Skocz do zawartości

Składam drukarkę 3D - Jelwek Prusa i3 - #2


Komentator

Pomocna odpowiedź

Dobra wiadomość! Udało mi się załatwić rabat na drukarki Prusa i3 firmy Jelwek. Kupując z mojego polecenia będziecie mogli zaoszczędzić 30zł - w sam raz na 0,5kg filamentu albo podkładkę BuildTak 🙂 Osoby zainteresowane mogę się ze mną kontaktować przez PW 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam, że podczas III edycji zawodów ROBO~motion w Rzeszowie (25 kwietnia), będziecie mogli na żywo zobaczyć drukarki Jelwek w akcji 🙂 Szykujemy dla Was jeszcze coś zupełnie ekstra, ale o tym innym razem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam pytanie co do tego podgrzewanego stołu. Orientujecie się czy dałoby się go wykorzystać do podgrzewania laminatu na płytki drukowane w metodzie termotransferu ?

Obecnie płytki robię na starym żelazku, ale nie jest to jakieś super wygodne, i zastanawiam sie nad zastosowaniem takiej płyty grzejnej, ale nie znalazłem nigdzie jej parametrów elektrycznych, prąd, napięcie, no i gdzie jest czujnik temperatury ?

Link do komentarza
Share on other sites

większość tzw. heat-bedów to pcb ze ścieżką o odpowiedniej długości. Najpopularniejsze są na 12V i mają ok. 1.5R, czyli płynie przez nie prąd o natężeniu ok. 8A.

Czujnik umieszcza się na samym środku takiej płyty (mają otwór).

Do termotransferu raczej to się nie nada. Ja swój heat-bed zasilam transformatorem toroidalnym ~350VA i nagrzewa się ona do ok. 110 stopni C. Do termotransferu potrzebne jest ze 150-170 stopni.

IMHO lepiej kupić laminator i wymienić w nim termostat. Ja mam taki z Juli za ok. 60-70zł i daje rade. Czasami zacina się na płytkach 1.5mm, ale pomagając ręką płytka przechodzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nic trudno pozostaje mi skombinować sobie jaką płytę AL i osadzić w niej z 4 grzałki patronowe na 230V, po środku czujnik PT100 i sterować tym jakim TROLEM.

Ale jest firma co robi grzałki płaskie. Ostatecznie wywalić z płyty żelazka którą mam bimetaliczny termostat, wsadzić tam PT100 i sterować tym elektronicznie, albo na żywca regulatorem mocy. 😮 Tego nie próbowałem to może być rozwiązanie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

(...już pisałem w tym dziale, ale dalej się męczę z tym tematem, więc odgrzeję jeden z wątków...)

-> Czy istnieją jeszcze w sprzedaży takie KIT-y, które po rozpakowaniu wyglądają tak jak ten JELWEK?

obraz.thumb.png.a15a6f7e548129092805f15a13f9139f.png

Dla mnie to imponujący widok i chciałbym się wziąć za coś takiego.
Ale wszystko na co trafiam w necie, to opisy z roku około 2015 albo wcześniejsze. KIT-y (DIY) chyba odeszły do lamusa i współcześnie to tylko Anet, Ender, Anycubiq i Prusa - gdzie w sumie nie ma co składać.
Ale nie chciał bym też zestawu, w którym tygodniami po jednej części sprowadzał bym z AliExpress. Takie coś jak na zdjęciu powyżej było by ideałem.

Link do komentarza
Share on other sites

@enikan Oczywiście nadal są dostępne kity do samodzielnego montażu - przykład to (drugie zdjęcie w galerii zdjęć produktu):

https://botland.com.pl/drukarki-3d-prusa/14334-drukarka-3d-oryginalna-prusa-i3-mk3s-zestaw-do-samodzielnego-montazu-8594173670044.html

Prusa I3 nie należy może do najniższej półki cenowej, ale cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@wn2001 Dzięki.

Widziałem tą Prusę, ale nie wiedziałem że jest już dostępna, sprawdzałem to od grudnia i ciągle było 0 na stanie.

Tylko teraz dziwi mnie, że jej stół to 250x210. Zakodowało mi się, że ma 220x220 przez co ją pomijałem, bo marzą mi się wydruki nieco większych obudów itp...

