a do STMów - skąd?

Z góry dziekuję za odpowiedź.

[ Dodano: 08-11-2014, 08:35 ]

Proszę o podpowiedź, jak wyglada sprawa z toolchain-em do STMów?

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączę się pod temat - jakie poleciacie IDE na linuxa? Coocox pomimo tego, że jest oparty o eclipse, nie jest przekompilowany na pingwina (sic!). Bawił się ktoś w stmy pod linuchem?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja pod windowsem używam Eclipsa (Luna), pod linuxem też powinien śmigać.

Używałem tego:

http://promikro.com.pl/wp-content/uploads/2013/04/stm32-beginning-full-images.pdf

i tego:

http://www.freddiechopin.info/pl/artykuly/35-arm/59-arm-toolchain-tutorial

Formułki dla programatora (pasują pod ST-Linka) : http://www.distortec.pl/download

i kilka godzin szperania.

Co do toolchaina to: https://launchpad.net/gcc-arm-embedded/+download

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.