Skocz do zawartości

Pierwsze wrażenie z Raspberry Pi A+ (KONKURS)


Treker

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Niedawno informowałem Was o najnowszej wersji Raspberry Pi A+. Dzięki  ematador  trafił do mnie egzemplarz testowy tego komputerka.O programowaniu i uruchamianiu RPI napisano już wiele. Dlatego wpis ten opisuje jedynie moje pierwsze wrażenia związane z nową wersją płytki. Przy okazji otrzymałem dwa RPI A+ do rozdania. Szczegóły w rozwinięciu wpisu!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie to mniejsze rozmiary nie przyćmiewają dwóch istotnych minusów:

- brak złącza LAN (jednak znacznie pewniejsze połączenie niż po WiFi)

- 256MB RAMu zamiast 512MB

Rozumiem, że głównym celem RPi jest utrzymanie niskiej ceny, ale na starcie parę lat temu zawojowali rynek. Obecnie wolny procesor i mała ilość pamięci w porównaniu z szeroką ofertą konkurencji (choćby BananaPi co by nie szukać daleko) stawia tę wersję pod znakiem zapytania.

Posiadam wersję B i do moich celów mi wystarcza, ale A+ bym nie kupił. Do domowej automatyki brakuje LANu, do XBMC już wersja B jest za słaba, A+ raczej się nie nada. Pozostają mniejsze projekty z zakresu DIY.

Link do komentarza
Share on other sites

Jednak są też rozwiązania, w których brak Ethernetu jest zaletą. Na przykład w konstrukcjach mobilnych. Brak interfejsu oszczędza nam miejsce i trochę prądu 🙂 Faktem jednak jest, że Raspberry ma teraz sporo ciekawej konkurencji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

RPi ma inny, ale rowniez duzy plus. Posiada duzo dokumentacji, tutoriali, gotowych modulow i wsparcia w sieci.

Na pewno sa plytki z nowoczesniejszymi procesorami, super peryferiami. Problem jest inny - czy znajdziemy do tego sterowniki? Czy jestesmy zdani na wlasne sily. Trafilem na ten problem "odzyskujac" podzespoly z netbooka. I musze przyznac ze to nie zawsze tak prosto jak sie wydaje. W przypadku "starszych" platform jak RPi czy Beagle na wiekszosc problemow juz ktos wpadl, a czesto nawet je rozwiazal.

.

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne, zgadza się. Na pewno RPi ma największą społeczność z tanich systemów wbudowanych. Odroid też już jakiś czas jest na rynku (inne modele). Czytałem, że nie jest źle, ale to tylko zasłyszane szepty - nic sprawdzonego.

Link do komentarza
Share on other sites

Odroid C1 ma jeden minus. Strasznie się grzeje. Poza tym maszynka naprawdę wydajna, kończę własnie testy porównawcze C1 <> RPi2 <> BPi PRO

A+ jest najlepsza do budowania mobilnych robotów. Jeśli ktoś bardzo potrzebuje sieciówki to można podłączyć przez usb.

Największą zaletą RPi jest społeczność i dokumentacja 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.