H1M4W4R1 Listopad 10, 2023 Udostępnij Listopad 10, 2023 23 minuty temu, Matvete napisał: Jeśli postawi się rezystor w obwodzie to przed przepłynięciem przez niego będzie większy prąd niż po przepłynięciu. Napięcie, nie prąd. Tutaj w grę wchodzi to drugie prawo Kirchoffa 23 minuty temu, Matvete napisał: Mam wątpliwości co do 1 prawa Kirchoffa. Czy podłączając amperomierz do węzła pokazanego na schemacie jako pierwszy od góry nie pobiera on 9A prądu? Jak najbardziej są rezystory - obwód musi być zamknięty, by płynął prąd, a jest zamknięty zarówno przez rezystor 1k jak i przez rezystor 10k. więc w sumie prąd płynący przez multimetr to jakieś 10mA (mniej więcej). Tak wygląda schemat uproszczony obwodu z pominięciem dolnych amperomierzy. 1
Matvete Listopad 10, 2023 Udostępnij Listopad 10, 2023 2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał: Napięcie, nie prąd. Tutaj w grę wchodzi to drugie prawo Kirchoffa Czyli rezystory zmniejszają napięcie a nie prąd? Jak one tak właściwie działają? I czym tak dokładniej jest w takim razie napięcie? 2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał: Jak najbardziej są rezystory - obwód musi być zamknięty, by płynął prąd, a jest zamknięty zarówno przez rezystor 1k jak i przez rezystor 10k. więc w sumie prąd płynący przez multimetr to jakieś 10mA (mniej więcej). Nadal tego nie rozumiem. Jeśli dobrze zrozumiałem pierwsze lekcje to prąd płynie dzięki napięciu od plusa do minusa. Z takim rozumowaniem dochodzę do wniosku że prąd na samym początku układu nie jest w ogóle ograniczany i że ma on wartość 9A. Jeśli w ogóle źle rozumiem pojęcie prądu i jak on płynie to proszę o wytłumaczenie. Przepraszam że zadaję tyle pytań, ale cały ten kurs od pierwszego prawa Kirchoffa staje się dla mnie coraz bardziej niezrozumiały, a szkoda żebym miał odpuścić bo naprawdę mi się elektronika bardzo spodobała.
ethanak Listopad 10, 2023 Udostępnij Listopad 10, 2023 32 minuty temu, Matvete napisał: Jeśli w ogóle źle rozumiem pojęcie prądu i jak on płynie to proszę o wytłumaczenie https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-napiecie-prad-opor-zasilanie-id3947 i analogia wodna. Jeśli woda przepływa przez rurkę, to prędkość przepływu będzie taka sama na początku i na końcu rurki - bo przecież woda wpływająca do rurki nigdzie nie zniknie jeśli prędkość początkowa miałaby być większa. Jeśli prąd przepływa przez rezystor, to przed rezystorem i za rezystorem będzie miał tą samą wartość.
Treker (Damian Szymański) Listopad 11, 2023 Udostępnij Listopad 11, 2023 Pomocny może być również ten artykuł: https://forbot.pl/blog/czy-kolejnosc-w-polaczeniu-szeregowym-ma-znaczenie-id16788
Sylba Listopad 13, 2023 Udostępnij Listopad 13, 2023 Dnia 10.11.2023 o 20:01, ethanak napisał: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-napiecie-prad-opor-zasilanie-id3947 i analogia wodna. Jeśli woda przepływa przez rurkę, to prędkość przepływu będzie taka sama na początku i na końcu rurki - bo przecież woda wpływająca do rurki nigdzie nie zniknie jeśli prędkość początkowa miałaby być większa. Jeśli prąd przepływa przez rezystor, to przed rezystorem i za rezystorem będzie miał tą samą wartość. Nie koniecznie. Aby tak było przekrój rury na początku i końcu musi być taki sam. Ilość wody jest niezmienna bo jej ściśliwość jest bardzo mała więc tyle ile wpłynie tyle wypływa, nie ma akumulacji wewnątrz rury. Przy przepływie prądu jego wartość nie zależy od przekroju przewodnika.
ethanak Listopad 13, 2023 Udostępnij Listopad 13, 2023 2 godziny temu, Sylba napisał: Aby tak było przekrój rury na początku i końcu musi być taki sam. Prędkość przepływu liczona w jednostce objętości na jednostkę czasu będzie taka sama niezależnie od przekroju. Podobnie jak przepływ prądu liczony w kulombach na sekundę...