Co do ceny to faktycznie nie należy do najtańszych. I to właśnie mnie powstrzymuje od zakupu. Ale przemyślę to jeszcze, tymczasem dzięki za przypomnienie...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, enikan napisał:

marzą mi się wydruki nieco większych obudów itp...

Jasne, tylko dodam, że tak duże wydruki są bardzo trudne - ryzyko podwinięcia/odklejenia/popsucia wydruki rośnie nieproporcjonalnie szybko wraz z finalnymi wymiarami 🙂 Bardziej skłaniałbym się ku dzieleniu takowego modelu na fragmenty i późniejsze ich skręcenie/sklejenia. Powiedziałbym (Kolega @Treker też o tym kiedyś pisał), że do 90% wydruków wystarczyłby stół 10x10cm 😉 Oczywiście warto mieć większy stół - wówczas możesz np. drukować więcej drobnych elementów naraz lub od czasu do czasu wydrukować coś dużego - ale musisz pamiętać, że im większy wydruk, tym lista potencjalnych problemów jest dłuższa 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@wn2001 Niestety racja i już tego doświadczyłem na pożyczonym sprzęcie. Ale żyję nadzieją, że jednak z czasem doszedł bym do takiej wprawy, że na filamencie typu PLA, udało by mi się wydrukować coś podłużnego, płaskiego...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, enikan napisał:

udało by mi się wydrukować coś podłużnego, płaskiego...

Ja powiem tak: jak przestaniesz słuchać Dobrych Rad Wujków™ i zaczniesz drukować jak trzeba (szkło a nie Najnowsza Patentowana Super Podkładka Pod Drukowanie, porządny środek adhezyjny a nie Super Wynalazek Zamiennik Dla Dimafixa, odpowiednia temperatura stołu a nie "najlepiej na zimnym stole") to nie ma szans żeby coś się podwinęło - szczególnie na PLA. Wręcz przeciwnie - czasem możesz mieć problemy ze zdjęciem wydruku 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak  patentowanych podkładek nie stosowałem, ale mój Anycubic ma na stole specjalną powłokę i kiedy stół jest ciepły to trzyma jak imadło, a po wystygnięciu puszcza i nie trzeba nic odrywać, także są też dobre patenty, nigdy nie musiałem kombinować ze środkami adhezyjnymi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

 

Dnia 18.02.2021 o 19:33, wn2001 napisał:

Jasne, tylko dodam, że tak duże wydruki są bardzo trudne - ryzyko podwinięcia/odklejenia/popsucia wydruki rośnie nieproporcjonalnie szybko wraz z finalnymi wymiarami 🙂 Bardziej skłaniałbym się ku dzieleniu takowego modelu na fragmenty i późniejsze ich skręcenie/sklejenia. Powiedziałbym (Kolega @Treker też o tym kiedyś pisał), że do 90% wydruków wystarczyłby stół 10x10cm 😉 Oczywiście warto mieć większy stół - wówczas możesz np. drukować więcej drobnych elementów naraz lub od czasu do czasu wydrukować coś dużego - ale musisz pamiętać, że im większy wydruk, tym lista potencjalnych problemów jest dłuższa 🙂

 

Duże wydruki nie są problemem nawet w ASA, PET-G, wystarczy sobie zakloszować drukarkę.

Wrzuć w googla: ikea lack [ender/prusa/anet] enclosure

stolik za 25zł świetnie się nadaje do tego, ale też można zrobić coś podobnego z innych materiałów.

 

Edytowano przez polihedron
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 18.02.2021 o 19:47, ethanak napisał:

szkło a nie Najnowsza Patentowana Super Podkładka Pod Drukowanie

Ciekawe jakich Ty słuchałeś wujków, że Ci przeszkadza ta "podkładka" czyli integralna część każdej drukarki ze stajni Prusa?

Do takiej "podkładki" (zwanej płytą ze stali sprężynowej gładkiej) i standardowych filamentów jak PET-G czy też PLA nie potrzebny jest żaden klej oraz żadna szpachelka do zdejmowania. Wystarczy zrobić kilka wydruków, żeby nie myśleć o żadnej tafli szkła. Płyta teksturowana jest już bardziej wymagająca, co nie zmienia dużej przydatności rozwiązań zastosowanych przez Prusa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.