Skocz do zawartości

Składam drukarkę 3D - Jelwek Prusa i3 - #2

Pomocna odpowiedź

Nie myślałeś o tym, aby założyć taką opaskę zaciskową na wężyk pełniący rolę sprzęgła?

Obrazek

Powinna ona zmniejszyć ryzyko ewentualnego "poślizgu" i "zgubienia kroków".

Dobre też są wężyki do pneumatyki, np. FESTO. Bardzo trwałe rozwiązanie. Na zdjęciach nie widać, ale jeżeli śruba pociągowa porusza się w plastiku, to i tak szybko dostanie to luzów, chyba że jest tam zatopiona nakrętka ? Aż dziw bierze że w zestawie za 1900zl nie ma sprzęgieł do wałków, przecież to prosta tulejka z dwiema śrubami. No chyba że sprzegla trzeba sobie wydrukować samemu 😉❓

jelwek_7.jpg

Ogólnie drukarka bardzo ciekawa, ale ja bym w niej zastąpił elementy plastikowe aluminiowymi, wtedy będzie trwalsza w eksploatacji.

Można w ogóle dostać takie małe cybanty? Bo ja nigdy nie widziałem.

BlackJack, jedno z głównych założeń Reprapów było taki, że potrafią się "wzajemnie" drukować, czyli że kolega mający reprapa może wydrukować Ci części do Twojego. Poza tym, jakby te elementy były aluminiowe to całość byłaby jakieś 2 razy droższa.

Można w ogóle dostać takie małe cybanty? Bo ja nigdy nie widziałem.

Jak są takie małe wężyki to i zaciski do nich będą. To są zbrojone węże do powietrza-wody, w pracy takimi podpinamy wodę do chłodzenia form wtryskowych, tylko ø większe, i na końcu mamy szybkozłączki.

Ale nie polecałbym tam Cybantów wkładać, lepiej utoczyć sobie metalowe sprzęgło.

Co do ceny jak by było aluminowe. 2450zł od vellemana

gallery_K8200.jpg?lm=1396271131

Gdzie nie spojrzę, to K8200 Vellemana kosztuje ponad 2800zł, tylko w sklepie AVT w promocji znalazłem za lekko ponad 2500. Więc różnica cenowa jest, i to spora.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mi się wydaje czy części tej drukarki też są wykonane metodą druku 3D ?

Jest dokładnie tak jak mówisz - wspomniałem o tym w tekście 🙂 Wszystkie wydruki są dość mocne, postaram się przeprowadzać jakiś test w tym zakresie.

Kilogram materiału do druku kosztuje 60-80zł brutto. Do tego koszt prądu trzeba doliczyć.

Grabki, jak do tej pory nie było takiej potrzeby.

Kilogram materiału do druku kosztuje 60-80zł brutto.

Ale warto dodać, że cena cały czas powoli maleje. Jakiś rok temu trzeba było dać minimum 100 zł za kilogram filamentu ABS, a PLA było dosyć trudno dostępne 😉 Pokazuje to jak ładnie rozwija się domowy druk 3d. Myślę, że coraz częstsze w domach zaczną też być drukarki SLA. Żywica fotoutwardzalna na razie jest strasznie droga, ale to tylko kwestia czasu. Dobre byłyby z tego przekładnie do robotów (bardzo ładne detale drukują).

Ceny spadają, to fakt. Ostatnio się zdziwiłem jak znalazłem drukarkę 3D Dremel. 999$, bez żadnego składania itp. problemów. Co o niej sądzicie? Znacie może jakiegoś polskiego dystrybutora?

OldSkull, kontaktowałem się z centralą Dremela zaraz po premierze. Produkt aktualnie nie jest planowany na rynek polski i nie jest znana data jego premiery u nas 🙁

Marooned, 23% to oczywista oczywistość 😉 cło nawet nie wiem jakie jest na drukarkę. Tutaj bardziej chodzi o to, że do firmy wraz paroma osobami narzekamy, że nie ma drukarki, a co chwila ktoś coś drukuje i płaci za to chore pieniądze. Dlatego właśnie musiałaby być bezobsługowa (w sensie: wrzucasz projekt i drukujesz, bez regulowania, dokręcania itd.) oraz w miarę możliwości od polskiego dystrybutora (mniej formalności a w razie czego gwarancja). No i dość tania, aby w ogóle móc ją przepchnąć. Drukowali by i tak inżynierowie, więc ludzie znający się w CADzie.

Racja, racja. Akurat z Amazona to rzeczywiście VAT (i może cło).

A co do polskiej ceny, to nadal aktualna (np. w porównaniu z Niemcami, gdzie już przy kupnie odpada nam cło i VAT).

musiałaby być bezobsługowa (w sensie: wrzucasz projekt i drukujesz, bez regulowania, dokręcania itd.) oraz w miarę możliwości od polskiego dystrybutora (mniej formalności a w razie czego gwarancja). No i dość tania, aby w ogóle móc ją przepchnąć. Drukowali by i tak inżynierowie, więc ludzie znający się w CADzie.

OldSkull, niestety ale muszę Cię zmartwić. Wśród drukarek w cenie poniżej 20k PLN takiej drukarki nie dostaniesz. Nawet takie "kolosy" jak drukarki Stratasysa za kilkanaście tys. USD wymagają od czasu do czasu użycia klucza/śrubokręta. Wiadomo, im więcej za drukarkę się da tym taka sytuacja będzie miała sytuację rzadziej.

W jaki sposób są zamocowane wałki osi Y (stół)? Bo wygląda to tak, jakby były tylko wciśnięte i mogły się przesuwać wzdłuż tej osi. Są tam jakieś blokady?

EDIT: Oczywiście pytanie do Trekera i prusy i3.

Bobby, wałki zamocowane były na wcisk. Te drukowane elementy nasuwały się na wałki + były blokady na końcu tych plastików. Dodatkowo można było założyć opaski zaciskowe. Teraz mam inną drukarkę, jak ją lepiej opanuję to przedstawię opis 🙂