Sylba Listopad 13, 2023 Udostępnij Listopad 13, 2023 8 godzin temu, ethanak napisał: Prędkość przepływu liczona w jednostce objętości na jednostkę czasu będzie taka sama niezależnie od przekroju. Podobnie jak przepływ prądu liczony w kulombach na sekundę... Jako, że to portal o elektronice, a nie mechanice płynów, przyjmuję to wyjaśnienie. Gwoli ścisłości to o czym piszesz to objętościowe natężenie przepływu. Z definicji za Wikipedią: "Natężenie przepływu – miara ilości płynu, substancji, mieszaniny, przepływającego przez wyodrębnioną przestrzeń, obszar lub poprzeczny przekrój w jednostce czasu. Objętościowe natężenie przepływu, ..., gdzie jednostką fizyczną jest: objętość/czas – najczęściej: m³/s."
ethanak Listopad 13, 2023 Udostępnij Listopad 13, 2023 10 minut temu, Sylba napisał: to o czym piszesz to objętościowe natężenie przepływu. Rozumiem, że użycie owej niewątpliwie prawidłowej (nie jestem hydraulikiem więc nie mnie oceniać) nazwy spowodowałoby, że kolega który nie rozumie co to prąd nagle zrozumie analogię?
Santiago Listopad 13, 2023 Udostępnij Listopad 13, 2023 Dla mnie napięcie to wysokość kranu nad zlewem , a natężenie to ilość wody wypływającej. Oczywiście jest to bardzo uproszczone, ale dla laika jak ja wystarczy. Hydraulikiem też nie jestem
jand Listopad 13, 2023 Udostępnij Listopad 13, 2023 1 godzinę temu, Santiago napisał: napięcie to wysokość kranu nad zlewem , a natężenie to ilość wody wypływającej. To nie jest dobra analogia, bo zwiększenie wysokości kranu nad zalewem (a więc wzrost napięcia) nie spowoduje wzrostu przepływu. Jeśli pozostajemy przy hydraulice to mogłoby to być tak: - Natężenie prądu - to przepływ wody; - napięcie - to różnica ciśnień pomiędzy dwoma punktami instalacji; - źródło prądu - pompa. Zaś elementy: - opornik - kryza w rurze. - kondensator - gumowy zbiornik ciśnieniowy (jak w hydroforze) - indukcyjność - turbinka wodna z kołem zamachowym.
Zuraw_2 Listopad 15, 2023 Udostępnij Listopad 15, 2023 Cześć Mam problem związany z pomiarem prądu przy rezystorze 1 k. Generalnie to mam prąd o 3mA mniejsze niż powinienem (tak w okolicach max 6mA) i nie wiem w czym jest problem bo jak mierze przy rezystorze 10k to wynik mam dobry(jakieś 0.89 mA więc jest prawie idealnie). Próbowałem z innym rezystorem 1k i to samo Proszę o pomoc pls
Gieneq Listopad 15, 2023 Udostępnij Listopad 15, 2023 @Zuraw_2 cześć, możliwe że problem leży w mierniku lub w zasilaniu. Przetestuj z innym zasilaniem i z innymi rezystorami najlepiej kilkoma.
Sylba Listopad 15, 2023 Udostępnij Listopad 15, 2023 6 godzin temu, Zuraw_2 napisał: Cześć Mam problem związany z pomiarem prądu przy rezystorze 1 k. Generalnie to mam prąd o 3mA mniejsze niż powinienem (tak w okolicach max 6mA) i nie wiem w czym jest problem bo jak mierze przy rezystorze 10k to wynik mam dobry(jakieś 0.89 mA więc jest prawie idealnie). Próbowałem z innym rezystorem 1k i to samo Proszę o pomoc pls Z tego opisu niewiele wynika. Możesz napisać co i jak mierzyłeś?
Zuraw_2 Listopad 16, 2023 Udostępnij Listopad 16, 2023 @Gieneq próbowałem z innymi rezystorami ( dwoma 1k i dwoma 10k) i dalej tak samo użyłem też innej bateri.
Zuraw_2 Listopad 16, 2023 Udostępnij Listopad 16, 2023 @Sylba mierzyłem najpierw rezystor 10k w sposób identyczny jak w opisie i na obrazkach z kursu( czerwony sondę do nóżki rezystora a czarną do potencjału ujemnego baterii) a potem zmierzyłem i wynik wyszedł dobry (0.89 mA a wartość teoretyczna była równa 0.9mA). Potem zrobiłem to samo z rezystorem 1k i wyszedł wynik ok 0.6 mA a miał wyjść wyższy.
Pomocna odpowiedź
Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony
Utwórz konto w ~20 sekund!
Zarejestruj nowe konto, to proste!
Zarejestruj się »Zaloguj się
Posiadasz własne konto? Użyj go!
Zaloguj się »